150914 1 100 jaar na dato wordt relativiteitstheorie bevestigd Nederlandse wetenschappers spelen hoofdrol in de ontdekking van zwaartekrachtgolven. 8 NIEUWS Bewijs voor Einsteins zwaartekrachtgolven V-v v*\ X AMSTERDAM. Er hangt een aanste kelijke, statische lading in de con greszaal van het Nationaal insti tuut voor subatomaire fysica (Nik hef) in Amsterdam. Mensen felici teren elkaar, kloppen elkaar op de schouders. Het glas wordt gehe ven. Wat Albert Einstein in 1915 verwoordde in zijn algemene rela tiviteitstheorie, is nu bevestigd: zwaartekrachtgolven bestaan. Vol trots wordt gewezen op de felicitaties van minister Jet Busse- maker en staatssecretaris Sander Dekker van Wetenschap. „Dat na 100 jaar de voorspelling van Ein stein waarheid wordt, is postuum een groot compliment aan hem, maar ook zeker aan de weten schappers van nu", aldus de be windslieden. De Nederlandse natuurkundi gen van Nikhef en sterrenkundi gen van de Radboud Universiteit in Nijmegen krijgen een extra pluim. Zij waren de drijvende kracht bij de verwerking van alle gegevens en de test die Einsteins theorie moest bevestigen. De Duits-Zwitsers-Amerikaanse ge leerde formuleerde de 'ruimte tijd': in zijn theorie beschrijft hij dat de ruimte zich kromt rond voorwerpen van wisselende zwaarte. Het heelal zou daardoor rekken, krimpen en buigen. Stijve, starre constructie Met de allereerste gemeten zwaar- tekrachtgolf, met de naam GW150914, wordt nu aangetoond dat het universum geen stijve, star re constructie is, maar beweegt als gevolg van door massa veroorzaak te minieme trillingen. „Dit is absoluut spectaculair", zegt hoogleraar natuurkunde Jo van den Brand, verbonden aan de Vrije Universiteit en leider van het gravitatieprogramma van Nik hef „Het gaat hier om een knetter- hard signaal, het krachtigste mo ment ooit door de mensheid ge meten." GW150914 is afkomstig van een botsing van twee enorme zwarte gaten, zware concentraties massa met een zwaartekracht die zo sterk is, dat er geen licht uit kan ontsnappen. De gaten waren respectievelijk 35 en 30 zonnemas- sa's zwaar. Daaruit vormde zich 1,5 miljard lichtjaar geleden in 1 milliseconde één nieuw zwart gat met een massa van 62 keer die van onze zon. De resterende drie zon- nemassa's werden omgezet in energie en uitgestraald als zwaar tekrachtgolven. De metingen van GW150914 kunnen alleen worden gedaan met precisieapparatuur. Zwaarte krachtgolven zijn een minieme trilling in het heelal. Te vergelij ken met een rimpel in het IJssel- meer, veroorzaakt door het vallen van een enkele druppel. Met het Ligo-project, de eerste twee meetpunten in de Ameri kaanse staten Washington en Louisiana met elk een 4 kilometer lange pijp en lasers, is het gelukt zo'n rimpeling op te vangen. Als ook het meetstation Virgo bij Pisa in Italië en de door het Nikhef ge droomde eigen Einstein-telescoop in Zuid-Limburg werkelijkheid worden, moet de wetenschappelij ke oogst nog groter worden. Behalve natuurkundigen zijn ook sterrenkundigen dolenthou siast. „Het gaat hier ook om be langrijke astronomische ontdek kingen", zegt Gijs Nelemans van de Radboud Universiteit. „Er is voor het eerst vastgesteld dat zwar te gaten in paren bestaan en dat ze kunnen samensmelten tot één. Bovendien dachten we altijd dat zwarte gaten maximaal dertig zon- nemassa's zwaar konden zijn. Nu weten we dat ze nog veel zwaar der kunnen zijn." Sensatie In de astronomie wordt al gespro ken van een nieuwe vorm van ster renkunde met onderzoek op basis van zwaartekrachtgolven in plaats van licht. Studies die mogelijk extra informatie kunnen geven over de oorsprong en de ontwikke ling van het almaar uitdijende heelal. Met de bestaande kennis kan slechts 5 procent van het uni versum worden verklaard. Het res tant zou volgens theorieën be staan uit zogeheten donkere mate rie (onbekende subatomaire deel tjes) en vooral donkere energie, een soort anti-zwaartekracht. De ontdekking is de tweede na tuurkundige sensatie in korte tijd. In Genève werd in 2012 met de deeltjesversneller van het CERN-project het zogeheten Higgs-boson-deeltje ontdekt. Een miniem deeltje dat helpt verkla ren waarom andere al bekende deeltjes massa hebben. Massa die ervoor zorgt dat ook de mens kan bestaan. Zonder die massa zouden alle deeltjes waaruit wij bestaan met de snelheid van het licht kris kras door elkaar heen vliegen. T~ v- yry WW—mm atijgy Feest, Einstein heeft gelijk door Hans van Zon 5 In de astronomie wordt gesproken van een nieuwe vorm van sterrenkunde. Met de bestaande kennis kan slechts 5 procent van het universum worden verklaard. De GW150914 is de allereerste gemeten zwaartekrachtgolf, waarmee nu wordt aangetoond dat het universum geen stijve, starre constructie is. Hanford, Washington (zie foto) Livingston Louisiana Door zulke golven vervormen alle objecten in het heelal (waaronder de aarde) een klein: haatib' (weergave sterk overdreveni, splitser laser Einstein dacht dat zwaartekrachtgolven nooit gemeten konden worden. Dat is nu toch gelukt. WAT DOEN DEZE GOLVEN? Bij grote gebeurtenissen, zoals het samensmelten van twee zwarte gaten, ontstaan rimpelingen of 'zwaartekrachtgolven'. A s\ j V Y A f A AMi®r]k®Ji®a mi@©S= ZO WERKEN DE METINGEN De twee armen van 4 km hebben perfecte spiegels aan het uiteinde. Een laserstraal wordt gesplitst en weerkaatst door de spiegels. Een lichtdetector meet de overeenkomst tussen de twee stralen. spiegel spiegel Lf f- Normale situatie Zolang de spiegels beide exact 4 km van de splitser verwijderd zijn, vallen de signalen tegen elkaar weg. 14 sept 2015 Wanneer de spiegels verplaatsen (onder invloed van een zwaarte krachtgolf) verschuiven ook de lasersignalen. lichtdetector

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8