PvdA'er weg na dood wensen van Wilders 'Ook met vluchtelingencrisis is 2016 nog lang geen 1914' Bijna-chantage VS in strijd tegen IS 60 NIEUWS 5 NAVO helpt bij opsporen migranten DEN HAAG. Willem den Hertog, voorzitter van de Katwijkse PvdA, is afgetreden nadat hij PW-leider Geert Wilders op Twitter een hartaanval had toege wenst. Bestuur en fractie zegden het vertrouwen in hem op. Den Hertog reageerde zich af op Wilders, die eerder had ge zegd dat als er een kogel komt voor hem, die van links komt, 'met de letters PvdA op de zij kant geschreven'. Den Hertog zei op Twitter te hopen dat 'Wil ders sterft aan een hartaanval in bed (al dan niet tussen de benen van een links Kamerlid)'. Op dit bericht volgde: 'Maar als er dan toch een kogel aan te pas komt, dan groot genoeg om er 'Van het dankbare Nederlandse volk' op te graveren'. PvdA-leider Samsom sprak van een 'gestoorde tweet', PvdA-voorzitter Spekman noemt de berichten 'misplaatst en fout'. PW-leider Wilders meent dat Spekman zelf debet is aan de uitglijder, omdat de PvdA-voor zitter hem een gevaar voor de de mocratie en rechtsstaat heeft ge noemd. „Spekman laat ruimte voor zijn mensen om dit te zeg gen. Schokkend. Dan kunnen ze deze man op het matje roepen, maar dat poets je niet weg", meent Wilders. „Het is alsof we aan de vooravond staan van de Eerste Wereldoor log", waarschuwde EU-leider Do nald Tusk de Britten deze week. De Poolse EU-baas riep de Britten op niet uit de EU te stappen van wege de vluchtelingencrisis en an dere bedreigingen die hij verge leek met 'de gevaarlijkste momen ten in onze geschiedenis'. De Italiaanse premier Matteo Renzi ziet zoveel besluiteloosheid dat hij de Europese leiders degra deerde tot orkestleden op de Tita nic. Ze blijven doorspelen terwijl het schip zinkt. Het beleg van de Syrische stad Aleppo is door ande ren vergeleken met het kruitvat Sa rajevo waar destijds de Eerste We reldoorlog ontvonkte en waar la ter dat dramatische beleg plaats had in de Bosnische oorlog. Historicus Maarten van Ros- sem is er niet de man naar om daar opgewonden van te raken. „Al die goedkope analogieën met dramatische momenten in het ver leden... Het grootste verschil met die vooravond van de Eerste We reldoorlog is dat men in 1914 niet bang was voor een oorlog omdat men niet wist hoe verschrikkelijk het zou worden. Wij weten onder tussen vrij precies dat je er beter niet aan kunt beginnen." Laat Europa zijn zaken op orde brengen en goed naar de Duitse Bondskanselier Merkel luisteren, adviseert Van Rossem. „Als je ziet wat een zooi wij hebben gemaakt van die 55.000 vluchtelingen, dan wordt het voor Nederland een las tig klusje nu anderen de les te le zen. Die Turken hebben 2,5 mil joen vluchtelingen opgenomen. Nu gaan wij ze dik betalen om het vervelende werk te doen dat we ei genlijk niet zelf willen doen." De vluchtelingencrisis is een crisis, een incident, concludeert de histo ricus. „Dat vluchtelingen komen is geen structurele ontwikkeling. Op een dag zal het overgaan." Collega-historicus Thomas von der Dunk maakt zich de meeste BRUSSEL. De NAVO gaat in de Egeïsche Zee de Turks- Griekse grens bewaken. De vloot waarschuwt de Turk se kustwacht als ze migran ten en/of smokkelaars in het vizier krijgt. Defensieminis ter Hennis bekijkt of Neder land een fregat kan sturen. De NAVO gaat niet zelf smokkelaars aanhouden of vluchtelingen aan boord ne men. Dat gebeurt enkel bij nood en als er geen andere schepen in de buurt zijn. In een brandbrief eist Brus sel dat alle lidstaten nu snel meer asielzoekers herplaat sen. Van de afgesproken 160.000 zijn er nog geen 500 herplaatst, van wie 50 in Ne derland. „We verliezen on aanvaardbaar veel tijd door dat landen hun eigen beslui ten niet uitvoeren", aldus Mi gratiecommissaris Avramo- poulos. Het goede nieuws is dat Italië en Griekenland veel meer asielzoekers regis treren en vingerafdrukken afnemen: nu bij 87 en 78 (was: 36 en 8) procent van het aantal nieuwkomers. zorgen om de