NU Schulting vult de leegte op In wat Jorien ter Mors vooraf als tussenjaar bestempelde, staat de teller al op twee wereldtitels. 8 SPORT WK SCHAATSEN Dubbelslag Koelizjnikov Stroetinga net niet de snelste Wüst wil weer de beste zijn NEDERLAND 6 x goud 5 x zilver 5 x brons Schippers deelt nationaal record met Cooman Pavel Koelizjnikov heeft huis gehouden in eigen land. De 21-jarige Rus zorgde voor een unicum door zowel de 1000 als de 500 meter te winnen. Het was voor het eerst dat een sprinter in hetzelfde jaar beide wereldtitels binnen sleepte. Werd Kjeld Nuis za terdag nog derde op de 1000 meter, de Nederlanders speel den gisteren geen enkele rol van betekenis op de 500 me ter. Was het olympisch po dium twee jaar geleden nog compleet oranje, nu was Ro nald Mulder de beste Neder lander op de tiende plaats. Kai Verbij viel. Arjan Stroetinga heeft zijn we reldtitel op de massastart net niet kunnen prolongeren. De 34-jarige Fries, die vrijdag WK-goud won met de Neder landse ploeg op de achtervol ging, kwam na zestien ron den een schaatslengte tekort op de Zuid-Koreaan Lee Seung-hoon. Bij de vrouwen moest Irene Schouten haar wereldtitel afstaan aan de Ca nadese Ivanie Blondin. Janne- ke Ensing eindigde als zeven de, Schouten moest genoegen nemen met de tiende plaats. KOLOMNA. Als vandaag een prach tige lentedag zou zijn geweest, was Jorien ter Mors (26) in Ensche de op haar motor geklommen voor een pittig ritje. Een mooie manier om twee wereldtitels te vieren, maar de knalblauwe Yam aha blijft in de garage. „Ik ga hier heus van genieten. De boog moet niet altijd gespannen staan." Haar 1.53,92, in rit één van de 1500 meter, zonder enige hulp van haar tegenstandster, was een top tijd en ruim voldoende voor haar tweede titel bij de WK afstanden in Kolomna. Twee jaar na haar olympische goud van Sotsji. Heat her Richardson-Bergsma volgde op driekwart seconde, Brittany Bo- we gaf een ruime seconde toe en Ireen Wüst twee tellen. Zaterdag stapt de kampioene al weer op het vliegtuig naar Seoel. Eerst rijdt Ter Mors daar de WK sprint op de langebaan, twee we ken later de WK shorttrack. Over een maand zou ze zich in theorie viervoudig wereldkampioen kun nen noemen. En dat in wat een tussenjaar moest worden, een sei zoen van voorzichtig weer opbou wen na een jaar afwezigheid door extreme oververmoeidheid. „Als je me dit in september had voor speld, had ik je voor gek verklaard. Daarom waren er vrijdag na de 1000 meter ook die emoties. Ik be sef echt wel hoe bizar dit is." Hoewel Ter Mors dit seizoen de vruchten plukt van haar van-dag tot-dag-benadering, is de verlei ding groot om vooruit te kijken. Wat kan ze als haar voorbereiding wel ideaal verloopt, als ze wel vol le bak gaat trainen? Hoeveel kan ze dan wel niet winnen? Ter Mors is op dit moment de beste schaatsster van de wereld. Met betraande ogen analyseerde Ireen Wüst haar rit op de 1500 meter bij de WK afstanden. „Ik ben enorm teleurgesteld, zowel in mijn manier van rijden als met mijn vierde plek", liet de drievoudig wereld kampioene op deze af stand (2007,2011, 2013) aangeslagen we ten. De 29-jarige Bra bantse was liefst twee seconden lang zamer dan Ter Mors. Wüst behaalde zilver op de 3000 meter en goud op de ploegach tervolging. Op de 1000 meter, ook ge wonnen door Ter Mors, eindigde ze als zesde. „Ik heb zó hard gewerkt om hier te kunnen schaatsen. Ik heb een grote achter stand door een zware hoofdblessure inmid dels netjes wegge werkt. Maar ik wil meer, ik wil weer de beste zijn, maar dat lukt me momenteel nog niet." Op papier misschien alleen op de 1000 en 1500 meter. Maar dat ze op de 3 kilometer uit de voeten kan, is geen geheim. Op de 500 meter was het gat met het goud van Sang-hwa Lee zaterdag best groot, maar dat met het zilver was slechts een fractie. „Er kunnen dus mooie dingen gebeuren bij de WK sprint", keek ze toch alvast twee weken vooruit. Fluitend Ter Mors was al eens Europees kampioene shorttrack en denkt ook daar een mondiale prijs te kunnen winnen. Door de WK in Zuid-Korea rijdt ze geen WK all round. Maar in deze vorm was ze topfavoriet geweest. Ter Mors werd bij haar debuut al fluitend Nederlands kampioene allround. Maar, aan de 5 kilometer vindt ze geen bal aan. Te langzaam, te veel tijd om na te gaan denken over van alles en nog wat. Maar met haar efficiënte manier van rijden kost het haar minder kracht dan de