6.831 grootmachten de grond in Transport klaagt over vertraging aan de grens Ruimere keus vliegtickets verre reizen ECONOMIE 21 Computergigant in Japan in de maak in 0,7mld pharosreizen Gemeten in Beieren! BOARDING PASS BOARDING PASS Luchtvaartmaatschappijen in Europa bieden komend zomerseizoen 5,5 procent meer tickets aan dan een jaar eerder. Het stoelaanbod naar bestemmingen buiten Europa wordt met 6,7 pro cent uitgebreid. Er komen 55 nieuwe intercontinentale verbindingen bij. Het aan bod binnen Europa neemt met 5,1 procent toe door meer stoelen en door 200 nieuwe verbindingen. De Japanse computerfabrikanten Vaio, Toshiba en Fujitsu zijn dicht bij een fusie. De bedrijven hopen met een samengaan in de krimpende markt te kunnen besparen op onder meer ontwikkelingskosten. Het in 2014 van Sony afgesplitste Vaio verwacht in maart een akkoord te bereiken. Vodafone betaalt 1 miljard eu ro, aangezien Ziggo in Nederland de grootste partij is. Beide den ken komende vijf jaar samen zo'n 3,5 miljard euro te kunnen besparen. De nieuwe combinatie wordt een nieuw bedrijf, met een eigen hoofdkantoor. Waar dat komt te staan is nog niet dui delijk. Duidelijk is in elk geval dat zowel de namen Vodafone als Ziggo behouden blijven. „We zijn nog aan het kijken hoe we dat exact kunnen doen, maar zo wel Vodafone als Ziggo zijn ont zettend sterke merken in Neder land", aldus Ron Shuter, baas van Vodafone Nederland. De nieuwe onderneming lijkt een geduchte concurrent te wor den voor KPN. Vodafone en Zig go kunnen immers net als KPN vaste en mobiele telecomdien- sten aanbieden via eigen netwer ken die landelijk dekkend zijn. De fusiepartijen bezitten geza menlijk ruim 5 miljoen mobiele abonnees, meer dan 4 miljoen vi deoklanten en zo'n 3 miljoen breedbandklanten. Ziggo was vo rig jaar goed voor een kleine 2,5 miljard euro aan omzet, Vodafo ne Nederland voor 1,9 miljard. Het is voor Liberty Global al Nederlandse kabel- en telecombedrijven 7,0 mld 1,5 mld de tweede grote deal in Neder land in iets meer dan een jaar tijd. Het Amerikaans-Britse con cern had hier eerst UPC in han den. In 2014 nam Liberty Ziggo over, waarna UPC en Ziggo wer den samengevoegd. De fusie tus sen Ziggo en Vodafone Neder land kost hoe dan ook banen, maar hoeveel is nog niet bekend. Nu werken er zo'n 8.000 mensen bij beide bedrijven. Vakbond FNV dringt aan op harde afspra ken over de werkgelegenheid. Een belangrijke hobbel die nog genomen moet worden is de ACM. Coopmans benadrukte alle vertrouwen te hebben in een po sitief oordeel van de kartelwaak hond. „We hebben ons huiswerk gedaan en zijn uiteraard optimis tisch dat we groen licht krijgen." Mare Hesselink, analist ABN AMRO vindt de fusie 'een ver standige zet' en al helemaal voor Vodafone. „Zonder vast netwerk zou het voor hen heel moeilijk worden om een voorname speler in Nederland te blijven." Hesse link voorspelt dat de fusie voor KPN op korte termijn weieens voordeel zou kunnen opleveren. „Ziggo en Vodafone zullen vooral op zichzelf gefocust zijn. En nu ze nog op toestemming van de ACM wachten niet te agressief handelen op de markt. Maar als de fusie over anderhalf jaar een feit is, krijgt KPN er een formida bele concurrent bij." Analisten van ING vrezen echter dat de on derlinge concurrentie minder kan worden door de fusie. Minis ter Henk Kamp (Economische Za ken) benadrukte dat er langs Eu ropese weg voor moet worden ge zorgd 'dat andere aanbieders ook toegang krijgen tot de netwerken van Vodafone en Ziggo'. rekenden tot voor kort met een olieprijs die rond de 90 dollar per vat ligt. Maar ook het steenrijke Noor wegen, de grootste olie-expor teur van West-Europa, moet de broekriem aanhalen. Gisteren werd bekend dat de Noorse eco nomie de grootste krimp van de economie in 3,5 jaar noteerde. De olieministers van Saudi-Arabië, Rusland, Qatar en Venezuela ver gaderden gisteren achter geslo ten deuren in Doha. De bewinds lieden concludeerden dat het pro ductieniveau van ruim een maand geleden 'adequaat' was om aan de wereldvraag naar olie te voldoen. Qatar en Venezuela schaarden zich zonder tegenwer pingen achter de Saudisch-Russi- sche oliedeal en dat is niet