Mediawet gaat het niet halen in senaat 'Britten niet tegen elke prijs bij EU' Juncker heeft geen 'plan B' bij onverhoopt Brexit Europese leiders staan onder zware druk om de Britten hun uitzonderingspositie te geven. 10 NIEUWS 'Homoseksuele vluchtelingen desnoods overplaatsen' Een meerderheid van de senato ren vraagt zich ernstig af of zij de wet wel moeten aannemen als de door Dekker toegezegde wijzigingen nog op zich laten wachten. De PvdA, CDA, Christenu nie en 50PLUS zijn kritisch over de wet. Zij maken zich zor gen over de macht die de Ne derlandse Publieke Omroep (NPO) krijgt over de omroepen en de invloed van de overheid op de NPO. Dekker heeft zijn eerder ge dane toezeggingen op papier ge zet, zoals de senaat hem twee weken geleden had opgedra gen. Zo belooft Dekker te zor gen dat de minister geen in vloed meer heeft op de benoe ming van leden van de raad van bestuur van de NPO. Ver der wil hij 'verkennen' hoe de rol van bewindspersonen bij de publieke omroep kan worden beperkt. Die brief is gisteren in de Eerste Kamer besproken en 'te mager' bevonden. Ondanks de bezwaren spreekt de senaat op 1 maart weer over de wet. De staatssecretaris kan die nog redden door deze in te trekken en met een aanpassing te ko men. Die moet dan eerst weer door de Tweede Kamer worden aangenomen. Dan kan het nog een jaar duren voordat er een nieuwe Mediawet is. NIJMEGEN. Homoseksuele vluchtelingen hebben recht op een veilige omgeving. In het ui terste geval moet een bedreig de homoseksuele vluchteling in opvangkamp Heumensoord elders ondergebracht kunnen worden. In een andere opvang of zelfs tijdelijk buiten een op vang. Dat zegt de Nijmeegse burge meester Hubert Bruis na kri tiek op bejegening van homo's in Heumensoord. Bruis voelt niets voor aparte safe houses, waarvoor het COC, de belang organisatie van homoseksue len, pleit. Na de kritische rap porten van de Nationale Om budsman en het College van de Rechten van Mens, heeft Bruis indringend met opvang- organisatie COA gesproken. Bij voorbeeld over de inzet van vertrouwenspersonen in Heu mensoord. Ook zijn er betere afspraken gemaakt tussen de COA en de politie over het doen van aangiftes. De COA heeft beloofd sneller naar de politie te stappen. Volgens Bruis is het aantal aangiftes tot nu toe zeer beperkt. Bij de poli tie is één melding binnengeko men. BRUSSEL. Kopstukken als voorzit ter van de Europese Raad Donald Tusk en commissievoorzitter Jean- Claude Juncker voorzien een ramp als er donderdagnacht geen akkoord komt en de Britten hun biezen pakken. De toekomst van Europa staat op het spel, waarschuwt Tusk: „Wat eenmaal gebroken is, valt niet meer te lijmen." Als het uur van de waarheid aanbreekt voor de Brexit-afspraken, kunnen Euro pese politici weinig anders dan in stemmen. Juncker wil zelfs niet praten over een Brits vertrek uit de Unie. „Er is enkel een plan A: dat Groot-Brittannië een actief en constructief lid van de Europese Unie blijft." Nog steeds is er strijd over de conceptafspraken die de Britse pre mier David Cameron en Tusk be gin deze maand op tafel legden. Frankrijk wil niet dat Londen ook maar enige zeggenschap krijgt over de eurozone. En Midden- en Oost-Europese leiders blijven mor ren over minder sociale zekerheid voor niet-Britse werknemers in Groot-Brittannië. Een gespannen Cameron be zocht gisteren zowel Juncker als de politieke leiders in het Europe se parlement, om bij voorbaat hun steun te winnen voor wetswijzi gingen die nodig zijn om later een aantal van de Britse eisen defini tief vast te leggen. Die steun kreeg hij op sommige punten niet, op andere maar half. „Ik heb beloofd dat we ons constructief zullen op stellen, maar er is geen enkel parle ment dat blindelings ja zegt op voorstellen. Zo werkt de democra tie niet", aldus parlementsvoorzit ter Martin Schulz. Het Europese parlement heeft formeel geen zeggenschap over