Een 5 kilometer kan ook feest zijn Klizan, koning van de Houdini-act Lastige discussie gpkpn SPORT 9 Langzaam druppelden de zesduizend Russische schaatsfans zaterdag de Kometa-hal binnen. Voor deze mensen vormde de 5 kilome ter het voorprogramma van de hoofdact: Pavel Koelizjnikov en Denis Joeskov op de 1000 meter. Maar ook voor de rest van de volgers was de 5 kilometer op voorhand niet de meest spannen de afstand van de WK. Op audiën tie in de tweede huiskamer van Sven Kramer zou de rest gaan strijden om zilver en brons. Het werd echter één van de mooiste en spannendste 5 kilome ters van deze eeuw. In 2005 klop te Kramer in een rechtstreeks ge vecht in Salt Lake City Carl Ver- heijen met twee tienden: de 6.08,78 was zijn eerste wereldre cord. Een jaar later won hij de 5 kilometer op de WK allround in Berlijn met éénhonderdste van Chad Hedrick. Met binnen een halve seconde ook nog Enrico Fa- bris en Shani Davis. In dat rijtje past Kolomna 2016 nu ook. Het feest begon al in rit 7 met een geweldige strijd tussen Peter Michael en Bart Swings. De Nieuw-Zeelander geeft dit jaar kleur aan de lange afstanden, zagen we al in Salt Lake City en Inzeil. Tot twee keer toe klopte hij Erik-Jan Kooiman in de aller laatste meters en kreeg hij het pu bliek op de banken. Zaterdag lukte dat weer. Swings leek hem, met een laatste binnenbocht te gaan, eenvoudig voor te blijven. Maar Michael, pas vorig jaar overgekomen uit het skeeleren, gaat liever dood dan dat hij een race verliest en hield de Belg in de buitenbaan gewoon bij. Weer kwam het aan op een fotofinish, en weer won Michael, nu met éénhonderdste verschil. Voor de winst deden ze na tuurlijk niet mee. Jorrit Bergsma, niet gehinderd door een loting tegen zijn rivaal Kramer, reed in de voorlaatste rit een stabiele ra ce, maar een toptijd leek niet in de maak. Tot Bergsma de gashen del opentrok en er drie rondjes 28 hoog uitperste: 6.10,66. Tot zover zijn sportieve dip dit seizoen. Kramer, met een licht griepje onder de leden, kon aan de bak. Hij bouwde tiende voor tiende een voorsprong op van maximaal 1,74 seconde, maar aan die rond jes 28 kwam Kramer niet. De mar ge slonk naar 1,22, naar 0,68, maar toen dacht de kampioen: dit gaat mij niet overkomen. Met een slot- rondje van 29,2 hield hij nog 0,35 over: 6.10,31. Zijn zevende wereld titel op de 5 kilometer. Maar wat moest hij diep gaan. „Ik had het gevoel of ik een sprintwedstrijd aan het coachen was", beleefde Jac Orie de wedstrijd. „Wat een geweldige races." Kramer zelf stond te hoesten en te proesten. „Daarom ben ik des te blijer met de titel. Want ik weet hoe ik me voel." Natuurlijk, Roger Federer was een heel wat fraaiere naam op de boarding geweest. Maar de Zwit ser kwam niet, na zijn (voor zijn knie) fatale wandeling met zijn kinderen. En de spelers die hem opvolgden als favoriet lieten hun kans onbenut. Klizan greep zijn kans wel en werd met groots ten- nis en ook een flinke dosis geluk, de 43e kampioen in Rotterdam. Klizan voltooide een ongeken de Houdini-act van drie knap af gedwongen ontsnappingen tegen spelers in topvorm. Vrijdag won hij in de kwartfinale van de Span jaard Roberto Bautista Agut na vijf wedstrijdpunten tegen. Zater dag ging het tegen de Fransman Nicolas Mahut bijna net zo. En gisteren liet hij Monfils lang in de waan dat die kon winnen. Was het toeval dat Klizan het toernooi won? Nee, dat was het niet. De Slowaak blééf steeds vechten en dat werd beloond. Ook tegen Monfils, die