Tranen, vunzigheid en misplaatste arrogantie Voetbalclubs in Engeland worden steeds meer een bolwerk van rijken en toeristen 18 SPORT Voetbalsupporters in Engeland komen massaal in opstand tegen de absurd hoge ticketprijzen die clubs rekenen. DiS GRAQp £77 PRIJS SEIZOENKAARTEN ENGELAND IN EURO'S Mijn vroegere huisgenoot Ja mes Bell was eind twintig, hij had een keu rige baan en nog geen kinderen, toen hij in 2007 zijn seizoenkaart van Totten- ham Hotspur op moest zeggen. Bijna achthonderd pond - zo'n duizend euro - per seizoen, voor de goedkoopste plekken op White Hart Lane, in een hoek achter het doel. „Dat werd me gewoon te duur", zei James. „Het deed pijn, maar het kon niet anders." Gevoig: tot op de dag van van daag komt hij niet meer aan een seizoenkaart voor de club waar hij dol op is. Voor seizoenkaarten bij Spurs bestaat een wachtlijst. Opge staan betekent plaats vergaan. Sinds duizenden supporters van Liverpool vorige week uit protest de tribunes van Anfield afliepen, in de 77ste minuut, hebben de en treeprijzen in het Engelse voetbal tot een soort nationaal debat ge leid, tot in het Engelse parlement aan toe. Juist voetbal, de sport die zo diep is geworteld in alle hoe ken en kieren van de Britse maat schappij, dreigt uit de handen van het volk te glippen. „You greedy bastards, enough is enough", klinkt het steeds vaker op de tribunes. In Liverpool refereerde de 77ste minuut aan de prijs die de club wil gaan hanteren voor een plekje op de nieuwe hoofdtribune op An field: 77 pond. Zo'n honderd euro, duurder dan de goedkoopste sei zoenkaart bij FC Barcelona. „Een schande", vinden de Liver pool-fans, juist bij een club met zo'n rijk arbeidersverleden als de ze. Of zoals een supporter het op een populair YouTube-filmpje ver woordde: „77 pond om James Mil- ner te zien spelen? En Jordan Hen derson? Ben je gek geworden?" De discussie is niet nieuw. Al jaren protesteren Engelse fans te gen de hoge ticketprijzen in de Premier League, met name in Lon den. Arsenal is al tijden de duur ste club van Engeland: de goed koopste seizoenkaart kost er dik 1300 euro, de duurste nog twee keer zoveel. Een kaartje voor het uitvak kost bij Chelsea, die andere rijke Londense club, zo'n 60 euro. Wat de discussie zo cynisch maakt: juist de clubs in de Pre mier League zijn allang niet meer afhankelijk van recettes. De miljar dendeal die de Engelsen sloten met hun internationale televisie contract, maken de individuele clubs zó rijk, dat ze supporters met gemak gratis naar het stadion kunnen laten gaan. Tickets behel zen nog slechts een paar schamele procentjes van hun totale inkom sten. Maar de meeste clubs redene ren anders: zij hanteren domweg de wet van vraag en aanbod. Bij Arsenal, Spurs en Chelsea zit het elke wedstrijd vol. Er zijn duizen den, steeds vaker Aziatische toeris ten die lachend de hoofdprijs voor een kaartje betalen. Bij Arsenal leidde het stilaan tot de meest apa thische sfeer van alle stadions in Engeland. De club die in het be roemde supportersboek 'Fever Pitch' van Nick Hornby nog een ty- pisch Noord-Londens instituut van de middenklasse was, wordt steeds meer een bolwerk van rij ken en toeristen. Uitzonderingen zijn er ook. Sto ke City heeft zijn prijzen voor sei zoenkaarten bevroren sinds 2008, het jaar dat het promoveerde. De club betaalt steevast het busver voer naar alle uitwedstrijden. Een seizoenkaarthouder van Stoke be taalt gemiddeld iets meer dan twintig euro per wedstrijd: het minste van alle Premier Lea gue-clubs. Sunderland verlaagde deze week de seizoenkaartprijzen tot een vergelijkbaar niveau. En ook bij een grote club als Manches ter United betaal je relatief gezien weinig (zie overzicht). Niettemin staat het probleem steeds prominenter op de agenda. Premier David Cameron beloofde deze week 'een onderzoek' en er kent dat er 'een serieus probleem' is. De nationale supportersfedera tie FSF hoopt Cameron snel te ont moeten om het thema ook con creet op de publieke agenda te krij gen. Een aantal clubs, waaronder Liverpool, hebben toegezegd hun prijsbeleid te heroverwegen. De