het Brexitpakket, maar als de Brit ten willen regelen dat buitenland se werknemers straks pas na een wachttijd van vier jaar toegang krijgen tot hun sociale zekerheid, dan vereist dat een wetswijziging waarmee het parlement wel ak koord moet gaan. Het parlement kan zelfs probe ren er een win-winsituatie van te maken, aldus Schulz en de libera le fractieleider Guy Verhofstadt. Dat kan door op het moment dat de Britse uitzonderingspositie DEN HAAG. De Tweede Kamer ziet het liefst dat het Verenigd Koninkrijk bij de Europese Unie blijft, maar niet tegen iedere prijs. Een deel van de Kamer vreest dat het pakket maatrege len dat EU-president Donald Tusk voorstelt om de Britten binnen de Europese Unie te hou den alleen maar voor meer ver deeldheid zorgt. De Tweede Kamer praat van daag over de Nederlandse inzet bij de Europese top van donder dag en vrijdag, waar de mogelij ke 'Brexit' aan de orde komt. WD en CDA vinden het pakket maatregelen dat tijdens de Euro pese top besproken wordt ook wordt vastgelegd meteen ook af spraken te maken over verdieping van de samenwerking tussen de overige 27 landen. „Laten we de Britse uitzonderingspositie maar gewoon vastleggen, per slot van re kening doen ze ook nu al niet mee aan de euro en de open gren zen. Misschien houden ze dan ook 'Wat eenmaal gebroken is, valt niet meer te lijmen' de rest niet langer op", aldus Ver hofstadt. Zijn collega's Weber en Pittella van de christen- en sociaal democraten zeiden dat er 'nog veel werk' is, maar stelden beiden ook voorop dat de Britten bij Euro- gunstig voor Nederland. VVD- Kamerlid Anne Mulder noemt het 'best een goed pakket'. „Er woedt een storm in Europa, we moeten ook de Britten tevreden houden. CDA-leider Sybrand Buma ziet ook goede maatregelen voor ons land: „Bijvoorbeeld dat Euro peanen die vanuit Oost-Europa naar West-Europa verhuizen niet meteen toegang krijgen tot sociale voorzieningen." Andere partijen zetten daar vraagtekens bij. Juist de positie van arbeidsmigranten vindt D66-Kamerlid Kees Verhoeven 'een heel gevoelig onderwerp'. „Dat raakt de gelijkheid van alle EU-burgers. Het belang van de Britten mag niet boven het pa moeten blijven. De hardste te kraken noten zijn dat er geen dis criminatie mag zijn van niet-Brit- se werknemers, en er geen beslis sende Britse invloed kan zijn op het beleid van de eurolanden. Waarnemers noemden het veel betekenend dat het parlement Ca meron tijdens zijn bezoek aan Brussel op alle mogelijke manie ren tegemoet kwam. Cameron wil de per se niet aan één tafel zitten met populistenleider Nigel Farage, straks in de referendumcampagne één van zijn felste tegenstanders, en ook niet met Marine le Pen. Ca meron kreeg daarom ontmoetin gen met Schulz en met de belang rijkste fractieleiders. Nigel Farage noemde dat gutless: 'ruggengraat loos'. belang van de EU gaan. Dan moeten premier Rutte en voor zitter van de Europese Raad Tusk hun poot stijf houden en 'nee' zeggen tegen premier Ca meron." De fractievoorzitter van Groen- Links Jesse Klaver denkt dat het pakket maatregelen waarmee Tusk Cameron tegemoet wil ko men een precedent schept. „Straks gaan alle landen een ei gen Europa a la carte bestellen." PvdA-Kamerlid Marit Maij vindt de voorstellen 'niet veel om het lijf hebben'. „Dit is alle maal begonnen als verkiezings stunt van Cameron. Wat hij pre cies wil, blijft onduidelijk." Het wachten is op het aangekon digde Britse referendum. DEN HAAG. De Mediawet van staatssecretaris Sander Dekker gaat waarschijnlijk stranden in de Eerste Kamer. door onze correspondent Frans Boogaard Donald Tusk voorzitter van de Europese Raad De Britse premier David Cameron (links) werd gisteren in Brussel be groet door Jean-Claude Juncker, voor zitter van de Europese commissie. foto Yves Herman/Reuters door Hanneke Keultjes Commissi"' pjropéenne

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10