HB.3E li 'I iiiitóü 12 NIEUWS [sIh Den Haag krijgt er een organisatie bij. Een parlement van burgemeesters komt in september bijeen. Het idee is van de New Yorkse politiek filosoof Benjamin Barber. 'Parlement hoort in Den Haag' fA X r" - ">111, iimI'J Ml Het is een beetje zo als de stichting van de Verenigde Naties, meent Bar ber, nu het idee uit zijn besteller If mayors ruled the world werkelijk heid wordt. „We praten hier over een revolutie", zegt hij. Als het aan Barber en tientallen burgemeesters ligt, gaan binnen kort niet langer premiers en presi denten over het oplossen van we reldproblemen, maar burgemees ters. Ze komen in Den Haag voor het eerst bij elkaar om het Wereld- parlement van Burgemeesters op te richten. Benjamin Barber is blij. „Natiestaten werken niet meer. Toen ik een kleine jongen was, moest ik me in New York zorgen maken om griep vanuit Brooklyn of New Jersey. Niet over het zikavi- rus. In een wereld zonder grenzen heb je ziektes zonder grenzen, een markt zonder grenzen, terrorisme zonder grenzen, technologie zon der grenzen, arbeid zonder gren zen, vluchtelingen zonder gren zen - terwijl ons bestuur nog steeds gebaseerd is op grenzen tus sen landen. Daarom zijn zo veel re geringen verlamd. Europa functio neert niet, omdat Duitse of Franse visa en het Schengengebied niet werken in de vluchtelingencrisis. De vluchtelingen komen gewoon. Democratie is al eeuwen gebon den aan staten en werkt evengoed niet. Mensen geloven er niet meer in. De vraag is: is er een nieuwe in stitutie die beter in staat is te wer ken aan mondiale problemen? En ja, die is er: de stad." „Je zou denken: je wilt internatio naal, dus waarom ga je naar de lo kale overheid? Maar problemen in steden lijken vaak meer op mondi ale problemen dan de problemen van een land. Het gaat niet om zorgstelsels, maar om armoede of terrorisme. Steden zijn beter afge stemd op de problemen van van daag. Ze zijn voorposten van de mondiale economie, als haven bij voorbeeld. Ze hebben geen gren zen en zijn multicultureel, ze zien eruit als de wereld. Ze werken al samen, in zusterverbanden bij voorbeeld. Er mist alleen nog een bestuur." „Wat als steden in heel Europa een afspraak maken: we nemen al lemaal 5 procent van onze bevol- NEW YORK. Het burge- meestersparlement is een 'tintelend idee', vindt de Haagse burger vader Jozias van Aart- sen. „Dat hoort in Den Haag. Het bruist, net als de stad." Van Aart- sen presenteerde giste ren in New York de plannen om de krach ten te bundelen met collega's uit de hele we reld. Hij sprak er boven dien over met secreta ris-generaal van de VN Ban Ki-moon. Van Aart- sen staat achter Benja min Barber en beloofde de vergadering in sep tember in het World Fo rum te komen openen. „Het Wereldparlement king in vluchtelingen aan? Dat is precies wat landen niet lukt. Waar zijn de vluchtelingen? In de stad! Terugsturen kan niet, de nationale overheid doet het niet, dus een burgemeester moet wel. Dat is het pragmatisme van steden. Waarom zouden steden de stijging van de zeespiegel aanpakken als landen het niet doen? Omdat de steden overstromen! Daar is het water! Daar zijn de banken, de mensen, de broeikasgassen, de havens, de ziektes, de terroristen. Terroristen vallen geen boerderijen aan. Dit parlement komt voort uit realis me, niet uit idealisme." van Burgemeesters wordt een soort buiten boordmotor", zegt Van Aartsen. „Actiegericht." Burgemeesters zijn aan- pakkers, vertelde hij zijn toehoorders in New York. „Het vuilnis moet