16% TO©S Kater Lex beleeft hachelijk avontuur Zeeland krijgt centrum voor seksueel misbruik Zeeuwen krijgen meer informatie over Doel Verbrande onschuld 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Het provinciebestuur kan niet met geld omgaan. Uw Mening ONEENS paul kusters Zeeuwse planeet droog Lezing piloot Lorraine Filmjury genomineerd woensdag Jan van Damme De geur van brand hangt er nog. Zo'n penetrante, beetje misselijkmakende vleug vol onheil. Een signaalgeur is het: hier is iets faliekant verkeerd gegaan. Dat klopt. De picknicktafel ziet er geblakerd uit. Kent u het Brigdamsepad, het oude kerkenpad tussen de Noord- weg en de Brigdamseweg, halver wege Middelburg en Sint Lau rens? Bent u er nog nooit geweest, pak De planken van de tafel en de banken zien er verkoold uit, ze stinken naar onraad dan maar eens de fiets of strik uw wandelschoenen. Het is daar de moeite waard. Nog nauwelijks be komen van de stadse drukte be geeft u zich in een onvermoede oase van rust en natuur. Uitzicht op de Lange Jan, de Oostkerk wenkt ook. Het weidegebied aan de zuidkant van het pad is aangekocht door het Zeeuwse Landschap. Ze heb ben er een hollebollig groen met hier en daar een plas en een struik van gemaakt. Sindsdien lan den er eskaders ganzen, die el kaar net voor de landing dwingen de instructies toegakken. Waar het pad een elegante slinger maakt is precies in de bocht een picknicktafel neergezet. In gedach ten heb ik de gemeente of het wa terschap of het Zeeuwse Land schap - wie dan ook de tafel heeft geplaatst - hartelijk bedankt. Je zit aan de rand van het weiland met je neus bovenop al die ganzen en ander gevogelte dat ik niet thuis kan brengen. Een ochtendzonne tje op je bol, tussen je oogwim pers door zie je de altijd nieuws gierige koeien naderen. Zo'n moment, daar kan geen yoga- sessie of body-awareness-trai- ning tegenop. En nu, voor de tweede keer bin nen twee jaar, is het bankje in de fik gestoken. De planken van de tafel en de banken zijn aan elkaar gesmolten en zien er verkoold uit. Ze stinken naar onraad. Een plek, onschuldiger kan bijna niet. Wie gooit daar nou wasben zine op en houdt er dan een luci fer bij? Mijn voorjaar laat een traan. Iedere zwangere heeft recht op een Downtest. toosenhenk.nl O N0<3 STEEDS VEEL 50-PLUSSERS WERKLOOS THUIS De lucht op de planeet Janssen is licht en droog. In de atmosfeer zitten wa terstof en helium, maar geen waterdamp. Dat zei den Belgische en Britse sterrenkundigen gisteren. Ze hebben gekeken naar metingen van de ruimtete lescoop Hubble. Janssen be staat volgens eerdere me tingen mogelijk uit dia mant. De planeet draait rond de dubbelster Coper nicus en is in december vernoemd naar de Zeeuw Sacharias Janssen, een bril lenmaker die rond 1608 de moderne telescoop zou hebben uitgevonden. De planeet ernaast is Lippers- hey genoemd, naar een an dere Zeeuw die ook claim de uitvinder van de tele scoop te zijn. Chris Lorraine houdt mor gen een lezing bij Stich ting Wings to Victory. De commodorevlieger ver telt onder andere over de geschiedenis van het vlieg tuig en de opleiding tot vliegenier. Speciale aan dacht gaat uit naar zijn er varingen op de Spitfire. De lezing is in het restaurant van vliegveld Midden Zee land. Aanvang: 19.45 uur. De studentenjury van Film by the Sea is genomineerd voor de Orange Carpet Awards. Met de prijzen be kroont EP-Nufïïc bijzonde re initiatieven op het ge bied van internationalise ring in het onderwijs. De filmjury is een initiatief van HZ University en Uni versity College Roosevelt. De winnaar wordt op 22 maart bekendgemaakt. