Utrechtse filialen Jumbo zetten 46 mensen met arbeidsbeperking op straat Te grote groep mensen met een arbeidshandicap en te weinig begeleiding beëindigen project. Spot de Big Five NIEUWS 3 UTRECHT. Vraag Martijn Over- kleeft (47) niet om veel meer dan twintig uur te werken. De werk druk stijgt hem meteen naar het hoofd. Nee, een reguliere baan zit er niet in, maar vakkenvuller bij de Jumbo gaat hem meer dan goed af. „Ik ken de mensen, het werk, het is vertrouwd en ik kan de werkdruk in deze baan bij Jumbo goed aan. Heel misschien mag ik blijven." Voor een grote groep ein digt het avontuur bij Jumbo, mo gelijk ook voor Overkleeft. Slechts acht man mogen blijven. Volgens werkbegeleider Bianca Koning van UW hoeft Overkleeft niet te vrezen. Is het niet bij Jum bo, dan kan hij wel elders aan de bak. Zo zijn er nog wat banen te vergeven bij een schoonmaakbe drijf, kledingsorteerbedrijf, bij de post en de groenvoorziening. Zeker, Koning vindt het spijtig voor Overkleeft en zijn collega's, maar heeft ook best begrip voor het besluit van Jumbo. „Als in een pad van een supermarkt niet twee, maar drie of vier mensen de vakken vullen, kunnen klanten van de winkel er vaak niet langs." Misschien is het ook wat veelge vraagd om in twee vestigingen 46 mensen met voornamelijk psychi sche klachten te laten werken. Af gezet tegen de meer dan honderd medewerkers die in een filiaal werken, valt dat best mee, bena drukt woordvoerder Maurice Nieuwland van Jumbo. Toch bleek de inzet van zo'n enorme groep niet echt te werken. „Het was een proef en de les is dat je het beter kunt doen met een kleinere club." Mensen als Overkleeft hebben nu eenmaal intensieve en profes sionele begeleiding nodig, ook bij het vakkenvullen. Bovendien zijn hij en zijn collega's niet de snel ste. „Begeleiding leidt tot hogere kosten, en de inzet leidt ook tot drukte in de winkelgangpaden. Soms zijn daar wel tien medewer kers tegelijkertijd aan de slag. Daar hebben klanten opmerkin gen over gemaakt", aldus Nieuw land. De supermarkt uit Veghel vindt het te ver gaan om Utrecht nu af te doen als een mislukt pro ject. „We beginnen binnenkort met een nieuwe proef in Limburg. Met een kleiner groepje en meer begeleiding", zegt Nieuwland. „De ervaring die we daar op doen, gaan we ook weer in andere filia len gebruiken." Het lijkt heel no bel wat Jumbo doet, maar de su permarktketen moet ook wel wat. Werkgevers hebben namelijk afge sproken dat zij de komende tien jaar 2026 100.000 mensen met een arbeidsbeperking aan het werk helpen. Die banenafspraak nemen steeds meer bedrijven serieus, sig naleert Mirjam de Graaf van werk geversorganisatie VNO-NCW. Maar ja, net als bij Jumbo loopt het wel eens spaak. Zo haalt zij broedbedrijf Probroed en Sloot in Groenlo als voorbeeld aan. Bij dit bedrijf liep de plaatsing van een 'We beginnen met een nieuwe proef. Met een kleiner groepje en meer begeleiding' medewerker met een arbeidshan dicap tot twee keer toe mis, ook vanwege het gebrek aan goede be geleiding en een goede afstem ming tussen de medewerkers en diens begeleiders. „De derde keer lukte het wel. Toen waren die twee ingrediënten aanwezig", voegt ze eraan toe. Wat bedrijven volgens haar nog wel eens vergeten, is dat werk nemers met een arbeidshandicap net even een andere benadering behoeven dan gewone werkne mers. Ze hebben bijvoorbeeld meer behoefte structuur, uitleg en feedback. Het kan zomaar gebeu ren dat ze na een vijfde keer uitleg nog twijfelen of ze het goed doen. Een begeleider moet daarmee om kunnen gaan, en dat vraagt tijd en energie. Een van de bedrijven die het heel serieus aanpakt, is super marktketen Albert Heijn. Vorige week maakte de super bekend de duizendste Wajong'er in dienst te hebben genomen. Het streven is om eind dit jaar er tweeduizend dienst te hebben. De Zaanse grootgrutter heeft het eind vorig jaar een speciaal participatieteam in het leven geroepen met AH-me- dewerkers die begeleiders helpen om de mensen op de werkvloer tot hun recht te laten komen en zoveel mogelijk hobbels weg te ne men. „We doen het vanwege de banenafspraak maar ook omdat we een werkgever voor iedereen willen zijn", licht AH-woordvoer- ster Els van Dijk toe. Wat volgens De Graaf helpt, is als bedrijven hun ervaringen met elkaar delen. Dat gebeurt ook al. Ter illustratie: aanstaande donder dag zetten veertien bedrijven in de regio Brabant hun deuren wa genwijd open voor andere werkge vers om een kijkje te nemen hoe zij dat doen. Meer dan honderd werkgevers hebben zich al aange meld. Animo lijkt er wel te zijn, maar hoe het er nu echt voor staat, is lastig te zeggen. Cijfers over het afgelopen jaar ontbreken. De laatste officiële stand van za ken dateert van vorig jaar zomer. Het ministerie van SZW verwacht de nieuwe cijfers pas tegen de zo mer naar buiten te kunnen breng en. De inschatting van staatssecre taris Klijnsma is eveneens dat meer bedrijven bezig zijn om mensen met psychische of licha melijke problemen aan het werk te helpen. Volgens arbeidsmarkt- deskundige Ton Wilthagen lopen veel bedrijven ook wel aan tegen bureaucratie en administratieve rompslomp. Zo weten ze lang niet altijd waar ze arbeidsgehandicap ten kunnen vinden. wereld is Kras 1249 1499 2349 2639 Rondreizen Afrika I 100% vertrekgarantie 16 dagen al v.a. WOENSDAG 17 FEBRUARI 2016 Beperking te grote drempel door Natasja de Groot en Bernie van Unen Maurice Nieuwland Jumbo Martijn Overkleeft, hier met Bianca, zijn begeleider bij de sociale werk plaats, moet misschien weg bij de Jumbo (foto boven), foto Ruud Voest 'Skitterend' Zuid-Affika Met stadsbezoek Pretoria, het Kruger Park, koninkrijk Swaziland, Drakensbergen en méér. Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/36553 Classic South Africa Alle hoogtepunten van Zuid-Afrika met o.a. het Kruger Park, de Panoramaroute en Kaapstad. Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/25059 Highlights van Namibië 1 Met Fish River Canyon, de oudste woestijn ter wereld Sossusvlei en Etosha National Park. Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/36655 Wildparken van Tanzania 1 Serengeti National Park, Ngorongoro en méér. Inclusief entree nationale parken en gamedrives. Klantbeoordeling 8,8 Zie: Kras.nl/36555 16 dagen 17 dagen 17 dagen v.a. 15 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3