Kapelse kunstenares exposeert in Amsterdam Beurs in Heinkenszand staat in het teken van langer zelfstandig thuis wonen BEVELANDEN en THOLEN 15 De Stenge toont de nieuwste snufjes op het gebied van comfort, gemak en veiligheid. De nieuwe markt: makelaars in mantelzorg Deze beurs is be doeld voor oude ren en mensen die zorg nodig hebben, maar ook voor jongeren zijn hier interessante dingen te vinden", zegt Jacqueline van der Zijden. „Wat dacht je van een well- nessdouche met zo'n heerlijke hot- stonemuur? Maar ook een antislip- behandeling voor stenen vloeren en trappen is voor iedereen han dig." Van der Zijden is zelf standhou der op de beurs Comfortabel Thuis in de Heinkenszandse Sten- ge. Ze staat als comfortadviseur na mens Aangepastgemak op de beurs. Een beurs op het gebied van langer thuis wonen. Een initia tief van de gemeente Borsele in sa menwerking met de seniorenraad en het Vrijwilligershuis. Alles wat nodig of handig is om langer, veili ger en comfortabeler zelfstandig te wonen staat zij aan zij opge steld. Elet grootste deel van de beurs wordt in beslag genomen door ex posanten op het gebied van huis automatisering. Daarnaast nemen zorg- en welzijnsdiensten een rui me plek in De Stenge in. Ook alar meringssystemen en zorghulp- middelen zijn ruimschoots aanwe zig. Kortom, een ruim aanbod voor zorg en comfort voor zelfstan dig wonenden. Zoals er snufjes en gadgets op de beurs te vinden zijn voor jonge ren is er ook aan de dementeren de in het zorgcentrum gedacht. De belevenistafel kan voor die mensen uitkomst bieden. „Je ziet bij veel dementerenden dat ze een beetje apatisch worden", vertelt Edith Zuiderent. „De belevenista fel zit vol met programma's die de menterenden samen kunnen doen. Op die manier gaan ze over tot sociale activiteit en neemt het de apathie een beetje weg." Zuiderent vertelt enthousiast over haar product, een computer vermomd als tafel. Met klikken en swipen kunnen verschillende pro gramma's geactiveerd worden. „Er staan memoryspelletjes op, puz zels en oude foto's en films. En een programma met voorwerpen van vroeger. Dan gaan mensen vanzelf vertellen als ze dingen her kennen. Voor thuis hebben we het ook in de vorm van een tablet. Maar dan mis je het aspect van sa men iets doen." Voor de mensen met zware de mentie is een schilderprogramma, Vieze Vingers, ontwikkeld. „Wij zijn goed in het maken van appli- De woning wordt in Axel klaargemaakt. Daarna wordt in één dag alles geplaatst caties. Om te weten wat we moe ten maken gaan we naar de zorg toe. Daar vragen we waar ze be hoefte aan hebben. Wij zouden zo iets nooit helemaal zelf kunnen verzinnen." Wie zorg nodig heeft en nog thuis wil blijven wonen is ook in De Stenge op de juiste plek. Bij voorbeeld met de mogelijkheid om een mantelzorgwoning aan of bij de woning te laten bouwen. Ook daarvoor is op de beurs een bedrijf aanwezig. „Wij maken de woningen helemaal klaar in Axel", legt Gert-Jan Vlaander van Bouw bedrijf Risseeuw uit. „Daar wordt alles compleet gemeubileerd klaar gemaakt, op transport gezet en vervolgens in één dag geplaatst. Dan kan de woning dezelfde avond in gebruik worden geno men. Zelfs de fundering en alle aansluitingen worden op dezelfde dag geregeld." HEINKENSZAND Mantelzorgers ver dwalen soms in een woud van re gels en instanties. Om het voor hen makkelijker te maken zijn er mantelzorgmakelaars. „Wij wil len er voor zorgen dat mantelzor gers zich kunnen richten op wat ze willen doen: zorgen", legt Ilo- na Vermare van De Zeeuwse Man telzorgmakelaars uit. Samen met Hellen Slager en Jolanda Bogaert ontneemt zij mantelzorgers een hoop geregel. „Met onze ervaring en kennis op de vijf beleidsterrei nen willen wij verbindend wer ken tussen de mantelzorger en de versnipperde zorg. Day kan het le ven zoveel aangenamer maken." Sentse zegt het 'best wel leuk te vinden' dat ze is gevraagd voor de Amsterdamse expo. „Eigenlijk wou ik nooit exposeren. Maar met vier collega's van de oplei ding in Sint Niklaas ben ik jaren terug bij de Covra begonnen", al dus Sentse. „Daarna ben ik naar de Kunstschouw gegaan." En zo is het balletje gaan rol len voor de Kapelse kunstenares. „We krijgen van iedereen plastic tasjes en plastic doppen. Als ik weer iets maak dan hangen er tas sen aan de deur en zit de brieven bus vol met spullen." Toch hoe ven mensen niet bang te zijn dat ze te veel inzamelen. Want: „Wat ik niet gebruik gaat naar het Ki- ka-fonds of naar de stichting voor blindegeleidehonden." In Amsterdam staan drie instal laties van plastic uit Kapelle. De basis voor de werken is een sta len frame. „Die last mijn zoon Matthieu aan elkaar." Sentse be kleedt de frames met plastic. 'De Recreanten', een menshoog gezin netje, is gemaakt van kledingzak- ken. Voor de kubus 'Ergernis en gemak' geldt ongeveer hetzelfde. De vissen die tezamen 'Nieuwe Hollandse Nieuwe' vormen zijn gemaakt van isolatiemateriaal en flesdoppen. Meer informatie 0118 6-3 69 68 MAANDAG 15 FEBRUARI 2016 door Willem Adriaansens Kijken naar de toekomst Bezoekers van de Comfortabel Thuis-beurs laten zich voorlichten bij één van de dertig beursexposanten. foto Johan van der Heijden Cert-Jan Vlaander Bouwbedrijf Risseeuw door Willem Adriaansens KAPELLE. De Kapelse kunstenares Joke Sentse-Huige (1944) expo seert een aantal van haar werken in Amsterdam. Tot en met 5 juni 2016 staan er drie installaties op de expositie 'Plastic' in Artemis. artemisamsterdam.com en jokesentse.exto.nl Joke Sentse-Huige aan het werk in haar atelier, foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68