6 I GELD GOI O IRENE WEET RMD VRAGEN De grote pensioenfondsen waarschuwen voor verlaging van de pensioenen. Hoe leg je zelf wat extra apart voor het moment dat je stopt met werken? Het bedrag dat je spaart bij banksparen magje aftrekken van je belastbaar inkomen ILLUSTRATIE VIJSELAAR EN SIXMA Wie denkt dat hij recht heeft op het bedrag op zijn pensioenoverzicht, kan van een koude kermis thuiskomen. Garanties over de hoogte van je pensioen blijken een illusie uit het verleden. De grote pensioenfondsen maakten onlangs bekend dat zij volgend jaar de pensioenen misschien gaan ver lagen. Dat is nodig als de rente ver der wegzakt en hun beleggingen niet genoeg opleveren. Niet gek dat ouderen zich zorgen maken over de hoogte van hun pensioen en jongeren zich afvragen of er über haupt nog wel een oudedagsvoor ziening voor hen overblijft. Voorheen konden pensioenfondsen financiële tegenvallers nog opvan gen door werknemers en werkge vers meer premie te laten betalen. Door de vergrijzing is dat niet meer mogelijk. Er zijn simpelweg te weinig werkenden die kunnen bijbetalen voor de grote groep ge pensioneerden. Wie zijn pensioen veilig wil stellen, zal zélf tijdig moeten gaan sparen. Wat zijn de mogelijkheden? Bank sparen De meeste populaire vorm van pensioensparen voor jezelf is banksparen. Je profiteert van fis cale voordelen en bepaalt zelf hoe veel je spaart. Bij banksparen leg je geld in op een geblokkeerde spaarrekening bij een bank of ver zekeraar. Het bedrag dat je spaart magje aftrekken van je belastbaar inkomen. Bovendien is het geld op de rekening vrijgesteld van vermo gensbelasting. Ook fijn: de rentes liggen wat hoger dan op een nor male spaarrekening, zeker als je het geld voor langere tijd kunt vastzetten. Helaas is banksparen voor je pen sioen alleen mogelijk als je onder nemer bent of een pensioengat hebt. Je hebt een pensioengat als je minder pensioen hebt opge bouwd dan is toegestaan door de Belastingdienst. Zo'n pensioengat kan onder meer ontstaan door deeltijdwerk, als je vaak van baan verandert of door een scheiding. Met de rekenhulp lijfrentepremie op de website van de Belasting dienst kun je berekenen hoeveel je jaarlijks mag inleggen. Lijfrente Een lijfrenteverzekering, of lijfren tepolis, is een levensverzekering die bedoeld is als (aanvullende) Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Vorige week schreef Irene van den Berg dat steeds meer huizenkopers te laat een beroep doen op het financieringsvoorbehoud. Hierbij enkele reacties. Verkoopmakelaar Spijt Bankgarantie Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl EXTRA sparen VOOR JE PENSIOEN 44 woensdag 17 februari 2016 Hypotheekadviseur Tonny van Tonge ren is kritisch op de rol van verkoop makelaar bij het vaststellen van de termijn voor het financieringsvoorbe houd. „Ik ervaar vaak dat de verkoopmake laar druk uitoefent om een zo kort mogelijke ontbindende voorwaarde in de koopakte op te nemen. Twee weken is niet ongebruikelijk. Als ik daar als hypotheekadviseur een op merking over maak, lijkt het alsof ik moeilijk doe. Want 'de makelaar zei dat dit vlot moet kunnen.' Ja natuur lijk, die vertegenwoordigt de verko per. Dus is hij gebaat bij een zo snel mogelijk beklonken transactie. Die verwachtingen zouden wat mij be treft vanuit de zorgplicht van de ver kopend makelaar beter gemanaged moeten worden." Geert Spoolder vraagt zich af wat de rechten van de koper zijn als de ver koper zich niet aan het koopcontract houdt. „Wat als de verkoper spijt krijgt en zich terugtrekt na het teke nen van het voorlopige contract? Kan de koper aanspraak maken op een bedrag?" In elke koopovereenkomst hoort een bepaling over wat er gebeurt wan neer de tegenpartij zijn verplichtin gen niet nakomt. Die geldt zowel voor de koper als de verkoper. Wil de ver koper zijn huis toch niet verkopen, dan kun jij het contract ontbinden en de verkoper een boete opleggen zoals dat is afgesproken in het koop contract. Meestal is dat 10 procent van de koopsom. Daarbovenop kun je een schadevergoeding eisen als je schade hebt omdat de verkoper zijn verplichtingen niet is nagekomen, bij voorbeeld omdat je hebt geïnvesteerd in een bouwtechnische keuring. Jos van Es heeft een vraag over Proef op de som. „Ik begrijp niet dat de bank eerst een bankgarantie afgeeft en vervolgens de gevraagde hypo theek afwijst. Kun je dit verduidelij ken?" Met een bankgarantie kun je de waarborgsom garanderen als je zelf niet voldoende spaargeld hebt om over te maken aan de notaris. De bank betaalt dan 10 procent van de koopsom aan de verkoper als de koop niet doorgaat. Je tekent hier voor een overeenkomst met de bank. Deze waarborgsom staat helemaal los van de beoordeling van de hypo theek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49