capaciteit van de po litiek om deze problemen het hoofd te bieden. Het is 'rampzalig' dat Nederland op dit moment de EU leidt, denkt Von der Dunk. Hij ziet een groot gebrek aan le venservaring van een generatie die veel in de schoot is gevallen. „Dat kun je die mensen ook niet verwijten. Van iemand als Chur chill werd het gepikt als hij de be volking vertelde dat het even min der gaat. Ook van Drees, omdat die zelf mariakaakjes at. Deze ge neratie is totaal niet bereid iets in te leveren. De politieke elite is zijn geloofwaardigheid kwijt." Nee, er is weinig reden tot blijd schap als je om je heen kijkt, maar 2016 is daarmee nog lang geen 1914, zegt Ko Colijn, politicoloog en directeur van Instituut Clingen- dael. „We bespreken nu eerst din gen voordat we het slagveld op gaan. Er zijn nu veel meer demo cratieën in de wereld dan toen. En heel belangrijk, er zijn nucleaire wapens waarmee het veel meer de kunst is oorlog te vermijden dan om oorlog te voeren." Ontwikkelingen in de wereld gaan vaak twee stappen vooruit en dan een stap terug. Deze perio de is zo'n stap terug, aldus Colijn. „Instellingen die in de Koude Oor log zijn ontwikkeld om met el kaar in gesprek te gaan en bepaal de gedragscodes staan op de tocht. Machtsverhoudingen zijn aan het veranderen, er moet een nieuwe tafelschikking komen. Ik ben niet zo apocalyptisch dat ik een Derde Wereldoorlog vrees. We zullen echt niet in het ravijn springen." Carter deed zijn opmerkelijke uit spraken kort nadat de NAVO be sloot Amerika Awacs-radarvlieg- tuigen uit te lenen. Die gaan naar Noord-Amerika zodat Amerika nen hun eigen toestellen kunnen inzetten boven Syrië en Irak. De NAVO zou zelfs overwegen als organisatie toe te treden tot de anti-IS-coalitie, aldus Carter later op de dag. De alliantie zou veel er varing en trainingscapaciteit kun nen inbrengen en zo kunnen hel pen om IS 'een blijvende neder laag' toe te dienen. Momenteel zijn wel alle NAVO-landen lid van de anti-IS-coalitie, maar de al liantie zelfheeft zich steeds op af stand gehouden. Zo mocht de coa litie het NAVO-hoofdkwartier en kele keren gebruiken. Ook giste ren verleende de NAVO gastvrij heid aan een kleine vijftig coalitie- landen - waaronder Nederland. Een tevreden Carter kon al na enkele uren de winst uittellen van de Amerikaanse bijna-chantage: 60 procent van de coalitielanden verhoogt zijn bijdrage aan de strijd, militair of anderszins. Nog eens 30 procent overweegt dat. De Amerikaan noemde Saudi-Arabië, dat zijn bijdrage aan de luchtcam- pagnes verhoogt, maar ook Neder land, dat groen licht van de Ka mer kreeg voor bombardementen boven Syrië. Carter beloofde extra inspanningen van Amerika en 'tastbare winst'. De opzet van de Amerikanen is zo snel mogelijk Mosul (Irak) en Raqqa (Syrië) op IS te heroveren. IS heeft het al een tijd moeilijk in Irak en Syrië, maar breidt zijn invloed snel uit naar Li bië, Afghanistan en andere landen in het grotere Midden-Oosten. Amerika en Rusland voerden gisteren nog een diplomatieke strijd over een staakt-het-vuren in Syrië. Rusland wil dat per 1 maart laten ingaan, de VS meteen. VRIJDAG 12 FEBRUARI 2016 door Bob van Huët DEN HAAG. Het lijkt alsof de ge schiedenis zich herhaalt. Politici ha len er de Eerste Wereldoorlog, München (1938) en Sarajevo (1982) bij om de gevaren van de Syrische oorlog met zijn vluchtelin gen te onderstrepen. Wat denken historici ervan? Syriërs bij de Turks-Syrische grens willen terug naar Syrië. Historicus Van Rossem noemt de vluchtelingencrisis 'een incident', foto Bulent Kilic/AFP door Frans Boogaard door Frans Boogaard BRUSSEL. Amerika krijgt steun voor zijn geplande tempoversnelling in de strijd tegen IS. Wie niet helpt, krijgt daar spijt van, zegt Defensie minister Carter. „Straks vieren we de zege en herinneren we ons wie heeft bijgedragen." Van de coalitielanden verhoogt 60 procent zijn bijdrage aan de strijd tegen IS, militair of anderszins.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5