Manneke omarmt de dageraad Gedreven Busch Trio overtuigt in Vlissingse Sint Jacobskerk Massaal afscheid van the Voice of Europe Colofon FZC 16 ZEELAND 088-0561510 088-0139910 Fans en beroemde Vlamingen uit heel België brengen een laatste groet aan de vorige week overleden zanger Eddy Wally. Nog eens lekker met het oor aan de radio? Een tip. Zaterdagmiddag 14.00 uur op Radio 4. Dan kunt u in de NTR Zaterdag- Matinee de wereldpremière horen van AUBE, een nieuwe composi tie van Daan Manneke (1939). De uit Kruiningen afkomstige compo nist schreef het stuk voor vier vo cale ensembles en orgel. Voor liefhebbers van heden daags klassiek is de muziek van Manneke bekende kost. Hij heeft naam en faam als organist en heeft een indrukwekkend oeuvre van geestelijke en kamermuziek op zijn naam staan. In zijn woon plaats Breda richtte hij het kamer koor Cappella Breda op. Twee jaar geleden schreef hij al de composi tie Canti voor de ZaterdagMati- nee. Dat hij nu weer werd uitgeno digd vindt hij een grote eer. De ZaterdagMatinee, die recht streeks vanuit het Concertgebouw in Amsterdam wordt uitgezon den, heeft prestige. Het program ma ging in 1961 onder de vlag van de VARA van start. Het was de tijd dat de zaterdag als vrije dag werd ingevoerd. De VARA hoopte een nieuwe groep luisteraars ver trouwd te maken met klassieke en hedendaagse muziek. Manneke: „Aanstaande zaterdag, dat is voor mij een gedroomd concert: met het Groot Omroepkoor - een abso luut topkoor; met Marcus Creed, die tot de wereldtop van de koordi rigenten behoort; en met Leo van Doeselaar op orgel, beter kan niet." Manneke heeft zich voor zijn nieuwe compositie laten inspire ren door het gedicht AUBE van de Franse dichter Arhur Rimbaud (1854-1891). Manneke prijst zijn werk voor hen aan: „Dit stuk noem ik voor de grap mijn privé Hohe Messe. Het is een muzikale reflectie op belangrijke bronnen als het grego riaans, de renaissance-polyfonie, volksmuziek, ruimtelijkheid. Kort om: mijn eigen klank-archipel." En voor liefhebbers, die minder thuis zijn in de klassieke wereld? Manneke: „Het gedicht - dus ook de muziek - gaat over een kind dat de zon ziet opkomen. 'Ik heb de dageraad omarmd'. Het geheel valt in acht onderdelen uiteen. In elk deeltje vindt een ontwikke ling plaats. Van één stem naar tien, van zacht naar luid, van al leen het vrouwenkoor naar het he le koor. Een ontwikkeling die her innert aan het kind in het gedicht, dat steeds vooruitgaat en in extase raakt. Ik heb de muziek ruimtelijk gemaakt, ook in de opstelling van de zangers. De vier koren staan noord, oost, zuid en west. Ik zorg voor een muzikale vertaling van het gedicht. De jongen jaagt de go din na, hij jaagt de schaduwen na. Dat laat ik in een canon horen, waarin de ene stem de andere ach terna zit. Daarmee zit je in mijn wereld. Ik vertaal concrete beel den naar klanken in meerstem migheid, waarin ook het orgel gaat meedoen." uizenden kwa men uit alle hoe ken van Vlaande ren naar Zelzate. Afscheid nemen van Eddy Wally, de charmezanger, het fenomeen, the Voice of Europe. Veel hits had Eddy eigenlijk niet, maar ie dereen kende Eddy Wally en ie dereen hield van Eddy. Ze staat achter de dranghek ken op de Grote Markt in Zelzate te kleumen. Mariken Claeys komt uit Gent om afscheid te ne men van Eddy Wally, want ze vindt hem 'heel speciaal'. Van Gent is helemaal niet ver. Men sen komen uit heel Vlaanderen om Eddy vaarwel te zeggen. Hon derden hebben zich al vroeg ver zameld bij de kerk. „Hij heeft heel veel mensen gelukkig ge maakt", vertelt Claeys. „Ik werk in de thuiszorg en de mensen waarvoor ik zorg hebben heel mooie momenten met hem ge had. We zullen hem missen. Ik ben nog bij hem op bezoek ge weest in het verzorgingshuis. Ie dereen was daar welkom. We hebben een glaasje wijn gedron ken. Hij zei nog: 'Als ik één ding niet heb gedaan is het mijn Mariëtje bedrogen. Ook al was ik er veel niet'. Dat vond ik zó mooi. Dat zal me altijd bij staan." De Laurentiuskerk loopt vol ler en voller. Tientallen persfoto grafen vliegen voor de kerk van links naar rechts. Van alle kanten komen heel beroemde of best be roemde Vlamingen aanlopen. Voor wie de gezichten niet kent, lijkt de regel te gelden dat een be roemde Vlaming vooral