COLLECTION Extra inzet tegen spoorgeweld 6 NIEUWS 10-pack B&C shirts m Exclusieve aanbieding voor u als lezer! Het is weer eens wat an ders dan een middag de straat op om boeven te vangen. Deborah Buijze van de politie Rotterdam kijkt over haar kaarten richting mevrouw Cornelia Sekker. „Mag ik van u de kaart 'sieraden verdwe nen'?" De 8i-jarige dame lacht: „Sorry, heb ik niet." De ontken ning is voor Buijze aanleiding om een gesprekje te beginnen. „Heeft iemand bij u wel eens geprobeerd om iets af te troggelen, mevrouw Sekker?" Even later hengelt de bijna 90-jarige Arie Spek de kaart 'helpen met pinnen' uit de catego rie 'de bank' binnen. „Setje com pleet, kwartet!" grijnst hij. Spek en Sekker zijn twee oude ren uit het Zuid-Hollandse Poortu- gaal die vanmiddag op het ge meentehuis zijn uitgenodigd voor een spelletje met het nieuwe ThuisPluis-kwartet. „Nu de baby boomers oud worden, de overheid zich terugtrekt en ouderen steeds langer zelfstandig blijven wonen, groeit het gevaar van financieel misbruik", zegt Buijze. Bij de poli tie leidt ze het project Senioren Veiligheid. De cijfers laten het zien: jaar lijks worden 200.000 ouderen bo ven de 65 jaar in Nederland slacht offer van financiële uitbuiting of mishandeling. En waarschijnlijk is dat maar het topje van de ijsberg. „Er rust een groot taboe op, zeker dacht veel lijkt op een eerder inci dent." Het dringende advies van de po litie: maak het misbruik bespreek baar bij iemand die je vertrouwt en meldt het. „Dat kan bij ons, maar ook bij de instantie Veilig Thuis." Het gaat de politie er niet eens altijd om de boosdoener ach ter de tralies te krijgen. Belangrijk ste is dat de financiële uitbuiting stopt. „Een stevig gesprek is soms óók een oplossing. Vaak is de uit buiter een van de weinige perso nen die nog langskomt en wil de oudere die relatie niet stukma ken." De campagne richt zich ook op ouderen van morgen. „Het is be langrijk om tijdig na te denken over je toekomst", zegt burgemees ter Hans Wagner van Albrands- waard, lid van de Veiligheidsallian tie. „Wie gaat mijn financiën rege len als ik dat zelf niet meer kan?" Op het gemeentehuis in Poortu- gaal ontvangen de ouderen na het kwartetten voorlichting van Buijze. „Geef nooit uw pinpas aan iemand mee, ook niet aan familie", do ceert ze op besliste toon. „En kan het niet anders: u kunt ook een aparte reke ning voor de boodschappen openen en daarop een maxi mumbedrag laten zetten." Mevrouw Cornelia Sekker heeft gelukkig nog niets naars meegemaakt. „Mijn dochter woont in de straat en let goed op mij, we zien elkaar elke dag wel even." Meneer Spek maakte onlangs wél iets vreemds mee. „De sloten in mijn woonge meenschap zijn vervangen. Kort daarna belde een man aan om te vragen hoe het ging. Toen hij zag dat ik mensen over de vloer had, vertrok hij spoorslags." omdat het vrijwel altijd om fami lie, vrienden of zorgverleners gaat", zegt Jolanda de Witte, als wethouder van Zwijndrecht lid van de Veiligheidsalliantie Rotter dam-Rijnmond. „Mensen scha men zich." Door de vergrijzing groeit het aantal senioren komende decen nia met bijna 2 miljoen. Voor de Veiligheidsalliantie regio Rotter dam en de politie reden om met een speciale voorlichtingscampag ne te komen. Komend jaar worden duizen den ouderen in Rotterdam, Dor drecht, Zwijndrecht en de andere 29 regiogemeenten uitgenodigd voor een spelletje kwartet. Ze ont vangen verder een infofolder en stickers met tips, die aan de bin nenkant van de voordeur