'Dreiging van nieuwe Koude Oorlog' Rookverbod voor de generatie van de toekomst r NIEUWS 5 OR van V&D naar curatoren Weer gluren bij de vogels Zwemvesten als kunstwerk Sleeplift sleurt jongen (4) mee MÜNCHEN. De Russische premier Dmitri Medve- dev uitte dit weekeinde op de jaarlijkse veilig heidsconferentie in München bezorgde taal. „Bijna dagelijks worden wij ervan beschuldigd een verschrikkelijke be dreiging te zijn voor de Navo, voor Europa en de Verenigde Staten", zei Medvedev. „Leven we in 2016 of in 1962?" De Russische premier waarschuwde dat de spanningen rond Oekraï ne en Syrië een 'nieuwe periode van Koude Oor log' kunnen inluiden. De Münchener veilig heidsconferentie is het jaarlijkse bal van de machtigen in de interna tionale politiek, de di plomatie en internatio nale veiligheidskringen. Staatshoofden en rege ringsleiders, denktank medewerkers en journa listen laten zich hier zien. Voor de Europese deelnemers stond naast de oorlog in Syrië de vluchtelingencrisis cen traal. De Franse premier Manuel Valls waar schuwt dat Europa uit een dreigt te vallen on der de druk van het gro te aantal asielzoekers. De Fransen willen niet nog meer vluchtelingen opnemen en ondermij nen daarmee plannen van de Duitse bonds kanselier Merkel, die meer vluchtelingen wil verdelen over de EU. Hoezeer de internatio nale solidariteit op het ogenblik wankelt, bleek ook uit de Amerikaanse boycot van het diner van de invloedrijke Bei erse premier Horst See- hofer (CSU). Die weige ring was een reactie op een recent bezoek van Seehofer aan Vladimir Poetin in Moskou. Ook de rede van de Ameri kaanse senator John Mc Cain, die Poetin ervan beschuldigt de vluchte lingenstroom aan te wakkeren om Europa te ondermijnen, onder streepte Dmitri Medve- devs observatie: de we reld glijdt afin een nieu we Koude Oorlog. En Europa is een van de slagvelden. De stichting, die mede door oud-minister Els Borst is opge richt, komt vandaag met een rap port naar buiten over de economi sche kosten van roken. Onder zoeksbureau SEO Economisch On derzoek heeft daarin becijferd dat het roken de samenleving jaarlijks 21,2 tot 43,2 miljard euro kost in vergelijking tot een Nederland waarin nooit is gerookt. Dat komt neer op gemiddeld 2.000 euro per jaar per hoofd van de bevolking. De grootste kosten komen voor rekening van de roker zelf. Die gaat gemiddeld tien jaar eerder dood dan een niet-roker en heeft minder kwaliteit van leven door een grotere kans op ziektes. Ook de maatschappelijke kosten zijn, door de druk op de gezondheids zorg en een hoger ziekteverzuim van rokers, niet mis. Als rokers de kosten tegen de baten zouden afstrepen, zouden ze het wel uit hun hoofd laten een pakje sigaretten te kopen. Het on derzoek legt bloot dat rokers be paald geen rationele consumenten zijn. 'Zij onderschatten de kans dat zij ziek worden van roken en eerder overlijden', aldus het rap port. De meeste rokers beginnen al voor hun 18e verjaardag, waar door zij de gevolgen niet kunnen overzien. Als hun liefhebberij eenmaal een verslaving is geworden, kun nen ze ook nog eens steeds moei lijker stoppen. Longartsen Wanda de Kanter en Pauline Dekker, die ook bij Eindspel Tabak betrokken zijn, pleiten al langer voor strengere maatregelen om het roken uit te bannen. Ondanks maatregelen als de rookvrije werkplek, accijnsver hogingen en waarschuwingstek sten op sigarettenpakjes rookt nog altijd zo'n 25 procent van de Ne derlandse bevolking. Met het on derzoek van SEO in de hand acht de stichting het nodig om verande ring van de wet na te streven. Meijerink: „Wij vinden het an- tirookbeleid in Nederland veel te slap. We lopen internationaal ach ter, terwijl telkens blijkt dat de ge zondheidsschade van roken groter is dan we dachten. Er zijn diverse initiatieven, zoals de campagne voor een rookvrije generatie, en die juichen wij toe. Maar wij wil len met een rookverbod voor onge