Nu mag Klijnsma de pgb-klappen opvangen overlevenden Wiebes niet onder de indruk NIEUWS 5 Verhuizing in China Cigadiamant gevonden Zelfrijdende auto weg op Uitspraak van Hoge Raad: belasting op vermogenswinst is in strijd met het eigendomsrecht. der op de dag nog voor opschud ding. „Als ik in Amerika ben, draag ik tegenwoordig altijd een pistool bij me. Ik ben geen cow boy maar je kunt maar voorbe reid zijn", zei hij in een inter view. Hij zei dat het gewapende agenten waren die op 13 novem- 'Als ik in Amerika ben, draag ik tegenwoordig altijd een pistool bij me' ber in staat waren de terroristen te stoppen. „Het is verschrikke lijk maar zolang wapens de we reld niet uit zijn, is het maar be ter als iedereen wapens heeft." Olivier en Sylvie schuifelen richting ingang. „Weet je wat zo gek is?", zegt Olivier. „De mu ziek van Eagles of Death Metal is juist super levendig, super feeste lijk. Dat maakt het vanavond zo'n vreemde avond. We gaan naar een concert maar het voelt helemaal niet als een concert." Als de band even na 21.00 uur het podium opkomt, klinkt on der luid applaus de klassieker van Jacques Dutronc uit de speakers: Paris s'éveille. Parijs wordt wakker. De Chinese overheid laat 9110 mensen verhuizen om dat ze te dicht bij een nieu we radiotelescoop wonen. Het gaat om inwoners van Guizhou, waar de afgelo pen vijfjaar is gewerkt aan de constructie van 's we relds grootste radiotele scoop. De telescoop, met een oppervlakte zo groot als dertig voetbalvelden, heeft een diameter van 500 meter. De 9110 bewoners moeten weg vanwege het elektromagnetische veld dat wordt gecreëerd. Zij krij gen een tegemoetkoming van ongeveer 1650 euro. Een Australisch mijnbouw- bedrijf heeft in Angola een van de grootste diamanten ooit opgegraven. Experts schatten de waarde van de edelsteen omgerekend op ongeveer 13 miljoen euro. Volgens Miles Kennedy van het mijnbedrijf Lulo Diamond Project gaat het om een witte diamant van uitstekende kwaliteit, van ongeveer 400 karaat. De langgerekte steen meet iets meer dan 7 centimeter. De steen is gevonden in een af gelegen en ongerept ge bied. De zelfrijdende auto's gaan van de testbaan naar de openbare weg. Op woens dag 16 maart rijden onge veer vijftig auto's over de A2 van Amsterdam naar Beesd en terug. Dat ge beurt overdag, tussen het overige verkeer, om te kij ken hoe dat gaat. De auto's rijden in treintjes van vijf of zes. Ze bepalen zelf hun snelheid en de afstand tot hun voorligger. Op het cir cuit in Lelystad zijn de au to's de afgelopen tijd op de proef gesteld. DEN HAAG. Spaarders die vinden dat ze te veel geld aan de fiscus moeten betalen, hebben een steuntje in de rug gekregen. De ad vocaat-generaal bij de Hoge Raad acht de omstreden belasting op vermogenswinst in strijd met het eigendomsrecht. Staatssecretaris Eric Wiebes van Financiën is niet onder de indruk, ook al staan er miljarden op het spel. De Amsterdamse hoogleraar in ternationaal belastingrecht Stef van Weeghel spreekt van een 'heu gelijke dag'. Hij vindt net als veel andere Nederlanders de huidige belasting op vermogen niet eer- lijk. Wie 25.000 euro of meer op de bank heeft staan, moet al gauw meer betalen dan hij aan rente ontvangt. Terwijl de rente bij de bank net boven de 0,5 procent ligt, gaat de Belastingdienst uit van een verondersteld rendement van 4 procent, waarover 30 pro cent belasting moet worden be taald. Van Weeghel: „Toen de ver- mogensrendementsheffing in 200t werd ingevoerd, was er niets aan de hand. Dat rendement van 4 procent kon je toen redelijk risi coloos halen." Gelukkig ziet nu ook de advocaat-generaal van de Hoge Raad in dat de overheid on eigenlijk handelt, stelt de hoogle raar vast. „Dit is een wijs advies dat mij uit het hart is gegrepen." Maar een advies is nog geen ar rest. Die taak is voorbehouden aan de Hoge Raad zelf. De hoogste rechter oordeelde vorig jaar april nog dat een 'forfaitair rendement' op zichzelf niet