Twee dichters Elke zondag een Zeeuws gedicht De duinen in het verschiet Zeeuwse artikelen over '14-'18 19 15 JïSË ZEELAND GEBOEKT 13 Opnieuw de Eerste Wereldoorlog in Zeeland. Maar nu anders. Een bundel vol 'diepe doorkijkjes'. Zeeland geboekt Dichter des Vaderlands Anne Vegter en de Vlaamse dichter Maud Vanhauwaert verzor gen op zaterdag 27 februari om 16.00 uur een poëziemiddag in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Anne Vegter daagt alle lezers uit om niet langer bang te zijn voor 'lastige' gedichten. Samen met dichter Maud Van hauwaert geeft ze een masterclass poëzie lezen waarin aan de hand van eigentijdse gedichten een ver rassende kijk op poëzie wordt ge boden. Kaarten kosten 7,50 euro. Met ingang van 14 fe bruari wordt er elke zondag een gedicht van een Zeeuwse dichter op het PZC-weblog Zee- landgeboekt gepubliceerd. Ruim twintig poëten werken mee aan het nieuwe dichtersplat- form. Onder de titel 'Vers op Zondag' presenteren zij een ge dicht, waarin vaak een vleug Zeeuws door zal klinken. Jan J.B. Kuipers neemt aanstaande zon dag de eerste aflevering voor zijn rekening met Nieuw-Zaamslag. Hiernaast de voorpublicatie: NIEUW-ZAAMSLAG Dorp binnen het dorp, nauwe straatjes naar straatjes Wie als kind vertrekt moet levenslang verdwalen Wie terugkeert na een leven moet het opnieuw De Elleboog geeft toegang tot nooit meer weg Gebogen rug waarlangs de gevels sluipen De daakjes moeten altijd lager Andermans tante in Axelse dracht staat niet meer In de deur, niet eens als kleine vrouw In grijstoon op een schouw Alleen wat reddeloos verdween kan in de eeuwigheid De kleinste mens op aard is binnen de mens Het is de nauwe mens die plaats biedt aan de nauwste www.pzc.nl/zeelandgeboekt De Grote God van de Ne derlandse poëzie, M. Nijhoff, heeft op Wal cheren een tempel. De gelovige gaat naar Groot-Valkenis- se, vlak onder de duinen, Valkenis- seweg 66, om daar als schietgebed het gedicht 'Het huis' op te zeg gen, geschreven op 1 mei 1944. Zo'n vijftien jaar eerder had Nij hoff de plek ontdekt en er een huis laten bouwen. Begin 1942 meldden zich twee Duitse officie ren: 'Das Haus gefallt uns'. Het vervolg lezen we in het gedicht: 'Op akkerland, met duinen in 't verschiet,/ staat, in de schaduw van nabij geboomt,/ het huis dat ik ontruimde en achterliet,/ en dat thans door de vijand wordt be woond.' Het huis spreekt nog in dromen tot hem en doet de ver heugende voorspelling 'dat straks een reinigende storm opsteekt'. De gelovige die méér vrome tekst nodig heeft, kan terecht in het tijdschrift De Gids, jaargangen 1938 en 1940. Daarin staan drie fragmenten van wat een zeer Zeeuwse roman had moeten wor den, Luctor et Emergo. We hoeven Martinus Nijhoff 1894-1953 er niet om te treuren dat Nijhoffs prozaplan is gestrand, want het was de saaiste roman uit de hele Nederlandse literatuur geworden. Louter Luctor wat mij betreft, het Latijnse werkwoord voor moei zaam worstelen. Van het Emergo, het stralend opduiken, komt niets terecht. De schrijver brengt de zomer door in zijn buitenhuis op Walche ren. Er komen diverse mensen op bezoek, die hem allemaal informe ren over een bruiloft te Middel burg, maar het blijft onduidelijk waarom ons die zou moeten inte resseren. Tot leven komt de ro man slechts wanneer het huis wordt beschreven, het landschap eromheen. Bezoekster Annie krijgt