ongebrui kelijk gebruind is. Model/presentatrice Joyce de Troch poseert samen met zanger Jimmy Frey voor de pers. Het hoort er bij vandaag. De uitvaart van Eddy Wally is een media spektakel. Het kan ook bijna niet anders voor 'The Voice', de Vlaamse Liberace. Wendy van Wanten, is zichtbaar aangesla gen. „Het was een prachtmens die veel mensen gelukkig ge maakt heeft, ons Eddy'tje", zegt ze met een snik in haar stem. Pierre Kartner is een van de Ne derlandse gasten. Hij houdt het kort want de kerk puilt inmid dels uit van de bezoekers. „Het ledereen kende zanger Eddy Wally en iedereen hield ook van hem was een geweldig mens. Er zou den meer van die mensen op de wereld moeten zijn. Dan waren er ook meer mooie liedjes ge weest." Wanneer de champagnekleuri- ge lijkwagen arriveert, klinkt er applaus. De familie, in wit ge kleed, komt aan in een lange wit te limousine. „We herinneren hem met gro te dankbaarheid", sprak de pries ter. „Niet alleen als Eddy Wally die we kennen. Maar ook als lie ve man, vader en opa." Eddy en zijn eveneens zingende dochter Marina waren vier handen op een buik. Eddy Wally was maar wat fier op zijn dochter. Zo stel de de priester. Wanneer Eddy Wally na een minutenlange staande ovatie uit eindelijk in zijn witte kist de kerk uit gedragen wordt, klinkt My Way. Niet de versie van 'The Voice' Frank Sinatra maar van The Voice of Europe, Eddy Wally zelf. Een laatste optreden en dan rust het Vlaams fenomeen op het kerkhof van Zelzate voor altijd naast zijn lief, Mariëtje. The Busch Trio met Ma- thieu van Bellen/viool, Ori Epstein/cello en Om- ri Epstein/piano is een eenheid. De muzikale opvattin gen en interpretaties van dit Trio zijn verantwoord en soms verras send. Ackermusik van Loevendie met lange mysterieuze samen klanken door de strijkers was een sfeervolle inleiding naar het Pia notrio van Mendelssohn. Deze componist sprak in zijn jeugd over 'pianomuziek met begelei ding' waarmee hij het pianotrio bedoelde. Ook in zijn Trio in d is de pianopartij overheersend. Mendelssohn was zelf pianist, dus dat is niet verwonderlijk. Omri Epstein bezit een fabuleu ze techniek en een stevige tou cher. Dat de piano af en toe erg hard klonk en de klank van de (darm)snaar strijkers overtroef de, was jammer, maar onvermij delijk in deze ruimte. Het vitale melodieuze werk kende momen ten van spanning en drama. Na de pauze werd het Piano trio no. 2 in Es van Schubert ver tolkt. The Busch Trio bracht het met 100 extra maten in het slot deel. „Schubert moest van zijn uitgever Probst het deel inkorten en schrapte deze maten. Wij spe len de oorspronkelijke zetting waardoor het deel harmonischer is aldus Van Bellen. En dat klop te. Het tragische thema uit het Andante, dat enkele keren wordt herhaald in het Allegro, kwam zo beter tot zijn recht. Dit werk is op en top Schubert met smartelij ke, tragische passages, onver wachte stiltemomenten, maar ook dromerige en lieflijke aspec ten. Het Trio werd fenomenaal en doordringend vertolkt. door Jan van Damme NTR ZaterdagMatinee zaterdag 20 fe bruari in het Concertgebouw Amster dam: het Groot Omroepkoor onder leiding van Marcus Creed met Leo van Doeselaar op orgel; compositie AUBE van Daan Manneke; uitzending vanaf 14.00 uur op Radio 4. Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 - 12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. t Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. Een abonne ment op de PZC via automati sche incasso bedraagt €30,95 per maand, €89,85 per kwartaal, €174,50 per halfjaar en €341,50 per jaar. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl Walcheren 0118-434021 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 0118-434021 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 0118-434021 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnementslover- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Ons Eddy'tje was een prachtmens door Guido van der Heijden D Marina, dochter van Eddy, met naast haar haar man en achter haar klein dochter Vanessa. RECENSIE BUSCH TRIO door Jeanette Vergouwen Muziekpodium Zeeland The Busch Trio. Gehoord vrijdag 12 februari in St. Jacobskerk in Vlissin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17