Reformatiekoor in de maak Bestuur van dorpsraad Retranchement stapt op Ruim vijftig schepen lopen de afgelopen dagen een ton schade op ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Binnenvaartschip pers klagen al jaren over de economische schade door stremming van de sluizen. Na de hevige regenval van de afgelopen we ken, was het voor spelbaar: het overtol lige regenwater uit het Vlaamse achterland moest worden geloosd. En dat gebeurt in de eerste plaats via het sluizen- complex in Terneuzen. Het direc te gevolg is dat de scheepvaart urenlange vertraging en dus eco nomische schade oploopt. En die kan flink in de papieren lopen, wijzen cijfers van schippersorgani- satie Binnenvaart Nederland Schuttevaer uit. Er hebben nu ten minste vijftig schepen vertraging opgelopen door het noodzakelijke spuien. De schade voor de binnen vaart bedraagt zo'n roo.ooo euro. Het gebeurt een paar keer per jaar dat overtollig water van het Kanaal Gent-Terneuzen op de Schippersorganisatie BNL Schuttevaer pleit al jaren tevergeefs voor een apart spuikanaal Westerschelde moet worden ge loosd. Meestal gebeurt dat via de middensluis in Terneuzen. Nu echter vereist het overvloedige aanbod dat water wordt gespuid via alle drie de sluizen. Dinsdag werd daarmee begonnen en de verwachting is dat tot en met van ochtend water moet worden ge loosd. Met het oog op de veilig heid heeft spuien altijd voorrang op de economische gevolgen. Een woordvoerster van Rijkswater staat: „Er wordt gespuid vanaf een waterstand van plus 2,50 meter NAP. We proberen dan wel voor te spuien, maar je kunt de situatie niet altijd voorspellen." Regiovertegenwoordiger Liset- te Booij van Schuttevaer en voor zitter Johnny van Ijk van de afde ling Terneuzen pleiten al jaren voor een apart spuikanaal, dat di rect met de bouw van de nieuwe sluis zou kunnen worden aange legd. Het zou de binnenvaart veel ellende besparen. Tot nu toe spra ken de schippersvertegenwoordi gers tegen dovemansoren. Booij: „Er wordt ons voorgespie geld dat het leed is geleden als de nieuwe sluis er eenmaal ligt. Maar dat lost niet alles op." Van Ijk: „En wat denk je dat er gebeurt als bij de bouw van die sluis de midden- sluis uitvalt?! Een ramp wordt het. Dan is de economische schade he lemaal niet meer te overzien." De projectgroep Nieuwe Sluis moet de kosten van een spuikanaal nog eens scherp onder de loep nemen. RETRANCHEMENT. Het dorpsraadbe- stuur in Retranchement stopt er mee. Alle vijf leden treden af. Het bestuur hoopt dat nieuwe mensen opstaan om de dorpsraad in leven te houden. Twee van de vijf leden treden af en zijn niet herkiesbaar, schrijft het bestuur in de uitnodiging voor de ledenvergadering, die op 26 februari plaatsvindt. De andere drie leden vinden dat ze met te weinig mensen zijn om het be stuur draaiend te houden en ma ken daarom ook plaats. Voorzitter Bram Basting maak te het aftreden van het bestuur ook al bekend via social media. Uit die berichten blijkt dat er meer speelt dan alleen een gebrek aan bestuursleden. De dorpsraad kwam de afgelopen tijd in aanva ring met B en W in Sluis over het plan van de gemeente om het dorpshuis te verhuizen naar het kerkgebouw in de Dorpsstraat. De dorpsraad is daar faliekant tegen en vindt dat het college niet goed communiceert en niet naar de be stuursleden luistert. Het dorp zelf is verdeeld over de plannen voor de verhuizing. Het bestuur wil nog geen verde re uitleg geven, laat Basting we ten. Dat gebeurt op de ledenverga dering, eind deze maand. Met dit Groot Reformatiekoor hoopt Wildeman de komende twee jaar in het land furore te ma ken. In april starten de repetities op meerdere locaties, waaronder Goes, Tholen en Terneuzen. „Met de aanmeldingen loopt het in Goes het hardst, maar we kun nen overal nog veel zangers en zangeressen gebruiken. Iedereen van zestien jaar en ouder is wel kom." Het koor, waarvoor zich al bijna 250 leden hebben aange meld, krijgt een christelijk karak ter en zal een breed scala aan lie deren ten gehore brengen die te Met het Groot Reformatiekoor hoopt dirigent Peter Wildeman de komende twee jaar in het land furore te maken maken hebben met de reforma tie. Het is volgend jaar 500 jaar ge leden dat de reformatie, het schis ma binnen het westerse christen dom, begon. Op het repertoire staat onder meer een speciaal ge componeerde reformatie-cantate, waarvan het eerste deel bestaat uit psalmen in diverse stijlen. Het is de bedoeling dat het to tale koor medio oktober een groot concert geeft in Amers foort. Behalve Wildeman zorgen Martin Zonnenberg en de uit Krabbendijke afkomstige Joost van Belzen dan voor de begelei ding. Daarna volgen optredens in de regio, zoals op 29 oktober in de Maria Magdalenakerk in Goes. In 2017 volgt een tweede jaar met bijna dezelfde opzet. Alleen zal dan de cantate helemaal worden uitgevoerd, iets wat dit jaar niet lukt. „Verder hebben leden de mogelijkheid om mee te gaan op koorreizen naar Luthersteden", stelt Wildeman. VRIJDAG 12 FEBRUARI 2016 Grote schade door spuien door Wout Bareman De drie sluizen zijn al dagen geruime tijd per etmaal buiten bedrijf, foto Harmen van der Werf Tientallen schepen liepen vertraging op. foto Peter Nicolai door Rob Paardekam door Martijn de Koning THOLEN. Een tijdje geleden werd organist en dirigent Peter Wilde man benaderd door de stichting Refo500. Of hij met één van zijn koren wilde meedoen aan de vie ring van 500 jaar reformatie? „Dat kan ook anders", dacht de Thole- naar. „We richten gewoon een spe ciaal reformatiekoor op." www.reformatiekoor.nl Kolkend water in de Binnenvaartsluis tijdens het spuien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81