FSF krijgt inmiddels steeds meer steun voor een prijsplafond voor uitkaartjes, dat volgens de fans op 35 euro moet worden vastgesteld, in alle stadions. Als rechter Anthony Rose knikt, floept in zaal zes van de Bradford Crown Court een beeldscherm bo ven de juryleden aan. Een tiener in schooluniform verschijnt. Een ondervraging door de advocaat van Adam Johnson volgt over de meest smerige details. Het meisje, het slachtoffer van de voetballer, verkrampt, jammert en huilt tij dens de poging haar geloofwaar digheid onderuit te halen. Johnson (28) steekt beter in zijn vel. Met een gevolg, onder wie zijn vriendin Stacey Floun ders, arriveerde hij als een popster bij de rechtszaal. Veel te winnen heeft de vleugelspeler niet. Zijn club Sunderland verscheurde vori ge week na zijn gedeeltelijke be kentenis in de rechtbank zijn con tract, sponsor Adidas verbrak de banden met hem en op straat gaat hij door voor een pedofiel. Niet iedereen haalt hem door het slijk. Een plukje supporters van Sunderland op de publieke tri bune bewijst dat. „Zo jammer van die jongen", mompelt een van hen. Johnson kon lang op de steun van de achterban rekenen. Niet hij, maar het meisje kreeg de woede over zich heen. „Ik haat hem", haalt ze tijdens het verhoor fel uit. „Voor alles wat hij me heeft aangedaan. Hij deed me voorkomen als een leugenaar, het publiek scandeerde zijn naam." De campagne werkte. Sun derland bleef Johnson opsteJlen, nadat de politie hem in maart vo rig jaar voor verhoor meenam. Haar aangifte, op aandringen van haar ouders, leek tevergeefs. Zelf wilde de scholier uit Coun ty Durham dat aanvankelijk niet. Ze zat bij elk thuisduel van Sun- 'Ik haat hem. Voor alles wat hij me heeft aangedaan. Hij deed me voorkomen als leugenaar' derland op de tribune. Johnson was haar favoriete speler. Op oudejaarsavond 2014 stuurde ze hem een vriendschapsverzoek op Facebook. Johnson accepteerde dat, gaf meteen zijn nummer en wisselde berichten uit met haar. Dat ze pas vijftien jaar was, remde hem niet af. Met gesigneerde shirts als aas regelde hij een ont moeting. Na de overdracht op een onver licht parkeerterrein, rook Johnson bloed. Hij vroeg om 'een kus en meer'. Het meisje, bepaald niet verlegen, zag dat zitten. Het bleef echter niet bij zoenen. Johnson liet zich, zo vertelde ze, door haar bevredigen. Dit laatste feit ont kent hij. Voor de strafmaat kan het uit maken, voor zijn vernietigde ima go niet meer. Liet meisje zat zoda nig in zijn macht, dat ze opschep te over haar 'avontuur' met de held uit de streek. Maar het ple zier over haar rendez-vous ver dween snel. Wildvreemden stuur den berichten als: 'ik verkracht je als je Adam verraadt'. Toen brak ze bij haar vader, die vervolgens aangifte deed. Johnson, anderhalve week te rug nog toegejuicht op Anfield na zijn goal tegen Liverpool (2-2), voelt zich onaantastbaar, getuige zijn zelfverzekerde grijns in de rechtszaal. Het besef dat hij nu een paria is, moet nog indalen. Het proces gaat de komende da gen verder. Met een gevangenis straf als meest logische uitkomst. Arsenal 1.302 Tottenham Hotspur 982 Chelsea 963 Liverpool 912 West Ham United 793 Bournemouth 706 Southampton 695 Manchester United 683 Norwich City 641 Newcastle United 610 Everton 570 Crystal Palace 539 West Bromwich Albion 512 Watford 494 Sunderland 475 Leicester City 469 Aston Villa 430 Manchester City 384 Stoke City Swansea City* *Swansea wilde niet meewerken aan het onderzoek. Duizenden fans van Liverpool ver lieten vorige week hun plaatsen uit protest tegen de ticketprijzen die de club wil gaan hanteren, foto EPA Contact met het 'volk' is weg door Sjoerd Mossou 77 Liverpool wil nieuwe ticketprijzen gaan hanteren voor stoeltjes op de hoofdtribune van Anfield: 77 pond, zo'n honderd euro. Duurder dan een seizoenkaart bij FC Barcelona. door Geert Langendorff BRADFORD. Twaalfvoudig Engels in ternational Adam Johnson staat te recht voor het misbruiken van een 15-jarig meisje. Cisteren ging het proces de derde dag in. Het slachtoffer van Adam Jofinson

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18