'Zelfs mijn omgeving vond mij verdacht' 22 Prijzen voor The Big Short' en 'Spotlight' Kardol winnaar Cabaret Festival De tv-maker/schrijver beëindigde zijn toerende bestaan gistermiddag zonder toeters en bellen in een klein theater in het Zuid-Hollandse Bodegraven. Media Entertainment De films The Big Short en Spotlight hebben zaterdagnacht een Writers Guild Award ge wonnen. The Big Short (foto) kreeg een award in de categorie beste bewerkte scena rio, terwijl Spotlight de prijs kreeg voor bes te originele scenario. Ze werden al ge noemd als kanshebbers. Martijn Kardol heeft zaterdaga vond zowel de jury- als de pu blieksprijs van het Leids Cabaret Festival gewonnen. Hij versloeg nipt zijn grootste concurrent Mar co Lopes en de andere finalisten, het duo Joosen en De Jager. een brief aan de krant uitlegde. En dus vindt het 'historische' optreden, waar fan Joost de Keizer het over heeft, van daag voor 244 stoelen in het lokale cul tuurcentrum van Bodegraven plaats. 244 stoelen die, volgens medewerker Miranda Nagtegaal, tot begin vorige week niet eens allemaal bezet waren. „Het raakte pas uitverkocht toen in de lokale krant stond dat het 't laatste op treden was." Hartaanval Een beetje toeval is het. Zo vertelt Van Kooten, die vóór de voorstelling op het podium zelf een stapeltje boeken, een schildersezel en trombone arran geert. Hij had najaar 2014 al in het Zuid-Hollandse dorp op moeten tre den. Maar kreeg op een zomerse augus tusochtend die heftige hartaanval die hij in zijn nieuwe boek Leve het Welwe zen beschrijft. Kantje boord was het. Zo hoorde hij onlangs zelf nog van de cardioloog. „Hij zei: ik had nog maar 5 minuten om je te opereren, anders was je er geweest." Zijn ziekbed: hij komt er tijdens het optreden vandaag uitgebreid op te rug. Dat hij het, toen het even leek dat hij het niet zou halen, het helemaal niet zo erg vond. „Prachtleven gehad, In het leven van Joost de Keizer (60) en Marjan Zandijk (60) uit Gouda komt het illustere tv-duo Van Kooten en De Bie nog dagelijks voorbij. Zo geeft Joost graag 'een doctor Clavan- netje' voor Marjan weg. „En dan lekker slissen bij zo'n woord als Tjetsjenië." Of maakt Marjan Joost met een humeurige Arie Temmes aan het la chen. Of gooien ze er zo'n typische uit drukking in. „Zoiets als 'dat scheelde een haar op het hoofd van een kale ne ger'; prachtig." Tulpen Dus, nee. Gek is het niet dat superfan Joost om kwart voor vijf als enige de tri bune afsnelt om Kees van Kooten na zijn afscheidsgedicht een bos paarse tul pen in de handen te drukken. Een bos je dat Marjan gistermiddag nog inder haast voor 7,50 in de stad heeft gekocht toen ze via een vriend vernam dat de li teraire voorstelling van vandaag wei eens Van Kootens laatste zou kunnen zijn. Joost: „Daar moesten we toch even aandacht aan besteden, vonden we. Hier wordt vandaag geschiedenis geschreven." Er is nauwelijks wat om te doen ge weest maar, inderdaad, het is de laatste keer dat de programmamaker/schrijver die samen met boezemvriend Wim de Bie vroeger miljoenen Nederlanders zondagavond aan de buis kluisterde zelf voor een literair optreden het land intrekt. De laatste keer dat hij de auto instapt op weg naar zo'n plaats als Ruurlo. Óf Maassluis. Of Appelscha. De allerlaatste keer, zegt Van Kooten zelf zonder een zweem weemoed, 'van mis schien wel honderden keren'. Hij doet het 'immers al veertig jaar'. Van Kooten zelf wilde geen 'trom- petterig' afscheid, zoals hij eerder in weg door jezelf verdacht te ma ken." De acteur heeft niet alle theorieën over zijn persoon mee gekregen maar wat hij hoorde, vond hij vrij bizar. Gekste theorie: toen hij in spelshow Weet Ik Veel op RTL4 door Linda de Mol werd aangekondigd als 'mijn broertje' zagen kijkers dat als een hint. „Ik als broertje van iemand die De Mol heet. Duidelijker kon het niet. Terwijl ik in Familie Kruys het broertje speel van Linda!" Achteraf kon-ie zichzelf wel voor zijn hoofd slaan. Rop Verheijen (41), acteur in onder meer Familie Kruys, vulde een vraag in de execu tietest in met zichzelf als Mol. En dat is hij, getuige zijn aftocht zater dag, dus niet. „Zo stom. Ik had er misschien nog wel in gezeten als ik 'm goed had beantwoord. Maar als ik daarover nadenk, word ik niet goed." Niet alleen Rop was verbaasd dat hij afViel: liefst 21 procent van de Molloten die voorafgaand aan de aflevering hun verdenkingen kenbaar hadden gemaakt, zaten op Rop. Daarmee stond hij net achter Klaas, die volgens 25 pro cent de Mol is. „Zelfs mijn omge ving vond mij onwijs verdacht. Maar echt, ik ben van nature vrij onhandig en dat kwam gewoon verdacht over. Ik heb daar dank baar gebruik van gemaakt en ben dat iets gaan uitvergroten. In het begin speel je andere kandidaten 'Echt, ik ben van nature vrij onhandig' Cultuur door Eefje Oomen door Arno Gelder foto Michel Schnater Deze krant praat wekelijks met de afvaller van 'Wie is de Mol?' Zater dagavond was dat acteur Rop Verheijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23