Drie kerken houden Passie in Axel Groene Ster wil stunten tegen topper Begroting komt niet rond Bankgiroloterij betaalt niet voor nieuw archeologisch museum. „Het valt op dat veel geld naar de Randstad gaat." AARDENBURG. De vestiging van een archeologisch museum in het voormalige stadhuis in Aarden burg is van de baan. De museum stichting krijgt de begroting niet rond en heft zichzelf op. De Stichting Archeologisch Mu seum Zeeland wilde het huidige archeologisch museum aan de Marktstraat verhuizen naar de Markt, en het daar fors modernise ren en uitbreiden. Daarvoor was 1,2 miljoen euro nodig. Gemeente 'We hebben alle bronnen aangeboord. De Bankgiroloterij was onze laatste hoop' Sluis, provincie, VSB-Fonds en Dow Benelux droegen bij, maar er blijft een gat van zo'n vier ton. De hoop was gevestigd op een forse bijdrage van de Bankgiroloterij, maar die geeft niet thuis, blijkt nu. Daarmee is het voorbij, zegt stichtingsvoorzitter Wim West phaal. „Een tekort van vier ton is simpelweg te veel om te overbrug gen." Hoop dat er elders geld van daan kan komen, heeft Westphaal niet meer. „We hebben alle moge lijke bronnen aangeboord. De Bankgiroloterij was onze laatste hoop." Ook de Sluise cultuurwethou der Albert de Bruijn baalt van het mislukken van het project. „Het stichtingsbestuur heeft er keihard aan getrokken om dit voor elkaar te krijgen. Dan is het heel zuur als het niet lukt." Het steekt De Bruijn een beetje dat de Bankgiro loterij niet over de brug komt. „Laat ik het zo zeggen: het viel me op dat wel heel veel geld uit dat fonds naar de Randstad gaat." Dat heeft Westphaal ook gezien. „Ze kijken onder meer naar bezoekers aantallen. Tja, dan maak je in Aar denburg natuurlijk niet veel kans. Een project in Zutphen, dat erg veel leek op het onze, kreeg vijf ton. Tja, dat is een stad met 50.000 inwoners. Daar kunnen wij niet tegenop." Het bestuur gaf eerder nog aan dat er een 'plan B' was: wellicht zou wél het huidige museum een opknapbeurt kunnen krijgen. De stichting nam het beheer van dat museum twee jaar geleden al over van de gemeente Sluis. Dat pad is verlaten, vertelt Westphaal. „We kunnen simpelweg te weinig met het huidige museum. Het is te klein, we hebben er geen mogelijk heden om onze ideeën uit te voe ren. Alleen al de ontvangst van groepen is er lastig. Het wordt daar gewoon niks." De stichting geeft het beheer van het museum daarom terug aan de gemeente Sluis. Nu de verhuizing niet door gaat, laait mogelijk ook de discus sie over de toekomst van het voor malige stadhuis weer op. De ge meente Sluis wilde het gebouw vijf jaar geleden te koop zetten, tot woede van inwoners van Aar denburg. Een oplossing werd ge vonden dankzij het plan voor het nieuwe museum. Nu dat er niet komt, zit de gemeente opnieuw met het gebouw in de maag. De gemeente Sluis bekijkt nog hoe ze met de nieuwe situatie om gaat, zegt wethouder De Bruijn. „Dit is allemaal nog erg vers. Ik ga binnen het college bespreken wat we nu gaan doen." De kerken (Elisabethparochie, Ge reformeerde kerk Vrijgemaakt en de Protestantse gemeente) wer ken samen sinds de viering van 8oo jaar stad. „En dat bevalt ont zettend goed", verzekert woor- voerder Eiko Gerritse. Ze zetten samen onder meer Praise@de Kreek op, het korenspektakel Ko ren op de Molen en Kerkepad. „We treden zoveel mogelijk geza menlijk naar buiten. Toen we vo rig jaar hoorden dat De Passie in Middelburg werd afgeblazen, dachten wij: 'dat moeten wij toch wél voor elkaar kunnen krijgen'. We hebben wel direct gekozen voor een veel soberder opzet dan De Passie die je jaarlijks op televi sie ziet." Op de avond van 18 maart wordt het verlichte kruis vanaf het voormalige stadhuis door de straten van Axel naar de molen gebracht. Dat gebeurt door een groep vrijwilligers. Bij de molen wordt het Paasverhaal verteld, af gewisseld door eigentijdse mu ziek (Mag ik dan bij jou, Geef mij je angst, Afscheid nemen bestaat niet en andere hits). Gerritse: „Het hele spektakel begint om half acht, zowel aan het voormalige stadhuis als bij de molen." www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl VRIJDAG 12 februari 2016 Museum in Aardenburg van de baan Eiko Cerritse torst het verlichte kruis, foto Peter Nicolai door Martijn de Koning Wim Westphaal, voorzitter stichting door Wout Bareman AXEL. De drie samenwerkende ker ken houden op vrijdag 18 maart de eerste Passie van Axel. De voor bereidingen zijn al geruime tijd in volle gang. Er wordt druk geoe fend. En het verlichte kruis staat al klaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78