Vogelwacht voorspelt einde van Brouwerseiland Taxatiemiddag van sieraden in het Stadhuismuseum SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Tussen kunst en kitsch in Zierikzee: colliers van grootmoeder en een geheimzinnige breipendop. Economie gaat voor archeologie Slot Oostende Het gebeurt niet vaak dat mensen de Zierikzeese trouwzaal met een teleurgestel de gezichtsuit drukking verlaten. Toch gebeurde het gistermiddag tijdens de siera- dentaxatiedag van het Zeeuwse Veilinghuis. Bloedkoraal, dat levert momen teel veel op. „Hoe roder, hoe be ter", licht taxateur Henri van Maanen toe. „En hoe dikker de kralen, hoe beter. Chinezen kopen het. Bloedkoraal is één van de acht schatten van Boeddha. Kra len vinden ze er prachtig, ook de mannen. Die zijn met kralen be hangen." De sloten slopen ze er wel af. Dat lot is veel Zeeuwse sieraden beschoren, merkt Van Maanen. „Zeeuwse sieraden vormen een bijzonder erfgoed, maar er is steeds minder van. Of ze zijn niet meer compleet. Beugeltasjes bij voorbeeld, die komen bij ons zel- 'Bloedkoraal levert veel op. Chinezen kopen het Hoe dikker de kralen, hoe beter' Henri van Maanen, taxateur den binnen met schaar en naal denkoker er nog bij. Meestal wor den voor een erfenis alle accessoi res over de kinderen verdeeld. Ei genlijk is dat jammer." Bij vlagen liep de taxatiedag in het Stadhuismuseum van Zierik zee storm. Zaten de banken plotse ling vol dames die in eikaars tasjes gluurden. Niet iedereen bracht grootmoeders bloedkoralen ket ting mee. Er was ook een geheim zinnig object dat bij benadering een breipendop bleek, een zilve ren pijpenwroeter en natuurlijk ook veel nepspul. Granaatkettin gen die toch van glas gemaakt wa ren, colliers van na 1970. Op een enkel stuk na voor de veiling, gin gen de meeste sieraden terug de Deze stellige bewering deed Gert Jan Buth, voorzitter van de Vogelwacht, gisteravond bij de start van de planologische proce dure voor het recreatiepark van 325 villa's en 400 ligplaatsen voor jachten aan de Brouwersdam. Buth: „De ecologische draag kracht van het Grevelingenmeer wordt al jaren overschreden. Op grond hiervan is de kans heel groot dat u geen vergunning la in. Behalve de diamanten ring van een dame uit Zierikzee. „Ik heb hem altijd om, dag en nacht", zei ze voorafgaand aan de taxatie. „Achttienduizend gulden heb ik er 25 jaar geleden voor betaald, bij een juwelier in Rotterdam. En ik vind hem nog altijd prachtig." Daar was de diamantexpert, te vens bekend van het televisiepro gramma Tussen Kunst en Kitsch, het roerend mee eens. Dat hij de waarde niet hoger schatte dan het bedrag dat mevrouw ervoor heeft betaald, vond zij alleen maar fijn. „Dan hoef ik tenminste niet te overwegen hem weg te doen." krijgt in het kader van de Natuur beschermingswet. Ik kan u met grote mate van zekerheid zeggen dat dit plan niet uitvoerbaar is." De woordvoerder van bureau Rho, dat voor de gemeente de pro cedure voert en dat ook het Mi lieu Effect Rapport opstelde, ver dedigde zich door te stellen dat al le effecten van Brouwerseiland op de Natura 2000-gebieden Kop van Schouwen, Kop van Goeree én de Grevelingen zijn onder zocht. „En daarbij zijn geen signi ficante negatieve effecten aan het licht gekomen." Buth: „Daar haalt u het niet mee. U kampt met een groot ge brek aan kennis. Al in de nota Zicht op de Grevelingen staat dat er te veel aandacht voor de recrea tie is geweest, terwijl de natuur onderaan bungelde." Mocht Buth ongelijk krijgen Ecologische draagkracht Grevelingen overschreden, daardoor weinig kans op vergunning Brouwerseiland en de dertien eilandjes, de horeca en de winkels komen er toch, dan heeft de dorpsraad Scharendijke wellicht een oplossing voor de surfers. Eerder had een van hen opgemerkt het 'schandalig' te vin- den 'dat honderden surfers moe ten wijken voor de eilandvilla's van een tiental yuppen.' Die dorpsraad wil een surf- strand aanleggen. „We gaan bin nenkort met de surfers om de ta fel zitten", zegt Rob Venrooij van de dorpsraad. „Er wordt te veel met een kokervisie naar Brou werseiland gekeken. Zie het bre der. Scharendijke is niet de achter standswijk van Renesse, niet de parkeerplaats van Brouwersei land. Het dorp kan de surfers een serieus alternatief bieden." Geld heeft de dorpsraad echter niet: „Het zou mooi zijn als Brou werseiland of de gemeente het strandje aanlegt", aldus Venrooij. GOES. Een aantal monumentale onderdelen van Slot Oostende in Goes wordt onnodig geweld aan gedaan, vinden De Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed (RCE) en de Monumentencommissie. Ze kunnen zich niet vinden in de bouwkundige plannen voor het slot. Burgemeester en wethou ders leggen het negatieve advies naast zich neer. De locatie aan de Singelstraat, waar zich restanten van het voormalige middeleeuwse slot bevinden, wordt omgevormd tot een horecabedrijf met eigen bierbrouwerij. VRIJDAG 12 FEBRUARI 2016 Bloedkoraal van Boeddha door Wendy Wagenmakers door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. De Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland weet zo goed als zeker dat Brouwersei land niet wordt aangelegd. Dit herenvestzakhorloge kreeg Ma- rinus Hogerheijde uit Zierikzee van zijn vader. „Geen idee hoe hij eraan is gekomen, maar ik ben blij dat ik het heb gekregen. Ik vind het mooi. Het gaat weer netjes terug in de la. Later mag mijn zoon het hebben." Rinus van der Voorden uit Ouwer- kerk was touringcarchauffeur, me vrouw Jansen was zijn vaste klant. Zij verhuisde naar Zeeland, waar Ri nus en zijn vrouw Jopie de laatste tien jaar van haar leven voor haar zorgden. Zij erfden deze ketting. „Zo wil ik ze wel vaker zien", zei de taxateur over het bloedkoralen collier dat een Schouwse dame mee nam. Zij kreeg de sieraden via haar moeder en tante van haar opoe, die ze droeg bij haar Zeeuwse dracht. „Zelf draag ik ze ook wel eens." Zeeuwse beugeltasjes compleet met schaar en naaldenkoker komt taxateur Henri van Maanen niet gauw tegen. De waarde ligt rond de 500 euro. foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67