'De mens leeft enkel van het kwaad' Kleding- bank raakt dakloos Theatergroep waagt zich aan Driestuiversopera SCHOUWEN-DUIVELAND 15 Theatergroep Zierik speelt dit voorjaar door Nazi's verboden stuk in oude cichoreifabriek. óCCeruté-/ Na nog geen minuut op het bankje bij de repetitie zaterdag is het al duidelijk: Dit steekt en dit schroeit. „Alle spelers zijn hongerig om het goed te doen," vertelt drama docent Diane Nijweide, die er niet voor terugdeinst om de 24 ac teurs uit Berttolt Brechts 'Drie Stuiversopera' individueel, thuis te instrueren. „Ik heb maar een klein rolletje, zei er een. Maar in dit stuk blijkt ook een kleine rol een belangrijke schakel te zijn." Regisseursechtpaar Elly en Cees Möhlmann van Theater groep Zierik hebben alles uit de kast gehaald voor deze klassieker. Ze huurden Nijweide in voor de dramaturgie en lieten zangdocen te Marian Meeusen komen voor de 22 liederen in het stuk. Zierik, aangevuld met spelers van de His torische Spelen, voert in mei en juni acht keer de Drie stuivers opera op in de voormalige cicho reifabriek In Capelle aan de N59, net buiten Zierikzee. 'Je kijkt vanuit een gat in de grond naar de wereld' Cees Möhlmann: „We bestaan dertig jaar en ik ben 69. Ik wilde nog iets groots doen voor ik er misschien mee stop. Brecht is al tijd een droom gebleven. De spe lers die ik benaderde, zeiden ook: 'Dit moesten we maar 's doen'." De bedelaarsopera gaat over macht, misdaad, drank en hoe ren. Möhlman: „Je kijkt vanuit een gat in de grond naar de we reld. De rauwe onderkant van de maatschappij. 'Eerst vreten, dan de moraal', is een bekend citaat uit dit werk. De hoofdpersoon, de crimineel Mackie Messer, wil ho gerop komen. En hoe doet ie dat? Door een bank te beginnen. Hoe actueel wil je het hebben?" De teksten van Brecht zijn hard en bitter. „Poëzie van de straat", zegt Möhlmann. „En de muziek van Weill sluit daarop aan. Die is scherp, soms weemoe dig en is moelijk te zingen vanwe ge de vele dissonanten. De balla de van Mackie Messer is een ever green. Hij staat op het repertoire van Sting en Robbie Williams, om een paar zangers te noemen." Voor de uitvoeringen haalt Zie rik de voormalige cichoreifabriek langs de Rijksweg leeg. Het indus trieel monument vormt een pas send decor. Er wordt op het be ton gespeeld. In het midden komt een tribune voor 110 toe schouwers. De productie kost on geveer 40.000 euro. Gemeente, stichting Renesse en VSB-fonds betalen mee en Zierik heeft zelf ook gespaard. De hoofdrollen zijn voor Mels Hoogendoorn (Mackie Messer), Tamara van As (Polly) en Gabri de Groot (Peachum). 'Alle spelers zijn hongerig om het goed te doen' De Driestuiversopera van Bertolt Brecht stamt uit 1928, het cri sisjaar met een aan de horizon opdoemende wereldoor log. 'De mens leeft enkel van het kwaad', is een zin die het stuk volgens regisseur Cees Möhlmann typeert. „Als het erop aan komt is het ikke, ikke. Dan komt de oerdrift naar boven en oerdriften zijn niet nobel." Het verhaal speelt in Londen. In Soho waar de rijken steeds rijker en de armen nog armer worden. Peno- zefïguur McHeath, alias Mackie Messer, scharrelt met Polly, de dochter van bedelaarskoning Pea chum. Tegen de zin van Peachum trouwt Macheath zelfs met Polly. Peachum probeert Macheath te laten ophangen. Maar deze weet uit de gevangenis te ontsnappen dankzij zijn relatie met Lucy, dochter van de corrupte politie chef Brown. Dat maakt Peachum zo woest dat hij dreigt met een bedelaarsopstand tijdens de kro ning van de koningin. Brown wordt bang en laat Macheath op nieuw oppakken. Als de galg al wordt opgebouwd, krijgt Ma cheath gratie van de koningin en wordt hij in de adelstand verhe ven. Eind goed, al goed en daar mee wordt duidelijk dat het maar een (wrang) sprookje is. De Dreigroschenoper werd on middellijk verboden door de Na zi's. Schrijver Brecht en compo nist Kurt Weill danken een groot deel van hun roem aan het stuk, dat ook aan de basis staat van hun vlucht in 1933 uit Duitsland. De communist Brecht gaat naar Denemarken en de Jood Weill naar Frankrijk. In de VS ontmoe ten ze elkaar weer. „Ik ben vrijdag bij het SMWO geweest om te praten over samen werking," legt initiatiefneemster Marike de Jonge van de Kleding bank uit. „Zij willen een ruilwinkel be ginnen. Maar stellen zulke voor waarden dat de Kledingbank in feite ophoudt te bestaan. Dan is er geen gratis kleding meer. Dat zijn heel andere principes dan waar wij mee werken." De Jonge informeerde ook bij het MFC voor onderdak. „Maar dat kost 5300 euro per jaar voor vijftig meter. Dat geld hebben we gewoon niet." Wat nog rest is het aanbod van Zeeuwland voor een sloopwoning in Plan Buijse. „Lever niet," zegt een teleurgestelde De Jonge. „Daar mogen we tot oktober in, maar we zijn nu al vijf keer ver huisd. Ik wil iets waar we langer, liefst permanent in kunnen blij ven." De Kledingbank zit sinds een jaar in een loods aan de Industrie weg. Het pand is verkocht en De Jonge moet het 12 maart leeg ople veren. De koper is een onderne mer die in de loods bouwmateria len gaat opslaan. De Zierikzeese begon de Kle dingbank vijf jaar geleden in haar eigen woning. Daarna volgde een etage boven damesmodezaak Hol- ty, een garagebox en enkele sloop woningen van woningbouwver eniging Zeeuwland. De Schouwse Kledingbank heeft zestig klanten, veelal gezin nen die in financiële moeilijkhe den verkeren. De gemeente subsidieert De Kledingbank niet, omdat ze het minimabeleid niet bij een derde partij wil neerleggen. De gemeen te heeft diverse regelingen voor mensen met een laag inkomen. (Jee ni&doof ueo/* MAANDAG 15 FEBRUARI 2016 Een verboden stuk lit de Driestuiversopera, die in mei en juni wordt opgevoerd in de oude cicho- Londense bedelaars, boeven en hoeren nemen er nog eentje in deze scene reifabriek bij Capelle aan de Rijksweg, foto's Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland Cees Möhlmann, regisseur 25 tm 28 mei en 1 t/m 4 juni. Kaart jes bij boekhandel De Vries, Zierikzee en op www.toegangskaartjes.nu Diana Nijweide, dramadocent door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. De onderhandelingen tussen het maatschappelijk werk SMWO en de Kledingbank Schou- wen-Duiveland zijn mislukt. De Kle dingbank is op 12 maart dakloos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53