voor het eerst. De vier landen hebben een kwart van de hele olieproduc tie in handen. De afspraken worden volgens de ministers van Saudi-Arabië en Rusland pas van kracht als ook andere olielanden ermee instem men. Om te redden wat er te red den valt, brengt de Venezolaanse olieminister vandaag al een be zoek aan zijn ambtsgenoten in Irak en Iran in de hoop ze op an dere gedachten te kunnen breng en. De infrastructuur rond de vel den in Irak raakte zwaar verwaar loosd door jaren van oorlog in het land en de productie van Iran werd beknot door westerse sanc ties, die recent zijn ingetrokken. Brancheverenigingen EVO, TLN en Fenedex roepen het kabinet op om snel met hen in gesprek te gaan. Diverse landen, waaronder Duitsland, Oostenrijk en ook Ne derland, hebben het toezicht aan de grens aangescherpt in verband met de grote toestroom van vluch telingen. Vrachtauto's krijgen hier door te maken met grote vertragin gen. Dat kost het bedrijfsleven veel geld: het gaat naar schatting om miljoenen euro's per dag. In een brief aan het kabinet pleiten de organisaties onder meer voor het instellen van slim me infraroodscans en aparte rijstroken voor vrachtauto's. Ook willen ze een vrije doorgang voor bedrijven die aantoonbaar zelf voorzorgsmaatregelen nemen. Dat moet de doorstroom bij grensover gangen bevorderen. Het uiteindelijke doel moet vol gens de branche zijn om de con troles aan de Europese buitengren zen zodanig te verbeteren dat het controleren van de binnengren zen niet meer nodig is. Nederland is momenteel voorzitter van de EU. De organisaties vinden dat Ne derland die positie moet gebrui ken om orde op zaken te stellen. Verladersorganisatie EVO en ex portvereniging Fenedex starten te vens een hulplijn voor onderne mers die door de controles met vertraging kampen. Bij handels- en productiebedrijven is het vaak niet helemaal helder wat het aan gescherpte grenstoezicht voor hen betekent. De situatie is nu per land verschillend en bij vertragin gen is het vaak onduidelijk wie voor de schade aansprakelijk is. Al anwb 2-pk 4-pk 249 319 279 349 299 379 329 399 299 379 249 319 WOENSDAG 17 FEBRUARI 2016 Vliegtuigbouwer Airbus zag vorig jaar 1.080 vaste bestellingen binnenkomen, waarmee de totale orderportefeuille eind 2015 op 6.831 toestellen stond. nieuwe speler Omzet Nederland 2015 Diverse kleine aanbieders DEN HAAG. Nederland moet ervoor zorgen dat de grenscontroles in Eu ropa minder overlast veroorzaken voor het vrachtvervoer, vinden or ganisaties uit het transport en de industrie. AUTOVAKANTIES VAN ANWB 8-olaa^Se- 5ei&r?& Wovol, Pvifslaciol Kom genieten in het groen! Je ver blijft bij het grootste bosgebergte van Midden-Europa, Nationaal Park Bayerischer Wald. Dit is een perfecte plek voor wandelingen en andere sportieve activiteiten. Met een beetje geluk zie je bijzondere diersoorten als de lynx, de zwarte ooievaar en de otter. Ook voor culturele uitstapjes zit je goed. De mooie Donaustad Passau ligt op een uurtje rijden. Of ga je een dagje naar Tsjechië? Het prachtige kasteelstadje Cesky Krumlov is een bezoek waard. Of geniet je van de 'gemütlichkeit' in de Beierse dorpjes? Je logeert in Hotel Ahornhof in Lind- berg in het Beierse Woud. Dit hotel heeft o.a. een binnen- en buiten zwembad en volleybalveld. Ook is er een sauna en een solarium. Informatie reserveren www.pharosreizen.nl/gelezen-in/ dagbladen of via 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 17450. zoekcode 17450 Inbegrepen 7x overnachting met ontbijtbuffet 7x middagsnack zoals salade en soep (12-13u) 7x driegangenkeuzemenu of koud/warmbuffet dagelijks drankjes bij het avond eten (o.a. softdrinks, appelsap, huiswijn) gebruik wellnesscentrum gebruik wifi deelname acitviteitenprogramma Prijzen 14/02-19/03 20/03-30/04 01/05-15/06 16/06-30/09 01/10-29/10 30/10-19/12 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserverings- kosten (€20,-), toeristenbelasting (€1,- p.p.p.n.) en bijdrage Calamiteitenfonds (€2,50). 30 a De prijs van een vat ruwe olie is bijna gehalveerd. Kostte een vat in februari nog 60 dollar, vandaag de dag schommelt de prijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21