boren kinderen een stap verder gaan. Daarmee pakken we niet de rokers aan, maar de kinderen." Een voorstel dat serieus moet worden overwogen, vindt hoogle raar tabaksontmoediging Mare Willemsen. „Door allerlei aanpas singen aan de tabakswet wordt het jongeren nu al steeds moeilij ker gemaakt om te roken. Dit alge- hele rookverbod zou een sterk sig naal vormen dat roken wordt afge keurd in onze samenleving." Tasmanië heeft op dit moment, als eerste ter wereld, soortgelijke wetgeving in voorbereiding. „Met deze maatregel kan Nederland een voorbeeld stellen aan andere landen." De Alliantie Nederland Rook vrij!, initiatiefnemer van de 'rook vrije generatie', hoopt hetzelfde te bereiken, maar gaat minder rigou reus te werk. Met maatregelen als het rook vrije schoolplein en de rookvrije zwangerschap moet de omgeving van Nederlandse kinderen stap voor stap gevrijwaard worden van sigarettenrook. Een wettelijk verbod kan daar op een goede aanvulling zijn, meent een woordvoerder van KWF Kankerbestrijding. „Wij den ken in eerste instantie niet aan wetgeving. Maar tegelijkertijd kan een wet niet zonder maatschappe lijk draagvlak. Daarin zijn beide initiatieven complementair." De curatoren blijven optimistisch dat ten minste 35 verhuurders een doorstart van V&D steunen onder CoolCat-baas Roland Kahn. De sig nalen voor een doorstart lijken po sitief: vanochtend wordt de Onder nemingsraad om 10 uur bijgepraat door de curatoren. Dan hoort de OR of het failliete warenhuis in derdaad een tweede kans krijgt. Ook vakbonden CNV en FNV zijn uitgenodigd en worden eerst geïn formeerd. De huurbazen en Kahn spraken vorige week af tot van daag 12 uur exclusief met elkaar te onderhandelen over een doorstart. De grote verhuurders konden tot gisteravond een huurcontract met Kahn ondertekend terugsturen. Vogelliefhebbers en andere belang stellenden kunnen weer meekij ken in de diverse nestkastjes. De webcams van Beleef de Lente van de Vogelbescherming zijn gisteren in het radioprogramma Vroege Vo gels aangezet. Via beelden op de website beleefdelente.nl kunnen mensen de activiteiten van onder meer de steenuil, koolmees, spreeuw, ooievaar, bosuil en slechtvalk tijdens het broeden vol gen. Dit jaar zijn ook camera's ge plaatst in nestkasten van de grau we kiekendief en de ijsvogel. Ook is een webcam gezet bij een weide- vogelboer, waar vogels als grutto en kievit in beeld verschijnen. Op 1 juli gaan de camera's weer uit. Een Duits jongetje van vier is za terdag in Oostenrijk ongeveer 200 meter aan een sleeplift meege sleurd, nadat hij met zijn veilig- heidsvest aan het stoeltje kwam vast te zitten. De kleuter hing sa men met een ander kind aan de sleeplift toen zij vielen. Het vest van het slachtoffertje haakte vast aan de stoel, waardoor hij bijna werd gewurgd. Het Beierse kind raakte bewusteloos en is in een zie kenhuis in Rohrbach opgenomen. Het personeel van de lift had niets in de gaten, omdat het deel waar het ongeluk plaatsvond voor hen slecht zichtbaar is. Een skiër be vrijdde het kind uiteindelijk uit zijn hachelijke situatie. MAANDAG 15 FEBRUARI 2016 door Wierd Duk door Heieen Boex ALMERE. Kinderen die na 1 januari 2017 geboren worden, mogen nooit een sigaret in handen krij gen. De stichting Eindspel Tabak wil een wettelijk verbod op de ver koop van tabaksproducten aan de ze generatie van de toekomst. „Zo wordt de roker vanzelf een uitster vende soort", zegt bestuurslid Rien Meijerink van Eindspel Tabak. 25 Nog altijd zo'n 25 procent van de Nederlandse bevolking rookt. AMSTERDAM ZEIST BERLIJN. Een installatie van de Chinese kunstenaar Ai Weiwei siert de zui len van het Konzerthaus in Berlijn het Cinema for Peace-gala. Voor het kunstwerk zijn reddingsvesten gebruikt die vluchtelingen hebben gedra gen tijdens hun tocht over de Middellandse Zee. foto Markus Schreiber/AP ROHRBACH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5