botst met het ei gendomsrecht. Staatssecretaris Wiebes (VVD) maakt zich daarom geen grote zor gen over deze zaak, die werd aan gespannen door een naar Noorwe gen verhuisde Nederlander. Wie bes zegt het oneens te zijn met de advocaat-generaal en wacht af. Mocht de Hoge Raad het advies volgen, dan zijn de financiële ge volgen voor de schatkist mogelijk enorm. Vermogenden die kunnen aantonen dat ze meer belasting moeten betalen dan ze aan rende ment hebben behaald, zouden vrij gesteld moeten worden van ver- mogensrendementsheffing. Om hoeveel mensen het gaat, weet Fi nanciën niet. Wel is bekend dat 3,4 miljoen Nederlanders jaarlijks worden aangeslagen om de hef fing te betalen. Zij zijn goed voor 4 miljard euro aan inkomsten. Van deze groep heeft 2,4 miljoen een vermogen dat minder dan 100.000 euro bedraagt. Wiebes is bezig met een sys teem waarbij vermogenden gaan betalen over hun daadwerkelijk ge noten rendement. Invoering gaat nog een paar jaar duren. De Ka mer maande Wiebes gisteren we derom tempo te maken. Afgelopen maandag citeerde deze krant uit een geheim conceptrap port van de hoogste IT-baas van het rijk. Hij kraakt de wijze waar op het systeem achter de pgb's werkt. Ook een verbeterproject bij de Sociale Verzekeringsbank is ge doemd te mislukken, luidt het ste vige oordeel. De Kamer wil het kritische stuk snel met eigen ogen lezen en de oppositie eiste gisteren dat het rapport vandaag naar buiten zou komen. Het kabinet wil daar niet aan. Het advies plus reactie van de regering wordt uiterlijk 25 februa ri openbaar, is de boodschap. Wat alleen regeringspartijen WD en PvdA weten: het nu al be ruchte stuk kan nog helemaal niet naar de Kamer. Er is namelijk nog gesteggel over de kabinetsreactie, die pas vrijdag in de wekelijkse mi nisterraad wordt besproken. Ham vraag is wie er precies politiek ver antwoordelijk moet worden ge houden voor het zoveelste debacle rondom de pgb's en de Sociale Verzekeringsbank. De geplaagde topvrouw van de SVB stapte zelf al op, dus het is te laat om haar de zwartepiet toe te schuiven. Dan blijven de betrok ken ministeries over: VWS (staats secretaris Van Rijn) en Sociale Za ken (staatssecretaris Klijnsma). PvdA'er Martin van Rijn kreeg afgelopen jaar een serie pijnlijke Hamvraag is wie er precies politiek verantwoordelijk moet worden gehouden voor het zoveelste debacle rond pgb's debatten over de pgb-soap voor zijn kiezen en kreeg een motie van wantrouwen aan zijn broek. Jetta Klijnsma (ook PvdA) daar entegen heeft op dit hoofdpijndos sier nog een vrijwel onbevlekt bla zoen en haar ministerie is eige naar van de Sociale Verzekerings bank. Daarom is nu op hoog niveau besloten dat Klijnsma de gevolgen van de IT-problemen voor haar re kening neemt. Zij is in the lead, zo als dat zo mooi op het Binnenhof heet. Blijft Martin van Rijn dan deze keer buiten schot? Zeker niet, want in het nog geheime advies wordt ook de samenwerking tus sen SVB, gemeenten, zorgkanto ren en het ministerie van VWS be kritiseerd. Daarvoor is staatssecre taris Van Rijn verantwoordelijk. Maar bij het Kamerdebat, begin volgende maand, zal ditmaal Klijnsma de hardste klappen van het voortdurende pgb-drama op vangen. WOENSDAG 17 FEBRUARI 2016 Eagles of Death Metal aan het begin van het beladen concert in concert zaal Olympia in Parijs, foto Joel Saget/AFP Jessie Hughes zanger PEKING LUANDA ROTTERDAM Positief nieuws voor spaarders door Laurens Kok 3,4 3,4 miljoen Nederlanders worden jaarlijks aangeslagen om de vermogensheffing te betalen. Jaarlijks zijn ze goed voor 4 miljard euro aan inkomsten. door Edwin van der Aa DEN HAAG. De nieuwste onthullin gen over de IT-problemen bij de So ciale Verzekeringsbank komen na de krokusvakantie aan de orde in een Kamerdebat. Welke PvdA-be- windspersoon gaat ditmaal de klap pen opvangen in de pgb-soap? Staatssecretaris Jetta Klijnsma. foto Martijn Beekman/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5