NS maakt trein al tijdens rit schoon PvdA-congres uit irritatie over uitspraken Kamerlid Jacques Monasch Diedenk Samsom heeft binnen de PvdA nog veel steun. Hij wil de strijd aangaan met Wilders. NIEUWS 3 Conference Rutte doet WD goed AMERSFOORT. Diederik Samsom is verre van verslagen. Dat bleek tij dens het partijcongres, zaterdag, in Amersfoort. De aanval op zijn positie als par tijleider, die dissident Kamerlid Jacques Monasch lanceerde in de ze krant, wordt gezien als een los se flodder. „Voorbarig." Dat is de meest gehoorde reactie op het PvdA-congres over diens opvat ting dat Ahmed Aboutaleb vol gend jaar lijsttrekker moet zijn. In de Amersfoortse Rijtuigenloods oogst de dissident weinig bijval. „Een backbencher die zo nodig zichzelf in de kijker moet spelen", zucht Annemarie Eijkelenboom uit Alphen aan den Rijn. Dat de partij historisch laag in de peilingen staat - tussen de to en 14 zetels, tegenover 36 Kamer zetels nu - wordt Samsom niet aangerekend. „Je moet hem tijd ge ven", zegt een aanwezige vak bondsman. „Den Uyl had ook eerst drie verkiezingsnederlagen voor hij succes kreeg." PvdA'ers op het congres prijzen Samsom om de manier waarop hij 'in een moeilijke periode de kar trok'. „Het is makkelijk schieten", zegt raadslid Daan Dankaart uit Hellevoetsluis. „Maar we hebben de afgelopen drie jaar veel meer bereikt dan wanneer we langs de kant hadden gezeten als oppositie partij. Nu roept iedereen: het had beter gekund. Maar dat betwijfel ik." Prominent PvdA-lid Sander Terphuis schaart zich wél openlijk achter Monasch. „Samsom is me de-eigenaar van het probleem", zegt hij. „In het belang van de par tij moet hij een stapje terug doen." Vorige week zei Samsom dat hij bij de verkiezingen volgend jaar weer lijsttrekker wil zijn. Zijn verhaal: een tegengeluid over vluchtelingen, lijnrecht tegenover de PW. In zijn speech bekritiseer de Samsom de 'oorverdovende stil te uit te veel hoeken van het poli tieke spectrum'. „Is het dan zo gek dat veel mensen zich wenden tot de enige die wél lawaai maakt?" Samsom zei de angst van 'bezorg de burgers' te begrijpen. „Het is ongemakkelijk, maar ze hebben gelijk: we hebben het niet onder controle. Een onbeheersbare stroom vluchtelingen doet de ge meenschap uiteenvallen. Maar de oplossing komt niet als we ons wentelen in ons eigen gelijk." Samsom zei ook dat de PvdA onterecht gebukt gaat onder 'ge tob' over regeringsdeelname. „Sommigen beweren dat we falen. Ik niet. We hebben waargemaakt wat we beloofden. Daar moeten we trots op zijn." Ook 'kroonprins' Lodewijk As- scher - door sommigen genoemd als toekomstig partijleider - haak te in. „Hoeveel zetels Wilders ook heeft, het is niet de meerderheid." De grote vraag is of dit PvdA-ver- haal ook de kiezer büiten de con greszaal bereikt. De peilingen spreken boekde- len.Het moge duidelijk zijn: wie de PvdA volgend jaar uit het slop moet trekken - Samsom, Asscher of toch de populaire Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb - is nog geen uitgemaakte zaak. In oktober organiseert de PvdA een open lijsttrekkers verkiezing. Aboutaleb benadrukt dat hij niet beschikbaar is als landelijk lijsttrekker voor de PvdA. Hij is en blijft Rotterdam trouw als burge meester. „Een lijsttrekkerschap is niet aan de orde. Ik heb mezelf niet voor niets aangemeld voor een tweede termijn als burgemees ter en heb die, bijna twee jaar gele den, gelukkig ook gekregen van de gemeenteraad. Ik geniet van