opgehaald wor den, de trams moeten rijden. Moet je weer een nieuwe institutie oprichten, een extra be stuurslaag? Maar soms moet je met iets nieuws het oude ver nieuwen. Dat geeft ook energie aan alle clubs die er al zijn. Er zal on getwijfeld cynisme over bestaan. Maar Den Haag is altijd de stad ge weest van nieuwe ont wikkelingen op interna tionaal terrein. Daar wa ren de bijeenkomsten „Het is niet zo dat de burgemees ter moet beslissen: goed, dan be steed ik minder tijd aan de écht belangrijke dingen in de stad, zo dat ik terrorisme aan kan pakken. Terrorisme is zo'n belangrijk pro bleem voor de stad. Of: ik heb minder tijd voor mijn belangrijke agenda, want ik moet praten over de stijging van de zeespiegel. De stijging van de zeespiegel gaat al zijn inwoners verdrinken als hij niets doet!." die tot het Internatio naal Strafhof leidden. Toen zal ook gedacht zijn: heeft dat wel zin?" Benjamin Barber ver wacht zo'n 75 tot 150 burgemeesters voor de oprichtingsvergadering van het Wereldparle ment van Burgemees ters in Den Haag, van 10 tot 12 september. Het is de bedoeling dat daar ook een permanent hoofdkantoor wordt ge vestigd. Vergaderingen zullen daarna in de he le wereld plaatsvinden. Uiteindelijk hoopt hij dat duizenden steden aanhaken en moet een systeem ontwikkeld worden om ze met drie honderd zetels alle maal te vertegenwoor digen, bijvoorbeeld via roulatie of clusters van steden. Deelname is vrijwillig, de voorstel len zijn niet bindend. „Dat is niet ideaal, maar het maakt niet eens zo veel uit. Als ze eenmaal aangesteld zijn, staan bur gemeesters veel dichter bij bur gers. Gemiddeld zegt wereldwijd 30 procent van de burgers de over heid te vertrouwen, soms zelfs maar 10 procent. Het vertrouwen in burgemeesters is in de hele we reld 60,70 procent. Burgemeesters zijn homeboys, ze komen uit de buurt. Ze zijn meer betrokken." „Nee, een heel slecht idee! Burge meester is een heel andere baan. Als burgemeester heb je veel meer invloed en verantwoordelijkheid, ben je effectiever. Pragmatisme werkt niet in de nationale poli tiek, die gaat over ideologie. Een 'Er is geen socialistische of conservatieve manier om het afval op te halen' burgemeester zei me eens: er is geen socialistische of conservatie ve manier om het afVal op te ha len. Je moet het gewoon doen. Er zullen wel nationale overheden zijn die jaloers worden. Maar wij stedelingen vormen straks bijna 70 procent van de wereldbevol king en 85 procent van de wereld economie. Dus het antwoord is: probeer ons maar te stoppen." \xr 1^3 j! 'in in i# im' uil "1111,15 «Ui liMrnriiriftiiii iSHUu Van links naar rechts: Bill de Blasio (New York), Eberhard van der Laan (Amsterdam), Anne Hidalgo (Parijs), Boris Johnson (Londen) en Ahmed Aboutaleb (Rotterdam), foto's Getty, ANP, AFP en Reuters. Achtergrond: skyline Den Haag, gezien vanaf Het Plein, foto Hollandse Hoogte Macht aan burgemeesters! door Karlijn van Houwelingen Waarom? Wat kan de burgemeester wat een premier niet kan? Wat zou er gebeuren als burgemees ters zich over de vluchtelingencrisis buigen? Burgemeester Van Aartsen, gisteren met VN-secreta- ris-generaal Ban Ki-moon. foto Eskinder Debebe Hebben burgemeesters wel tijd om wereldproblemen op te lossen? In Nederland worden burgemeesters niet gekozen. Is het wel zo democra tisch om hen meer macht te geven? Michael Bloomberg overweegt zich kandidaat te stellen voor het presi dentschap. Is dat dan een goed idee? Benjamin Barber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12