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl Het had weinig ge scheeld of de Kloe- tingse kater Lex was verhongerd in een kooi. Gelukkig vond baasje Mo niek Romijn hem op tijd. Of er een kattenhater actief is in Kloetinge is niet duidelijk, maar vaststaat dat de kooi be doeld was om een dier te van gen. Romijn denkt dat het wel om katten te doen was, omdat er een vissenkop in de kooi lag. De anderhalfjaar oude kater Lex was in elk in de val gelopen. „We waren hem sinds zaterdag middag kwijt. Maandagochtend was hij er nog niet en hij komt ei genlijk altijd wel als ik hem roep." Een zoektocht in de omge ving leverde niks op, totdat Ro mijn bij een tweede ronde ge- miauw vanuit een tuin dacht te horen. Het bleek echter vanuit bosschages daar weer achter te komen. En daar trof ze het beest je, gevangen in de kooi waar hij waarschijnlijk al twee dagen in zat. „Je schrikt je rot. We kregen de kooi niet direct open, dus we hebben het hele ding opgepakt en zijn naar huis gegaan." Telefoontjes naar de stichting Scheldekat en Dierenbescher ming leerden dat die organisaties weliswaar ook dergelijke kooien gebruiken, maar ze nooit onbe heerd laten staan. „Zij leggen er bovendien nooit een vissenkop in", zegt Romijn. „Als het een kat tenhater is, wat is dan de volgen de stap? Ik snap best dat niet ie dereen van katten houdt, maar gooi er desnoods een emmer wa ter overheen." Romijn heeft het hachelijke avontuur van haar kat op Facebook geplaatst om andere kattenbezitters in Kloetinge te waarschuwen. Het bericht is al honderden keren gedeeld. En ka ter Lex? Die blijft voorlopig maar even binnen. In een Centrum Seksueel Ge weld (CSG) worden slachtoffers opgevangen door een verpleeg kundige die hen blijft begeleiden tijdens de hulp. Momenteel wordt een landelijk netwerk van centra voor seksueel geweld op gezet. Inmiddels zijn er tien ves tigingen; eind dit jaar moeten dat er zestien zijn, waaronder in Goes. Nu kunnen slachtoffers van aanranding of verkrachting naar de huisarts, de GGD of de politie. „Maar steeds moet ie mand opnieuw vertellen wat er is gebeurd", vertelt Aafke van der Hoop van het ADRZ. „Alleen dat al is een traumatische erva ring." Bij een Centrum Seksueel Geweld is alle hulp voor slachtof fers bij elkaar gebracht. „Het gro te verschil is dat een slachtoffer nog maar één keer zijn verhaal hoeft te doen. Daarna wordt voor die persoon de beste hulp gezocht en geboden." Om het Zeeuwse centrum op te zetten is er intensief overleg met allerlei afdelingen van het ziekenhuis, de GGD, Veilig Thuis, de politie en de gemeen ten. Eind dit jaar moet het cen trum er zijn, denkt Van der Hoop. „Het centrum gaat pas open als we alles goed hebben ge regeld." MIDDELBURG. De Zeeuwen moe ten beter worden geïnformeerd over de kerncentrales bij Doel. Zowel de kerncentrale zelf als de Veiligheidsregio Zeeland gaat zich daarvoor inspannen. Nog voor de zomer komt de veiligheidsregio met een gede gen nieuwsbrief, kondigde direc teur Gerrie Ruijs gisteravond aan na een informatiebijeen komst in Middelburg. En direc teur Jan Trangéz van de kerncen trale in Doel bood aan zijn drie maandelijkse nieuwsbrief veel breder in Zeeland te versprei den. Hij zei bereid te zijn 'zo no dig elke avond naar Zeeland te komen' om uitleg te geven. In de provincie is de afgelo pen maanden bezorgdheid ont staan over incidenten in Doel. Dat is te voorkomen als mensen regelmatig worden geïnformeerd over de nucleaire installaties, was gisteren de conclusie. 268 reacties WARM, LEUVEN ARNEMUIDEN VLISSINGEN 'S-HEER ARENDSKERKE Rik Mol trots op Grammy voor Metropole Orkest De Zeeuwse trompettist Rik Mol is 'trots' op de Grammy Award die het Me tropole Orkest in de wacht heeft gesleept met het al bum Sylva. Mol, afkomstig uit 's-Heer Arendskerke en nu wonend in Hilversum, is al jaren betrokken bij het vermaarde orkest. Sinds 1 januari is hij er in dienst als trompetsolist. pagina 23: Grote eer Metropole Orkest In deze kooi trof Moniek Romijn haar kat Lex aan. foto Moniek Romijn door Luc Oggel door Jeffrey Kutterink GOES. Zeeland krijgt nog dit jaar een speciaal centrum voor slacht offers van seksueel geweld. Het komt in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes. door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2