een rondleiding en wij kijken mee vanuit de slaapkamer van de schrijver naar 'bomen en duinen'. Er is een uitstapje naar 'Walche- ren's Palace Hotel', Britannia te Vlissingen waar men komt om 'een whiskey te drinken, de maan op zee te zien blinken'. Men maakt zelfs, in een museale auto mobiel, een 'tour de l'ïle', met een theepauze te Domburg. En dan natuurlijk terug naar de tempel, het huis te Valkenisse, 'hoe heerlijk om van het strand te komen en hier in de schaduw uit te rusten'. SEsTé "felsen ddrt ~öe Cjrens ndré Bauwens en Miranda Haak zorg den al voor Bange jaren, over Zeeuws- Vlaanderen tijdens '14-T8. Jan Zwemer en Allie Barth namen de hele pro vincie onder de loep in die welis waar neutrale maar zeker niet vre dige periode. Sinds kort is er een derde boek: Zeeland en de Eerste Wereldoorlog, samengesteld door Henk van der Linden en Leo van der Vliet. Ze verzamelden artikelen, die de af gelopen eeuw verschenen in heemkundige tijdschriften, kro nieken en boeken. Inclusief een enkel origineel dagboek. Zo krij gen we een boeiend palet voorge schoteld van die voor Zeeland spannende episode. De uitgave is nauw gelinkt aan de in 2001 opgerichte Stichting Studiecentrum Eerste Wereldoor log (SSEW). In het kader van hon derd jaar Eerste Wereldoorlog brengt de SSEW bundels uit over specifieke regio's en steden. In 2014 verscheen Amsterdam en de Eerste Wereldoorlog. Nu dus Zee land en de Eerste Wereldoorlog. Over de samenstellers: Henk van der Linden (1944) is historisch pu blicist, vooral over Nederland en de Eerste Wereldoorlog, en hij is eindredacteur van de intussen 31-delige De Grote Oorlog, Kroniek 2914-1918. De in Middelburg woon achtige Leo van der Vliet (1948) studeerde economie en bedrijfs kunde en volgde op latere leeftijd een masteropleiding geschiede nis. Hij geeft cursussen voor de SSEW en publiceerde over onder andere de Doodendraad. De meeste van de in totaal twintig artikelen zijn overgeno men uit tijdschriften van heem kundige kringen in Zeeland. Enkele voorbeelden: - van Jules Braat (Vlissingen, 1931) zijn drie artikelen opgeno men: 'Een roerige verjaardag, relle tjes bij het Duitse consulaat in Vlissingen' verscheen in Den Spie gel (2006); 'Spionnenjacht, een on derzoek naar spionage op Walche ren' werd in 2012 in De Wete ge publiceerd; 'Slaat ze dood, de ster rendragers! Onlusten in Vlissin gen en Souburg' stond in 2011 in Den Spiegel. - Toon Franken (Zeeuws Archief) schreef in Den Spiegel 1997 over buitenlandse militaire vliegtui gen die in Nederland neerstortten of een noodlanding maakten. - Het in 2005 in Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent gepubliceerde dagboek van M.C. Stouthamer (1880-1943) is integraal opgenomen. De samenstellers schrijven dat hun boek niet een 'algeheel over zicht' is, „maar een reeks verras sende, diepe doorkijkjes, mooi uit gelicht omdat de auteurs/ onder zoekers echt hun tanden in hun onderdeel van de geschiedenis hebben gezet". Zeeland en de Eerste Wereldoorlog VRIJDAG 12 FEBRUARI 2016 door Mario Molegraaf De Groote Oorlog kwam dichtbij W Wereldooi door Jan van Damme Belgische vluchtelingen - illustratie in Zeeland en de Eerste Wereldoorlog. Zeeuwse nieuwjaarskaart 1915. Henk van der Linden en Leo van der Vliet (redactie) Uitgeverij Aspekt 518 pagina's 24,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45