Grote kanshebber op plaats drie in eredivisie: AZ 'Beker is ook nog een prijs' De trouwe adjudant wordt Zieke Frank de Boer 'eet kussensloop op' Giovanni van Bronckhorst weet het niet meer na 2 SPORT Ook PEC Zwolle legt Rotterdammers op de pijnbank, reeks met nederlagen duurt maar voort. De stortvloed aan fraaie doelpun ten brengt zelfs een glimlach op de mond van de immer kritische voetbalanalyticus. Voormalig trai ner van zowel AZ als Heracles Gert jan Verbeek banjert zaterdag avond vrolijk rond in de catacom ben van het fraai vernieuwde Her- acles-stadion. Hij heeft genoten in Almelo. „Heb je Dos Santos ge zien vandaag? Wat een dreiging. Er staat wel wat in die voorste li nie van AZ tegenwoordig. Als ze eenmaal op stoom zijn is er veel mogelijk." Even daarvoor schudt hij geani meerd de hand van John van den Brom en technisch directeur Max Huiberts. Zij ontvangen de laatste tijd toch al een karrenvracht aan complimenten. Op de ranglijst van gegadigden voor de derde plek in de eredivisie, die weer spannend is sinds het moment van de ineenstorting van Feye noord, stijgt AZ met stip. Het is de plek die recht geeft op recht streekse plaatsing voor Europees voetbal. Ook al de plaats die AZ vorig seizoen van Feyenoord afsnoepte, toen het in de laatste maanden van het seizoen een goede reeks neerzette. De Alkmaarders gaan gewoon door waarmee ze zijn be gonnen na de winterstop. Met winnen. Vonden de Alkmaarders zichzelf in de eerste seizoenshelft terug op een teleurstellende twaalfde plaats, zaterdag wonnen ze de zesde competitiewedstrijd op rij. Uitblinkers zijn er genoeg. Vin cent Janssen scoorde weer vroeg in de wedstrijd en speelde een weergaloze eerste helft. Dabney Dos Santos stelde gelegenheids back Pelupessy voortdurend op de proef en Ron Vlaar heerste weer van achteruit met naast zich Stijn Wuytens die nooit fouten lijkt te maken. AZ is zelfs de stabiele ver- rassingsploeg Heracles de baas die in eigen huis alleen verloor van Ajax in de competitie en van PSV in de beker. „En dus," zegt Heracles-mid- denvelder lliass Bel Hassani, heeft die ploeg de grootste kans om straks derde te eindigen in de ere divisie." De middenvelder mon stert de kansen van de clubs. „Het zal gaan tussen hen en Feyenoord denk ik. Want die komen ook nog wel terug." Heracles zelf niet? „Kijk, wij moeten niet. Wij vin den het al mooi om in het linker rijtje te staan. Heracles mag tot nu toe al best tevreden zijn over het seizoen. Maar als je zes tegendoel punten tegen krijgt in een thuis- 'We zijn in elk geval de leukste en de meest attractieve van de eredivisie' wedstrijd dan klopt er toch iets niet. Daar moeten we over praten want normaal zijn we achterin veel stabieler." Bel Hassani be looft: „Die strijd om die derde plaats wordt nog een heel mooie." In vorm De complimenten voor AZ uit de mond van Heracles-trainer Jo hn Stegeman zijn zo mogelijk nog mooier: „Van Ajax was ik laatst niet onder de indruk en over de vorm van Feyenoord hoeven we niet te praten. PSV gaat wel maar de echte ploeg in vorm is momen teel AZ. Zij zijn de beste ploeg in de eredivisie momenteel. Echt waar." Onder druk wil Van den Brom wel iets van zijn bescheiden heid laten varen. „We zijn in elk geval de leukste en de meest at tractieve van de eredivisie," zegt hi,. ROTTERDAM. Achter zijn doel hing voor rust het spandoek 'Toffe peer, die Vermeer'. Die steunbetuiging van de Rotter damse aanhang moest dienen als steuntje in de rug na de bi zarre week die de doelman ach ter de rug had. Eerst de pop met het koord om zijn nek in de Arena, daarna de kwetsende teksten tijdens het dartstoer- nooi in Newcastle. Toch haalde Vermeer ook gisteren zijn schouders op. „Het doet mij niet veel, echt niet" zei hij. „Al zijn de steunbetuigingen wel leuk hoor, die doen me wel goed." Liever had hij ook wat meer steun van zijn verdedi gers gekregen gisteren in Zwol le. Maar de defensie van Feye noord leek voor de pauze wel van amateurniveau. Eric Botteg- hin liet Lars Veldwijk voortdu rend uit zijn rug vertrekken. Bij de tweede poging van de spits was Vermeer attent, maar bij poging één had hij zich al ge wonnen gegeven. Direct na rust mocht Veld wijk weer zo doorlopen om doeltreffend uit te halen, op pad gestuurd door voormalig Feyenoorder Rick Dekker. Ver meer was woedend. „Dan uit ik mijn onvrede wel, ja." In