V- NECK SHIRTS SALE 5 stuks met 65% korting 'Wat komen die Navo-schepen hier doen?' 'Psycholance' bij overlast door verwarde mensen 8 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Moeder wurgt haar zoontje 'Eigen risico zorg naar nul' Konijn is het haasje EU-commissie in boot Gay Pride Popgroep komt om in Zweden Exclusieve aanbieding voor u als lezer! ST/MXXL wit of zwart L Het 8-jarige jongetje dat gisteroch tend dood werd aangetroffen in de Brusselse deelgemeente Schaar beek, is door zijn moeder ver moord. De vrouw (37) heeft be kend dat zij het kind in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft ge wurgd. Vervolgens heeft ze ook de keel van haar zoon doorgesne den. De vrouw, die ook nog een zoon van 11 heeft, zou psychische problemen hebben. Na haar daad deed ze het lichaam in een koffer, die ze vervolgens in de bosjes ach terliet. De eigenaar van het huis waar het gezin woont, merkte de verdwijning van het zoontje zater dag op. Hij lichtte de politie in. De vrouw biechtte de moord op en leidde de politie naar de plek waar ze de koffer had verstopt. Het eigen risico in de zorg moet dalen, liefst naar o euro. Dat zei SP-leider Emile Roemer gisteren in het tv-programma WNL op Zondag. Het eigen risico is nu veel te hoog, aldus Roemer, het is een 'boete op ziek zijn' die niets te ma ken heeft met solidariteit. Het af bouwen van het eigen risico zou wat hem betreft niet in één keer hoeven, maar stapsgewijs. Ook wil hij af van de macht van de zorgverzekeraars. „Marktwerking heeft de zorg niet beter of goedko per gemaakt." Roemer pleit voor één publieke zorgvoorziening. De zorgpremie zou dan inkomensaf hankelijk worden. Volgens de SP-leider zou dat betekenen dat '70 procent van de mensen erop vooruitgaat'. De jaarlijkse Amsterdam Gay Pri de staat dit jaar in het teken van Europa en heet daarom EuroPri- de. In de botenparade vaart de Eu ropese Commissie mee om de boodschap over te brengen, zo heeft de organisatie gisteren be kendgemaakt. Het is de bedoeling om discriminatie en acceptatie van LHBTI's (lesbische vrouwen, homoseksuele mannen, biseksue- len, transgenders en interseksue- len) in Europa onder de aandacht te brengen. Een ander thema is sport. Er vaart een sportboot mee met onder meer vier Amsterdam se gay-sportverenigingen, gespon sord door sportmerk Adidas. Vol gens Gay Pride-directeur Lucien Spree 'ligt LHBTI binnen de sport nog altijd gevoelig'. Alle vier de leden van een Britse popgroep en hun manager zijn in Zweden om het leven gekomen toen ze met hun busje in een ka naal stortten. De brug stond open en de slagbomen waren dicht, het busje is er dwars doorheen gere den nadat het enkele auto's die stonden te wachten, had gescham pt. De nog jonge indiepopgroep Viola Beach was in Engeland al ra zend populair en timmerde nu in ternationaal aan de weg. Gitarist en zanger Kris Leonard (20), gita rist River Reeves (19), bassist To- mas Lowe (19) en drummer Jack Dakin (19) werkten samen met Ian Grimble, de producer van Mumford and Sons. Het vijfde slachtoffer is Craig Tarry, de 35-ja- rige manager van de band. J Manolis Vournous is sinds anderhalfjaar burgemeester van het Griekse eiland Chios. Al die tijd heeft de partij loze burgemeester, van huis uit architect, vooral één onderwerp op de agenda staan: de vluchte- lingencrisis. In iets meer dan een jaar waagden 133.000 mensen de 10 kilometer lange oversteek van uit het Turkse Cesme naar zijn ei land, in volgepakte bootjes. Op Chios (ruim 