al voor de achttiende keer in 23 ATP-finales aan het kortste eind trok. De 29-jarige Fransman had zijn groot ste titel ooit kunnen pakken in Rotterdam, maar verkrampte mis schien wel daarom, waar Klizan juist vrijuit speelde en voluit ging,. „Deze week droomde ik van zo'n doorbraak bij een groot toernooi als dit", zei de winnaar. „Ik ben trots op mezelf, al kan ik het nog niet helemaal geloven." Klizan is de eerste Slowaakse kampioen in Ahoy, al ziet hij dat zelf met enig recht anders. Milos- lav Mecir won namelijk het toer nooi in 1985, voor de splitsing van Tsjechoslowakije. Hij een groot voorbeeld voor Klizan. „Mi- los was een grandioze tennisser en inspireert mij al vele jaren. Dat mijn naam nu samen met die van hem hier op de boarding staat, is onvoorstelbaar mooi." COLUMN Diederik Smit We zitten drie kwartier na de wedstrijd, hoe heb jij deze krankzinni ge middag beleefd „Ja, heel treurig. Het zijn een paar idioten die het voor de rest ver pesten eigenlijk. En ik denk dat we met z'n allen een signaal moe ten afgeven dat dit niet kan en dat we dit niet accepteren. Ik bedoel, dit heeft niks meer met voetbal te maken." Heb je het zelf ook zien gebeuren? „Ja, je krijgt het wel mee natuur lijk. Het begon eigenlijk al in de eerste helft met dat vuurwerk en die aanstekers." Want er ging even het gerucht dat er zelfs bakstenen het veld op werden ge gooid, heb jij daar iets van gezien? „Nou bakstenen weet ik niet, maar ik geloof dat Patrick op een gegeven moment een mahonie houten keukenblok van de IKEA naar z'n hoofd gegooid kreeg. Dus ja, dan denk je ook van waar zijn we met z'n allen mee bezig." Ik denk dat we met z'n allen een signaal moeten afgeven dat dit niet kan en we dit niet accepteren' Dan komt dat moment, kort na jullie goal, dat er een levende Bengaalse tij ger losgelaten wordt op het veld. Wat dacht je op dat moment? „Diep triest." Uiteindelijk heeft het spel een paar mi nuten stilgelegen, dan zijn jullie net weer begonnen en dan komt die heli kopter. „Ja, ik moet zeggen dat ik die heli kopter zelf niet eens heb zien aan komen, ook omdat je je volledig concentreert op de wedstrijd. Maar ja, toen kwam er dus acht honderd kilo orgaanvlees uit de lucht vallen. En nogmaals het zijn echt maar een paar idioten die het voor de rest verpesten." Vond jij, achteraf, dat de wedstrijd ge staakt had moeten worden? „Dat weet ik niet, dat is altijd een heel lastige discussie." Goed, genoeg erover, laten we het over het voetbal hebben. Je verliest uiteinde lijk met 9-4, waar ging het fout? MAANDAG 15 FEBRUARI 2016 door Rik Spekenbrink door Carl Houtkamp ROTTERDAM. De woordspeling lag voor de hand: 'Anti-Klizan in Ahoy'. Maar zo'n anticlimax was het niet, de toernooizege gisteren voor Martin Klizan. De 26-jarige Slowaak versloeg in de finale van het ABN Amro-toernooi publieks lieveling Gaël Monfils met 6-7 6-3 6-1. De Slowaak Martin Klizan is de on verwachte winnaar in Rotterdam. Ploegenachtervolging Jan Blokhuijsen Douwe de Vries Arjan Stroetinga Massastart Arjan Stroetinga VROUWEN 1.000 meter Jorien ter Mors 1.500 meter Jorien ter Mors 3.000 meter Ireen Wüst Antoinette de Jong 5.000 meter Carien Kleibeuker Irene Schouten Ploegenachtervolging Antoinette de Jong Marrit Leenstra Ireen Wüst uc'u"6 istra MANNEN 1.000 meter Kjeld Nuis 1.500 meter Kjeld Nuis Thomas Krol 5.000 meter Sven Kramer Jorrit Bergsma 10.000 meter Sven Kramer Erik Jan Kooiman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38