Kalfjesmotie Thieme wekt woede boeren Meeste klachten jeugdhulp over gebrek aan informatie en privacy Meer bezoekers dan andere jaren op Emigratiebeurs NIEUWS 7 De meeste bezoekers van de Emigratiebeurs in Houten willen vertrekken vanwege de vluchtelingen en de hufterige mentaliteit. Zon, zee, ruimte, groen. De bezoekers van de Emigratiebeurs weten precies wat ze zoeken in hun nieuwe leven. Al is er dit jaar een nieuwe prikkel om te vertrekken. „Het is een kentering," zegt directeur Tom Bey van de Emigratiebeurs. Hij enqueteer- de ruim 10.000 bezoekers. „Vroeger was het Nederland met de korte lont jes de druppel waardoor ze vertrek ken. Nu is het voor veel mensen het hoofdmotief geworden. Een kwart is de slechte mentaliteit zat. Ze zijn ook de files en criminaliteit beu." Voor 13 procent is de migrantencri sis een reden om Nederland te verla ten. Dat noemt Bey: „Heel jammer. Ze vluchten en dat is negatief." In zijn ogen zou emigratie juist een posi tieve keuze moeten zijn. Maar Bey klaagt niet. Er waren af gelopen weekeinde 12.500 bezoekers op zijn beurs, ruim 10 procent meer dan vorig jaar. „De drukste beurs in twintig jaar." Paradijs 'Work and live in paradise!', valt te le zen op de banier van de Australische staat Queensland. Er staat een lange rij emigranten in spe voor de stand. De meesten druipen weer af. Want niet alleen moet er gewerkt worden in het paradijs, de poorten gaan slechts open voor heel selecte be roepsgroepen. „Ik kan morgen al be ginnen als ik wil", juicht verpleeg kundige Susanne Philipse (34) uit Den Haag. Haar opleiding HBO-V is goud waard in Australië. „Als klein meisje wilde ik al weg. Ontwikke lingswerk of zo. Later, na reizen naar Indonesië, wilden René en ik emigre ren naar Azië. Maar dat is heel moei lijk. Nu willen we naar Australië. Naar de zon, naar de warmte. Hier in Nederland zit ik letterlijk een half jaar te wachten tot het weer lente wordt. Ik wil verder met ons leven." Vriend René Bakker (34), werkzaam in de marketing, gaat wel mee. Down Under lonkt. Maar ze zijn Nederland ook zat. Hun eerste kind is 3 jaar en in augustus volgt de tweede. Wat voor toekomst hebben de kleintjes hier? „Nederland is vól. We betalen ons scheel voor niks en je merkt bij iedereen irritaties", vindt hij. „De hof felijkheid is verdwenen uit ons land", zegt zij. „Je krijgt een duw als je te lang bij de groente staat." Kalvermesterij Philipse en Bakker zijn niet alleen. Heel veel jonge gezinnen bezochten afgelopen weekeinde de beurs, dro mend van een beter leven voor zich zelf en hun kinderen. „Ze zoeken rust en ruimte en een natuurlijker omgeving voor hun kinderen om op te groeien", weet Bey. Jaarlijks emi greren 46.000 autochtone Nederlan ders en dat aantal stijgt. Een half miljoen Canadese dollars hebben Jan van den Broek (46) en zijn vrouw Ria (45) nodig om hun droom te verwezenlijken: een kalver mesterij in Alberta. „We zijn er een paar keer geweest en verliefd gewor den op de Canadese ruimte en rust. Hier is alleen maar stress", zegt de ho venier uit Moordrecht. Hun zonen Pieter (21), Gert-Jan (18), Anton (15), Matthijs (8) en Niels (1) gaan alle vijf mee. „Het moet een familiebedrijf worden", stelt Pieter. Met al die schouders eronder moet het lukken. Ook bij de familie Van den Broek is het niet alleen het mooie land en de nieuwe toekomst die gloort. Het is ook Nederland anno 2016 waar ze ta bak van hebben. „We zien dat het niet goed gaat. Grote hoeveelheden vluchtelingen die komen. De verru wing. Criminaliteit. Bij ons op het dorp zie je allochtonen van de twee de generatie die overal schijt aan heb ben. Ze scheuren door het dorp. In 2018 zijn we weg", zegt hij onver bloemd. Warm land Esther van Bronkhorst (50) en haar man John Kuilman (51) zeggen het anders, maar ze bedoelen feitelijk het zelfde. „Wij gaan naar een warm land, letterlijk en figuurlijk: Turkije. Daar zijn de mensen nog zó vriende lijk. We stonden