de slotfase dook Veldwijk weer voor hem op, maar Kingsley Ehizibue mocht dit keer de bal over de lijn tikken. Vermeer waakte er voor om man en paard te noemen. Feye noord moet verder, realiseerde hij zich. „Als we weer punten willen gaan pakken, moeten we dicht bij elkaar blijven als team. We moeten dit analyse ren en weer gaan presteren. Zor gen dat de ommekeer er wel aan komt. De beker is ook een prijs en we moeten nog twee wedstrijden winnen om die omhoog te kunnen houden." Kenneth Vermeer keek naar de draaiende camera's, zuchtte heel diep en zei toen geïrri teerd dat hij het ge woon helemaal niet over zijn week vol bedreigingen wilde heb ben. „Ik wil het over voetballen hebben", zei de keeper van Feye noord. Hij sprak het uit alsof dat op dit moment wél een leuk on- derwerp is. Feyenoord was het spoor in 2016 al geruime tijd be hoorlijk bijster. In Zwolle bleek wederom hoe diep de crisis van de Rotterdammers is. PEC Zwolle, dat een elftal aan geblesseerde spe lers op de tribune had zitten, deed bijna een helft lang echt wat het wilde met het onthutsend zwakke Feyenoord: 3-1. Frank de Boer was heel de week al een beetje griepe rig, maar gisterochtend ging het echt niet. De Ajax-trainer reisde zaterdag nog wel mee met de ploeg naar het ho tel waar de selectie overnachtte, maar moest zich op de wedstrijd dag toch ziek afmelden. Zijn assis tent Hennie Spijkerman (foto) was gisteren daarom de eindver antwoordelijke. Na de overwin ning op FC Groningen zorgde dat in de kleedkamer van Ajax voor de nodige hilariteit. „Dit was het Hennie Spijkerman-effect," vertel de aanvoerder Davy Klaassen met een grote grijns. Toch zal de inte rim-trainer zeker de eerste helft niet ontspannen op de bank heb ben gezeten. Ajax kwam er toen in de Euroborg totaal niet aan te pas. FC Groningen werd nauwe lijks gestoord in de opbouw. Het plan om laat druk te zetten, kwam totaal niet uit deverf. „Ik denk dat de trainer de eerste helft zijn kus sensloop heeft opgegeten." Wat moet het voor een trainer fijn zijn om een speler als Schone in de selectie te hebben. Geef hem een halfjaar een bijrol en je kunt zonder zorgen zijn in terviews lezen. Schone is name lijk niet zo'n klager. Althans, naar de buitenwereld toe. Ook tijdens het trainingskamp in Turkije hoefde de aanwezige pers niet op rancuneuze teksten te rekenen. Een vertrek forceren? Schone trok een vies gezicht en zei: „Nee joh, ik houd niet zo van wintertrans- fers." Maar natuurlijk werd hij de eerste seizoenshelft soms van bin nen gek. Jarenlang één van de trouwste luitenanten van Frank 'Mijn sterke punten liggen op de helft van de tegenstander. Een bal kunnen vasthouden' de Boer en dan tamelijk uit het niets genoegen moeten nemen met een bijrol. In een team dat wel vaak won, maar waar toch echt genoeg op aan te merken was. Schone viel keurig in waar nodig en hoorde elke week weer dat het Amsterdamse publiek nog steeds van hem houdt. Maar toen was daar vorige week ineens het duel met Feye noord. Mét Schone in de basis- ploeg. De motivatie van De Boer? 'Het was gewoon tijd voor Schone'. Tja, zo simpel kan het blijkbaar zijn. De basisplaats giste ren tegen FC Groningen was ei- PEC Zwolle-doelman Mickey van der Hart (I) riskeert lijf en leden door op de Hoe moet het door Mikos Couka FEYENOORD door Nik Kok ALMELO. Al is eredivisieverrassing Heracles het Leicester City van Ne derland, Wout Weghorst is geen Ja- mie Vardy en lliass Bel Hassani nog niet Riyad Mahrez. In de strijd om de derde plaats die open ligt sinds de ineenstorting van Feyenoord kreeg het zaterdag een opdoffer van de comeback kids van AZ. Na de spektakelwedstrijd die in 6-3 eindigt, regent het complimenten voor de Alkmaarders die een grote kans maken om derde te worden in de eredivisie. John van den Brom, trainer AZ door Mikos Gouka door Daniël Dwarswaard GRONINGEN. In augustus was de extreme jeugdigheid van Ajax al een heikel gespreksonderwerp. Met zo'n jonge ploeg kampioen worden? Dat kan helemaal niet, klonk het. Lasse Schone, de meest ervaren veldspeler en toen bankzitter, moet het met afgrij zen hebben aangehoord. Nu is de Deen terug in de ploeg. En giste ren, eigenlijk als zo vaak, beslis send tijdens de belangrijke uitze ge bij FC Groningen: 1-2. Lasse Schone FC GRONINGEN 1 AJAX 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31