geplakt kunnen worden. „Vaak verloopt financiële uit buiting sluipenderwijs", zegt Sjoerd Top, districtschef bij de po litie Rotterdam en betrokken bij de campagne. „Denk aan de neef die oma aanbiedt om boodschap pen te doen en haar pinpas mee krijgt. Neem ook iets voor je zelf mee, zegt grootmoe der, maar voordat je het weet, worden er honder den euro's gepind." Recente voorbeelden zijn er legio: Neem de hoogbejaarde vrouw uit Ridderkerk die voor 220.000 euro bestolen werd door het stel dat bij haar als thuis hulp fungeerde. Gelukkig ziet de politie steeds vaker meldingen van 65-plussers die financieel worden uitgebuit. Het lukt daardoor steeds beter om dwarsverbanden te leggen. „Soms zijn uitbuiters in meerdere plaat sen actief', weet districtschef Top. „Dan zien we dat een geval ver- 'Mag ik van u de kaart 'sieraden verdwenen', mevrouw Sekker?' ZWART Verkrijgbaar in zwart of wit Maten XST/M 4XL Ben Willeins Bredemeijer SCHOTT De NS gaan direct 200 mensen werven om de sociale veiligheid in de trein te vergroten. De ver voerder neemt 140 banen voor zijn rekening om treinen op uit gaansavonden na 10 uur 's avonds van een tweede hoofd conducteur te voorzien. Het Ministerie van Infrastruc tuur en Milieu heeft toegezegd daarbovenop 60 voltijdbanen te betalen voor meer sociale veilig heid op de andere dagen, zogehe ten flexibele veiligheidsteams. Staatssecretaris Sharon Dijksma trekt mede daarvoor eenmalig 10 miljoen extra uit. FNV, CNV en de NS zijn al of ficieel akkoord met de nieuwe set afspraken. De WMC wil het onderhandelingsresultaat eerst voorleggen aan de achterban. Dijksma zegt: „Machinisten, conducteurs en andere mensen werkzaam in het ov doen maat schappelijk belangrijk en moei lijk werk. Dan is er maar één de vies: voor die mensen hebben we allemaal respect en je blijft met je handen van ze af." Bijna een jaar geleden kondig den toenmalig staatsecretaris Wilma Mansveld, de bonden en de NS al een pakket aan: veilig heidsagenten op de grote sta tions, inzet van extra camera's en spiegels, versnelde sluiting van toegangspoortjes en extra personeel op bepaalde treinen. Volgens de NS zijn sindsdien op 22 stations agenten teruggeko- 'Voor mensen werkzaam in het ov hebben we allemaal respect en je blijft met je handen van ze af men. Op tientallen kleine en middelgrote stations worden extra bewakingscamera's ge plaatst door ProRail. Ook kan de vervoerder sinds vorig jaar reis- en verblijfsverboden uitdelen. „Ik ben ervan overtuigd dat we er in gezamenlijkheid in zul len slagen om de veiligheid naar een hoger plan te tillen", aldus Marjan Rintel, directievoorzitter van NS Reizigers. Ouderen kwartetten zich weerbaarder door David Bremmer Een speciaal kwartetspel moet ouderen weerbaar maken tegen fa milie, kennissen en verzorgers die hun geld proberen af te troggelen. De politie-eenheid Rotterdam-Rijn mond begint als eerste korps een speciale campagne tegen financiële uitbuiting. Vraag ernaar Praat erover Bel Veilig Thuis 0800-; Bel Politie 0900-8844 Komend jaar worden duizenden senioren uit de regio uitgenodigd voor een spelletje kwartet, foto David Bremmer Deborah Buijze politie Rotterdam QO n r stingler.nl FRUITSLOOM. ZWIESEL door Edwin van der Aa DEN HAAG. De NS, de vakbewe ging en het kabinet steunen een nieuw pakket maatregelen om de aanhoudende geweldsincidenten op het spoor in te dammen. Dat was gisteravond het eindresultaat van intensieve onderhandelingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6