effeweg.nl NIEUWS 9 Op missie in kampen van vluchtelingen Macedonië en Griekenland om EU op één lijn te krijgen. SKOPJE/ATHENE. Lachend en zwaaiend, doemen ze op. Ze heb ben het gehaald. Na een reis van soms maanden stroomt een groep je Syriërs en Afghanen de poort binnen van het transitkamp Vino- jug in Macedonië, vlak over de Griekse grens. In een bedompte, witte tent wachten ze geduldig op hun beurt, in de wetenschap dat hen van hieruit nog slechts een trein rit rest naar Oostenrijk, Duitsland of verder. Europa is binnen hand bereik. Op drukke dagen komen er op deze manier wel drieduizend men sen aan, de meesten vertrekken weer na een paar uur. Een vieze, bijna antieke trein neemt hen voor 25 euro mee noordwaarts. Deze keer treffen de nieuwko mers in een van de tenten de Ne derlandse minister van Buiten landse Zaken Koenders. Hij is in Macedonië en Griekenland met een missie. Beide landen staan onder grote druk van Europa om de vluchte- lingstroom beheersbaar te maken. Door hun ligging aan de Europese buitengrenzen spelen ze een sleu telrol: controles en screenings aan de grens moeten ervoor zorgen dat potentiële terroristen worden geweerd en alleen 'echte vluchte lingen' toegang krijgen. „Niet iedereen kan naar Europa komen", stelt Koenders. Via de Balkanroute wisten vorig jaar hon derdduizenden vluchtelingen Noordwest-Europa te bereiken. Griekenland en Macedonië waren helemaal niet berekend op die toe stroom, zodat velen zo goed als au tomatisch doorgelaten werden. In middels gaat het, met hulp van de EU, al wat beter, al kan zeker de sa menwerking tussen beide landen beter. Koenders: „Die politieke 'Ik betuig solidariteit met Macedonië. We moeten elkaar allemaal helpen om elkaar te helpen' boodschap wil ik hier afgeven." Maar dat is niet het enige. Iets meer waardering mag er ook zijn voor de inspanningen die wél wor den geleverd. Daarom is Koenders ook hier. „Macedonië doet het al beter dan een tijdje geleden", prijst hij. Landen die kritiek heb ben, vergeten voor het gemak dat er vorig jaar ruim 750.000 vluchte lingen door het land trokken, op een bevolking van amper twee miljoen. „Dat is een enorm getal. Ik betuig mijn solidariteit met Ma cedonië", zegt hij tegen zijn ambt genoot Nikola Poposki. „We moe ten elkaar allemaal helpen om el kaar te helpen." Maar daar wringt meteen de schoen. Oostenrijk dreigt bijvoor beeld zijn grenzen te sluiten en ook Oost-Europese EU-lidstaten willen grote hekken plaatsen om vluchtelingen tegen te houden. In tussen stuurt de NAVO schepen naar de Egeïsche Zee om boot vluchtelingen te ontmoedigen. Door het ontbreken van een uitge werkte Europese aanpak gaan lan den op eigen houtje beslissingen nemen, vreest Koenders. Anders dan kritische collega's ziet hij wel degelijk 'bewegingen in de goede richting', waarbij landen meer met elkaar praten. In Griekenland is de toon niet anders. Ook hier is de boodschap aan premier Tsipras tweeledig: er moet een tandje bij, maar Koen ders ziet ook de druk waaronder de Grieken staan. „De Grieken hebben het moeilijk", zegt hij. „En wij zijn bereid te helpen." luist nu Nederland het EU-voorzitterschap bekleedt, moet Koenders alles uit zijn diplo matieke trukendoos halen om te voorkomen dat Europa uiteenvalt. Komende week in Brussel moet blijken of die missie geslaagd is. Stedentrip Londen va. €139 Italiaanse Bloemenrivièra va. €299 Wenen en het Wienerwald va. €399 Singlereis Kroatië va. €529 Fietsreis Karinthië va. €539 vraag o\kzz gratis, brochure aaia,! 5 DAGEN NU VANAF www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 MAANDAG 15 FEBRUARI 2016 Bert Koenders maakt contact met de kinderen. „Hoe was het op de boot?" „Slecht", zegt een jochie. „Je spreekt goed Engels." foto Boris Grdanoski/AP Koenders prijst én waarschuwt door Laurens Kok 3/4/5 daagse busreis Logies ontbijt Diverse vertrekdata Highlights: Big Ben Buckingham Palace Westminster Abbey 8/10 daagse busreis Halfpension Diverse vertrekdata Highlights: Monaco Cóte d'Azur San Remo Portofino 8 daagse busreis Halfpension Vertrek o.a.: 1, 30 apr, 4 nov Highlights: Passau Wienerwald Slot Schönbrunn Donau 10 daagse busreis Halfpension Vertrek o.a.: 30 apr, 16 mei Highlights: Funtana Opatija Lovran Rovinj Porec Pula 10 daagse busreis Halfpension Vertrek: 13 jun, 25 jul, 1,29 aug Routes: Weissensee Wörthersee Millstatter Radweg COUPONCODE WEG07 O CM X u O cc co cc —I O (N LU CC 3 X U O cc co CC KD A-as5k Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9