rest. Leuker vindt ze de team onderdelen. Op de ploegachtervol ging heeft ze olympisch goud in de kast. De massastart? „Die zou ik er graag bij willen gaan doen. Echt een leuk onderdeel." Kortom: wat kan ze niet? Erben Wennemars denkt dat ze op de langebaan alle zeven gouden me dailles kan winnen op de Winter spelen in Pyeongchang. Ter Mors heeft nog niet gekeken naar het olympische dagschema. Veel te ver weg. „Je weet ook niet of ik wel veel beter word volgend sei zoen. En wat de rest gaat doen. Als het goed is, wordt iedereen al leen maar beter. Misschien gaan ze nu dingen veranderen. Want ik denk dat ze na mijn WK hier den ken: zo, das hard!" MEDAILLESPIEGEL Suzanne. Suzanne. Suzan ne. Ik ben stapelgek op jou. De klassieker van VOF de Kunst schalt uit de speakers in de ijshal in Dor drecht en het publiek deint mee. Het verdriet over het uitvallen van Sjinkie Knegt, de nationale knuffelbeer van het shorttrack, duurt maar kort. Terwijl de we reldkampioen in een bed van het Albert Schweitzer Ziekenhuis ligt legt Schulting bij de wereldbeker finale beslag op een bronzen me daille op de 1500 meter. Een dag later probeert Schul ting haar kunststukje te herhalen op de 1000 meter. Als tweede in de halve finale lijkt ze een plek in de finale veilig te stellen. Haar nieuwe lijflied schalt al over de baan, maar de jury ziet haar in haalmanoeuvre binnendoor bij een Chinese tegenstandster als ongeoorloofd en straft Schulting met uitsluiting. „Heel jammer dat ik niet opnieuw een finale kan rij den. Het is zo'n gave sfeer. Echt heel speciaal." Met haar optreden verbloemt Schulting de sportieve ramp van het uitvallen van Knegt. In de kwalificatiewedstrijd op de aflos sing ging de wereldkampioen vrij dagavond één bocht voor het ein de onderuit. Hij sloeg tegen de boarding, om daarna de knie van zijn Britse tegenstander op zijn borst en gezicht te krijgen. Knegt: „Ik had ontzettende pijn op mijn borst. Ik ging even out." Met drie gebroken ribben, een scheurtje in zijn lever en inwendige kneuzin gen is de eindoverwinning in de wereldbeker op de 1500 meter ver keken. Erger nog, Knegt kan zijn wereldtitel niet verdedigen. Uithangbord Toernooidirecteur Cees Juffer- mans vreest heel even dat de val van Knegt ook zijn weerslag heeft op het publiek. „Sjinkie rijdt niet voor niets met nummer één op zijn helm. Hij is de wereld kampioen en een van grootste trekpleisters. Het doet pijn als zo'n uitgangbord wegvalt, maar met Suzanne hebben we gelukkig een nieuwe held die opkomt." Schulting vult de leegte. Ze ge dijt prima onder de druk van vol le tribunes en lijkt niet vatbaar voor spanning. Ze zwaait wat naar toeschouwers, haalt een hand door haar paardenstaart en valt in het startschot. Op het ijs toont ze zich een jongere, vrouwe lijke evenknie van Knegt. „We rij den allebei vrij agressief. Ook ik duik erin als ik een gaatje zie. Net als Sjinkie. Ook na een straf ga ik de volgende wedstrijd niet inge houden rijden." Als Knegt ontslagen wordt uit het ziekenhuis, komt hij nog even naar de baan. Hij ziet zijn teamge noten zilver in de aflossingsfinale pakken. Juist in de bocht waar zijn seizoen tot een einde kwam, staat Sjinkie. Schouder aan schou der met Suzanne Schulting. BERLIJN. Dertig jaar stond het Ne derlands record op de 60 meter in door op naam van Nelli Cooman. Sinds zaterdagavond moet ze de ze nationale toptijd delen met de nieuwe sprintdiva: Dafne Schip pers. De Utrechtse evenaarde het nationaal record bij de indoor- meeting in Berlijn. Schippers won de finale in 7,00 seconden. Dat het binnen haar mogelijkhe den lag, voelde Schippers een week eerder al in Karlsruhe. Toen was ze al naar 7,07 gelopen. In haar tweede wedstrijd van het sei zoen was de start beter. Nadat Schippers haar borst over de fi nish drukte, keek ze meteen van uit haar ooghoeken naar de klok. Pavel Koelizjnikov foto EPA Arjan Stroetinga foto EPA Kampioene van de onbegrensde mogelijkheden door Rik Spekenbrink Jorien ter Mors en Sven Kramer wonnen beiden twee wereldtitels op de WK afstanden in Kolomna. beeldbewerking/foto's EPA en Soenar Chamid goud zilver brons totaal 1. Nederland 6 5 5 16 2. Rusland 3 2 1 6 3. Zuid-Korea 2 1 0 3 4. Tsjechië 2 0 0 2 5. Canada 1 1 2 4 6. Ver. Staten 0 3 2 5 7. Japan 0 1 1 2 8. Noorwegen 0 1 1 2 9. China 0 0 1 1 Frankrijk 0 0 1 1 door Daan Hakkenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37