I.725 I35.OOO I 110.000 Per jaar meer dan 10 miljoen dieren doodgereden We rijden steeds meer dieren dood. En dat is goed nieuws; het bewijst dat het goed gaat met het milieu. p-:'Saph NIEUWS 3 m ÈmÊÊm :v. :ï-. mzmm* w. NIJMEGEN. „Mooi", denkt Maurice La Haye, onderzoeker bij de Zoog diervereniging, als hij weer cijfers ziet over doodgereden dieren. „Het is een teken dat het goed gaat met de dieren. Er is een 1 op t relatie met het aantal doodgere den dieren en de grootte van de populatie." In België werd vorige week on derzoek gepubliceerd dat er jaar lijks 8,8 miljoen zoogdieren, vo gels en amfibieën werden doodge reden. Reden voor de natuurclubs om te pleiten voor ecoducten zo als in Nederland. La Haye stelt dat de vele ecoducten, faunapassages en wildtunnels indirect tot veel meer slachtoffers leiden. „De die ren kunnen in gebieden komen waar ze eerst niet heelhuids kon den komen. Bij het ecoduct wor den er minder dieren doodgere den maar elders op de wegen door de nieuwe gebieden vallen wel slachtoffers." Nederland telt 1.725 faunapassa ges, ecoducten en looprichels zo dat dieren snelwegen, provinciale wegen en spoorwegen veilig kun nen oversteken. Grote ecoducten zijn er 40. „Het is als bij snelwe gen. Je lost één knelpunt voor de dieren op en vervolgens worden ze elders doodgereden", zegt eco duct-onderzoeker Edgar van der Grift van de Wageningen Universi ty Er wordt al 25 jaar gewerkt aan de ecologische hoofdstructuur, groene verbindingen tussen na tuurgebiedjes. En dat werkt. Eco loog Wim Knol van de Jagersvere niging noemt de ree als voorbeeld. In 1950 waren er 5.000 en nu lo pen er zo'n 110.000 dieren rond. „De biotoop is verbeterd. Er zijn meer natuurgebieden met volop voedsel. Reeën kom je nu overal tegen, tot in de duinen toe. En dat er meer worden doodgereden is het gevolg daarvan." Dode reeën De Stichting Wildaanrijdingen Nederland ziet ook dat er meer aanrijdingen plaats vinden als die ren nieuwe leefgebieden verove ren. Voorzitter Gijs van Aardenne van de stichting onderstreept de uitspraken van La Haye en Van der Grift: „In nieuwe leefgebieden komen meer dieren en zijn er nieuwe kruisende wegen met als gevolg méér aanrijdingen. Het aan tal doodgereden reeën stijgt jaar lijks met 8 tot 12 procent." Dieren zijn geen partij voor het voortrazende verkeer. Neem dat voorzichtige egeltje. Zijn verdedi gingsstrategie om zich op te rol len als een hongerig roofdier na dert, werkt feilloos. Maar jezelf tot stekelbal transformeren als er twee koplampen aankomen is niet effectief. In 2009 werd naar aanleiding van tellingen van platgereden egels een berekening gemaakt: per jaar halen 135.000 egeltjes de over kant niet. Jaarlijks worden er veertig ot ters - de ongekroonde koning van de schattigheid - vermorzeld on der de autowielen. Een kwart van de populatie. Dat lijkt enorm, maar de soort kan het hebben. In 2002 werden er 32 van die guitige beestjes uitgezet in de kop van Overijssel. Dierenecoloog Hugh lansman van onderzoeksinstituut Alterra: „Of ik nu blij ben als er v.- ,-rMWm een wordt doodgereden gaat wat ver, maar het toont aan dat de her introductie een groot succes is." Inmiddels komt de otter in heel Noord-Oost Nederland voor. Slo ten en vaarten zijn niet langer de open riolen die ze in de vorige eeuw waren, maar het zijn visrij ke watergangen. „De dode dieren die we vinden en ontleden waren in erg goede conditie. Topatleten die een auto tegenkwamen." Jansman voorziet dat de otterpopulatie groeit tot duizend stuks. Het beestje zal net als honderd jaar geleden overal in Nederland - met uitzondering van de Waddeneilanden en de dro ge Veluwe- de kop opsteken. Al zal die expansie gepaard gaan met nóg meer platgereden otters. Goede cijfers over het exacte aantal slachtoffers zijn niet voor handen. Bij de Stichting Wildaan rijdingen Nederland komen dage lijks een handvol meldingen bin nen. Vooral van de grote wilde die ren. Per jaar worden er ruim 10.000 reeën aangereden (op een populatie van ruim 100.000), 100 damherten, 100 edelherten en t.ooo wilde zwijnen. Ziek of gezond Bij de zeldzame soorten wordt er zo nauwkeurig mogelijk geteld. Het aantal overreden dassen is af gelopen tien jaar verdubbeld tot zo'n ï.ooo per jaar. Toch is de po pulatie ook weer gezond, stelt ad viseur Marc Moonen van de Vere niging Das en Boom. „Er zijn zo'n 6.000 dassen in Nederland. Iro nisch moet je inderdaad zeggen: hoe meer er dood gevonden wor den, hoe meer er zijn. Maar zo'n auto maakt geen onderscheid tus sen gezonde en zieke dieren. Laatst is in Brabant een das met vijf ongeboren jongen dood. Dan ben je er in één keer zes kwijt." Onder de dierlijke verkeers slachtoffers bevinden zich hon derdduizenden padden, ook al werden en worden er kapitalen uitgegeven aan paddentunnels. De gemeente Uden besloot recent 42.000 euro uit te trekken voor een tunnel. Afgelopen voorjaar werden er 500 platte padden ge teld bij de betreffende weg. In Nederland maakte Rijkswa terstaat ruim 15 jaar geleden voor het laatst een schatting: 5 tot 10 miljoen dode dieren. De wegkan- tonniers van Rijkswaterstaat had den toen nog de zorg voor de we gen. Tegenwoordig zijn dat wegin- specteurs en zij tellen niet meer. Afval Rijkswaterstaat turfde destijds itot 2 miljoen doodgereden vo gels. De weg trekt dieren aan door dat automobilisten afval en etens resten uit de auto gooien. Daar ko men muizen op af en zij trekken weer roofvogels aan. De automobi list neemt zo volgens het onder zoek van Rijkswaterstaat van des tijds ongeveer 40 procent van de sterfte onder de kerkuilen voor zijn rekening. Dierenecoloog Jansman ziet de dreiging van het verkeer toene men. „Fluisterstil asfalt, stille ban den, en elektrische auto's vormen een verhoogd risico voor de die ren. We willen stilte in de natuur, maar als de dieren de auto's er niet aan horen komen, is het weer vervelend." VRIJDAG 12 FEBRUARI 2016 Hoera, weer 'n dode otter! door Ton Voermans Nederland telt 1.725 faunapassages, ecoducten en looprichels. Die leiden indirect juist tot méér dode dieren. -J-4>'&r~ - v' Per jaar halen 135.000 egeltjes de overkant van de weg niet. Jezelf oprollen helpt wel tegen roofdieren, nie ■-.••4;saagB* MËÊtf- fisr/VTifcÉ 'V. .',4 L~ In 1950 waren er 5.000 reeen in Nederland, nu lopen er 110.000 rond. Dus worden er ook meer doodgereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3