Iedere tv-kijker kent de tunes van Martijn Schimmer CULTUUR SHOW 23 Nina Gantz wint Britse filmprijs Bill Murray smijt met telefoon fan De Nederlandse regisseur Nina Gantz heeft in Landen een Bafta gewonnen. Bij de uitreiking van de prestigieuze Britse filmprijzen werd Edmond, een poppenanima tiefilm, verkozen tot beste korte animatiefilm. Acteur en komiek Bill Murray was het vrijdag even zat dat fans altijd maar foto's van hem ma ken. De acteur werd er zo pissig van dat hij de mobiele telefoons van de boosdoeners afpakte en weggooide. Murray zat op het dakterras van een restaurant in Californië toen hij door de fans driftig op de gevoelige plaat werd vastgelegd. De eigenaar van de tent zei tegen TMZ dat ze slechts op een meter of drie afstand ston den. Murray werd daar zo boos om dat hij de telefoons afhandig maakte en vervolgens naar bene den smeet. De acteur heeft de schade inmiddels vergoed. dacht ik. Beter wordt het niet." Dat hij zich, na de tijd in het ziekenhuis, nu 'sterker dan ooit' voelt. Maar de hart aanval is wel de reden om maar eens te nokken met die optredens overal in den lande waarbij hij zelf'chauffeur, roadie en technicus' is. 'Moedig' noemen Ria de Graaf (6i) en Gé Jonkers (62) uit Woerden Van Kootens besluit te stoppen. „Je moet niet té lang doorgaan, zeker niet als je gezondheid op het spel staat." En dat die ultieme happening dan op zo'n plek op een druilerige zondagmid dag plaatsvindt: dat vindt Gé 'kenmerkend'. „Kees van Kooten was natuurlijk een hele bekende tv-persoon- lijkheid maar is verder al tijd wars van gedoe geweest. En die bescheidenheid siert hem." Sandy Boot (50) uit Zwam merdam, die in haar eentje geko men is, noemt het 'een mooi mo ment'. „Je moet ook niet eeuwig door gaan, toch? Als artiest?" Want Van Kooten en de Bie. Het is 'toch een beet je van toen'. „Ik vroeg Cilia, mijn doch ter van 16, of ze vandaag mee wilde en die begon allerlei smoezen te verzin- 'Het raakte pas uitverkocht toen in de lokale krant stond dat het 't laatste optreden was' nen. En ik snap het wel: hun generatie heeft weer andere tv-helden." De tv-maker en schrijver zet zich zelf op het podium graag als een wat ver dwaasde opa neer. Een opa met een Nokia uit 1992 waarop hij, als hij in het café is, doet alsof hij swipet. Een opa die zich verkneukelt om dat oudste kleinkind dat opa's litteken bij zijn hart 'megacool' noemt. Een opa die graag het stokje doorgeeft aan zijn net zo be roemde kinderen Kasper (acteur/zanger) en Kim (actrice/schrijfster). „Ze zijn gelukkig, ze hebben prachtig werk, wat wil je nog meer?" Selfie De schemer zet buiten in, een paar toeschouwers maken een selfie bij het laat ste affiche met Van Kooten, en de man zelf signeert binnen nog wat eigen werk. Superfan Joost de Keizer heeft zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Want Van Kooten mag dan stoppen, Joost heeft nog een kast vol videoban den. „Misschien stop ik er vanavond een Keek op de Week in." ÉPT!1 his is the, this is the Voice... of Hóóóllaaand!' Nie mand zou hem op straat om een handtekening vra gen, maar iedereen kent zijn werk. Componist Martijn Schimmer schreef zijn eerste bekende tv-tune in 1995 voor Peter R. de Vries toen de mis daadverslaggever (nog mét snor) debuteerde op SBS 6. In middels kan hij leunen op een indrukwekkend cv aan 'leaders' waarvan iedere frequente tv-kij- ker er wel twee of drie kent. Dat cv levert Schimmer van avond de eerste BUMA Award op in de nieuwe categorie 'TV Vormgeving'. „Onbewust kennen ze me al lemaal", aldus de 40-jarige Rot terdammer. „Popmuzikanten staan altijd in de spotlights, wij leven volledig in de anonimi teit. Best lekker, maar het voelt goed dat met deze onderschei ding ons vak eens wat meer aan dacht krijgt. Achter al die halve minuutjes muziek gaat een he le wereld schuil waarin soms een compleet team 24 uur per dag keihard werkt." In de begindagen van zijn carrière zwierf hij rond in de wereld van de belspelletjes. „Call TV enzo, een fantastische proeftuin waar ik veel meters maakte." Onder zijn belangrijk ste wapenfeiten bevinden zich inmiddels tunes die menigeen kan meefluiten. The Voice of Hol land, De Wereld Draait Door (DWDD), Miljoenenjacht, Pauw, Brandpunt, Nieuwsuur, Show nieuws, Nederland in Beweging, MAX Geheugentrainer en ga zo maar door. „Ik ga aan de slag op basis van aanwijzingen van de op drachtgever. Sommigen zijn heel duidelijk zoals John de Mol. Die belt nog vaak op. 'Die gitaarsolo moet eruit' bijvoor beeld. Of dat iets moet klinken als de beginnoten van de film muziek van Rocky. 'Denk aan een boksring!"' Voordat DWDD begon in 2005 was het nog de vraag of het een talkshow of ook een 'Een goede tune? De Studio Sport-muziek van Tonny Eyk zit in het collectieve geheugen. En hij verveelt nog steeds niet' beetje RTL Boulevard moest zijn, vertelt Schimmer. „Ja, het was entertainment, maar geen David Letterman. Give It Away van Red Hot Chili Peppers was toen een hit en ik zocht datzelf de scherpe randje. Ik koos voor een bigband, maar ook voor een bassist en wat strijkers. En voor die sfeer van urgen tie wat blazers in staccato. Van die korte noten, snel achter elkaar gespeeld. Denk aan trompetten die een nieuwsaankondiging inluiden: 'Komt nu allen naar het plein!'"Wan- neer is er nou sprake van een uitmuntende leader? Hij wijst op de befaamde Studio Sport-muziek van Tonny Eyk. Toen ooit de swingende evergreen werd vervangen, klonk er dusdanig hevig protest van kij kers, dat de NOS de klassieke tu ne toch weer in ere herstelde. „Die zit echt in het collectieve geheugen. En hij verveelt niet." MAANDAG 15 FEBRUARI 2016 Kees van Kooten tijdens zijn laatste voorleesvoorstelling in Bodegraven, foto Marco de Swart Kees van Kooten neemt stilletjes afscheid Miranda Nagtegaal medewerker cultuurcentrum Hij is de componist van iconi sche muziek voor tv-program- ma's als The Voice, DWDD en RTL Nieuws en krijgt vanavond een speciale BUMA Award voor zijn werk. Een onderscheiding waar mee de musicus even uit de ano nimiteit kruipt. door Gudo Tienhooven T Martijn Schimmer. foto Bart Koetsier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24