de ze baan, ik geniet van deze stad, ik heb hier nog heel veel werk te ver zetten. Het duo Samsom/Asscher doet het bovendien uitstekend. Zij moeten vooral doorgaan." Een omgevallen milkshakebeker, een verfrommelde gratis krant, een opengebarsten zakje chips, of een klodder mayonaise inclusief wat patat. Ervaren treinreizigers weten dat het verstandig is om eerst te kijken en dan pas te gaan zitten. Vieze treinen zijn een grote er gernis onder reizigers. Reden voor de NS om de tussentijdse poetsbeurt in te voeren. De schoonmakers gaan aan de slag op vier tracés: Amsterdam-Dord recht, Den Helder-Nijmegen, Alk maar-Maastricht, en Lelystad- Vlissingen. Eén op de drie trein reizigers maakt gebruik van deze vier lijnen. De treinen werden voorheen pas aan het eind van de rit gerei nigd. Gevolg: de treinen werden bij elke halte een stukje smeriger. Nu stapt halverwege de rit een schoonmaakploeg aan boord die prullenbakjes leegt, met een doek je de kringen en vlekken van tafel tjes en deuren verdwijdert, kran ten opruimt en losse troep op raapt. De toiletten en de vloeren krijgen pas op de eindbestem ming een poetsbeurt. Schone treinen zorgen er vol gens de NS voor dat reizigers een prettiger reis ervaren. En een pro pere coupé is ook goed voor de so ciale veiligheid. In 2014 gaf slechts 51 procent De mobiele schoonmaakploeg leegt prullenbakjes, neemt tafeltjes en deuren af en haalt kranten en losse troep weg van de reizigers de reinheid een 7 of hoger, terwijl met het ministe rie van Infrastructuur en Milieu is afgesproken dat minimaal 55 procent van de reizigers een dik ke voldoende moet geven. Vorig jaar beloofde toenmalig NS-top- man Huges schonere treinen. In nieuwe treinstellen komen bij voorbeeld grotere afValbakken. De kleine exemplaren onder de tafeltjes zitten met één milksha kebeker al vol. De afgelopen vijf maanden re den tussen Amsterdam Centraal en Utrecht Centraal al schoonma kers mee op de trein om te zien of het werkbaar was en of de reizi gers het werk waardeerden. Dat blijkt het geval. Sinds Care on Track, zoals de poetsploeg wordt genoemd, beoordelen reizigers volgens de NS hun reis als 'scho ner, comfortabeler, sfeervoller en met vriendelijk personeel'. Ook NS-treinpersoneel is blij met de schoonmakers op de trein. AMSTERDAM. Het optreden van premier Mark Rutte op het eerste Correspondents' Dinner is goed ge vallen bij kiezers. De VVD zou twee zetels winnen ten opzichte van de peiling van een week gele den en uitkomen op twintig, al dus opiniepeiler Maurice de Hond. De twee zetels die de libe ralen erbij zouden krijgen, komen van de PW en het CDA. Er is dan nog steeds sprake van een fors ver lies: de WD heeft op dit moment 41 zetels in de Tweede Kamer. De grappen van Rutte konden de PVV en de SP niet bekoren: aan hangers van die partijen gaven de premier het rapportcijfer 4,9. Bij de overige partijen scoorde hij een voldoende, tot zelfs een 8,3 bij zijn eigen WD-achterban. MAANDAG 15 FEBRUARI 2016 Samsom: 'We moeten niet tobben, maar trots zijn' door Susanne Geuze Ondanks beroerde peilingen voor de PvdA heb ben vicepremier Lodewijk Asscher (I) en Diederik Samsom nog tijd om te lachen, foto Robin Utrecht door Ton Voermans UTRECFIT. De Nederlandse Spoor wegen gaan vanaf vandaag op vier lange trajecten de treinen tijdens de rit schoonmaken. Zo moet wor den voorkomen dat de treinen te smerig worden om in te zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3