50.000 bewoners) is nu een Europese 'hot spot' waar Nederlandse marechaussees mee helpen bij het registreren van de vluchtelingen. „Ik vraag me vooral af: wat ko men ze doen? Ze gaan hopelijk toch niet met oorlogsschepen 'Als ze hier gaan varen als politiek drukmiddel op Thrkije, vind ik het prima. Want daar ligt de oplossing' achter rubberbootjes aan? En als ze komen om te helpen bij red dingsacties: daar hebben we hier al genoeg capaciteit voor. Als ze hier gaan varen als politiek drukmiddel op Turkije, vind ik het prima. Want daar ligt de oplossing." „Opvang in kampen in Turkije, Jordanië en Li banon. En herverdeling van daaruit. Als we de smokkelaars aan het werk laten, zal ook de oorlog in Syrië langer du ren. Die mensen verdie nen waanzinnig veel geld aan elke volle boot en in vesteren in het op gang houden van de vluchtelingenstroom. In de oorlog dus. Bewijzen heb ik niet maar dat is logisch." „We zijn erg pragmatisch. We houden de opvangplekken en vluchtelingen zoveel mogelijk weg uit woongebieden. De route van het opvangkamp naar de veerboot naar Athene voert niet langs het toeristisch centrum." „Ik heb pas nog gesproken op een congres in Wenen voor bur gemeesters. Maar het probleem is vaak anders dan dat van mij: hier willen de vluchtelingen zo snel mogelijk weer doorreizen, bij u willen ze blijven en integre ren. Als iets tijdelijk is, kun je het beter managen." EINDHOVEN. De hulpdiensten in Eindhoven en omgeving hebben sinds dit weekeinde een psycho lance ter beschikking: een spe ciaal ingericht busje waarin een psychiatrisch patiënt kan wor den overgebracht naar een ge schikte plaats. Regelmatig krijgt de politie mel dingen over verwarde mensen die overlast veroorzaken. Afvoe ren in een politiebus je werkt vaak slecht. In deze proef, die drie maanden duurt, werken de GGZ en de politie samen. Elke zaterdagavond is de psycholance oproepbaar. De bemanning be staat uit een chauffeur (een be veiliger van de GGZ) en een so ciaal psychiatrisch verpleegkun dige van de crisisdienst. Bij een melding waarbij mogelijk een psychiatrische patiënt betrok ken is, rijdt de psycholance ach ter de politieauto aan. De proef moet uitwijzen of de psycholan ce tot betere zorg leidt en tot slagvaardiger optreden van de hulpdiensten. De politie Oost-Brabant wil bij succes in meer plaatsen deze dienst in het leven roepen. Ook elders in het land lopen soortgelijke proeven, of wordt daaraan gewerkt. Het aantal meldingen van verwarde personen neemt sterk toe sinds er minder mensen worden opge nomen in ziekenhuizen. BRUSSEL HILVERSUM NURA - Een havik stort zich op een konijn tijdens de traditionele jacht- wedstrijden bij Nura, een dorp in het oosten van Kazachstan, niet ver van Amaty. leder jaar komen valkeniers met hun vogels bijeen voor een wed strijd, tijdens welke de valken en arenden hun kunsten moeten vertonen. foto Shamil Zhumatov/Reuters BRUSSEL/AMSTERDAM STOCKHOLM 9 y STINGLER. NL door Cyril Rosman Vanaf volgende week varen er oor logsschepen van de NAVO voor de kust van uw eiland. Vindt u dat een vreemde gedachte? Wat is volgens u die op lossing? Dagelijks komen er nog honderden mensen aan die hier een paar da gen blijven. Op andere eilanden komt de bevolking in opstand, hier niet. Hoe komt dat? In Nederland schieten burgemees ters al in de stress bij een vluchte lingenopvang voor 600 mensen. Mogen we die burgemeesters uw telefoonnummer geven? Manolis Vournous

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8