te wachten op de bus en een vrouw die een feestje had, kwam met twee pannenkoekjes aan. Zo lief', zegt Esther die een bedrijf in salestrainingen heeft. „Ik val Nederland niet af, maar ik kan zo zeven redenen noemen om weg te willen", zegt echtgenoot John. „Het is hier zo verruwd, zo verhard. Ondankbaarheid voert de boventoon. In Marmaris waar we gaan wonen zijn de mensen nog behulpzaam." Hun twee penthouses in Alkmaar staan te koop. En zodra het kan zijn ze weg, hun droom achterna. DEN HAAG. Woedend zijn ze, de melkveehouders. Hoe is het mo gelijk dat de Tweede Kamer een motie overneemt van Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren, om kalveren na de ge boorte een bepaalde tijd bij de koe te laten? Dat is juist dieron vriendelijk omdat dit in een vol le stal tot ongelukken kan lei den. Melkveehouder Allina Kre- mer uit Stegeren begon een Face- bookactie tegen het idee, die massaal wordt gesteund. „Onze oproep op Facebook is inmid dels bijna tweeduizend keer ge deeld, dik driehonderdduizend mensen hebben hem gezien. Het is een bevestiging dat het boeren bezighoudt en we voe len ons gesteund in ons verhaal dat het echt beter is om kalfjes meteen bij de koe weg te halen. We hopen de staatssecretaris te overtuigen om de motie niet uit te voeren." De regering moet bin nen een halfjaar met een plan van aanpak komen voor melk veebedrijven om kalveren na de geboorte een bepaalde tijd bij de koe te laten. Staatssecretaris Mar- tijn van Dam ontraadde de mo tie. Hij wil eerst een onderzoek naar een paar veehouders die kalveren langere tijd bij de koe laten, afwachten. Dat blijkt uit de Jaarrapportage 2015 van de Monitor Transitie Jeugd, die meldingen van ouders en jongeren verzamelt over jeugd hulp. Deze zorg valt sinds 1 janua ri 2015 onder verantwoordelijk heid van de gemeenten. Meer dan de helft van de in to taal 472 meldingen die in 2015 zijn binnengekomen, gaan over het ge brek aan informatie. Zo weten ouders niet waar ze terechtkun nen met hun zorgvraag, welke hulp ze kunnen verwachten of wat de status is van een aanvraag. De informatie die ze krijgen, is meestal niet duidelijk. Verder wor den ouders regelmatig van het kastje naar de muur gestuurd, om dat niet duidelijk is wie de regie heeft. Vervolgens krijgen ze vaak niet binnen de wettelijk gestelde termijn van acht weken een reac tie op hun hulpvraag. Ouders vin den dat ze niet worden gehoord, voelen zich niet serieus genomen door hulpverleners en krijgen geen ondersteuning van een onaf hankelijke derde. Het persoonsge bonden budget (pgb) en herindica ties pgb zijn ook een bron van irri tatie door onjuiste betalingen, traagheid en korting zonder duide lijke argumenten. In sommige ge vallen waren budgetten niet toe reikend, waardoor de hulp aan kin deren moest worden stopgezet en wachtlijsten ontstonden. Gemeenten blijken het ook niet zo nauw te nemen met de pri vacy van de jongeren, zo blijkt uit ruim een kwart van de meldin gen. Dossiers worden zonder toe stemming van ouders besproken met derden, ouders weten niet wie inzage heeft en ze krijgen geen uitleg over hoe privacygevoe lige gegevens worden beschermd. MAANDAG 15 FEBRUARI 2016 Weg uit 'kortelontjesland' door Ton Voermans Dromen van een nieuw land op de Emigratiebeurs. Op de linker foto de familie Van den Berg, hierboven Suzanne en haar vriend René, onder Esther van Bronkhorst en John Schuilman. foto's Shody Careman Jaarlijks emigreren 46.000 autochtone Nederlanders en dat aantal stijgt. Voor maar liefst 13 procent van de huidige kandidaten om te emigreren is de huidige vluchtelingencrisis de hoofdreden om te vertrekken. door Ingrid Willems door Ine Cup ETTEN-LEUR. Gebrek aan privacy, gebrek aan informatie en ellenlan ge, rammelende procedures. Hier over komen de meeste klachten binnen van ouders en jongeren die te maken hebben met jeugdhulp. ïle and P Canadli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7