SOOS Stichting Droom zit klem door schuld Bejaarde heeft erge spijt van misbruik Bewoners exploiteren zelf gemeenschapsruimte in seniorenflat WALCHEREN 7 Bewoners seniorenflat Weyeblick richten welzijnsvereniging op om 'huiskamer' voor gezamenlijke activiteiten te laten draaien. Bewoners van senio renflat Weyeblick hebben natuurlijk een wijde blik. Toen zorgaanbieder SVRZ vorig jaar aan kondigde het zorgpunt in de flat te sluiten, gingen ze dus niet bij de pakken neerzitten. Het zorgpunt had nooit als zo danig gewerkt, maar was de afge lopen jaren wel uitgegroeid tot dé sociale ontmoetingsplaats voor Weyeblickbewoners en omwo nenden uit het Vlissingse Pape gaaienburg. Bridgen, tekenen, schilderen, gym, volgen van com putercursussen, bloemschikken en - misschien wel het allerbe langrijkst - gezellige 'koffiemidda- gen'. Het kon allemaal in de ruim te van SVRZ. En het kan sinds be gin dit jaar nog steeds in een spe ciaal daarvoor ingerichte flatwo ning in Weyeblick, meldt het be stuur van de Bewoners Welzijns vereniging Weyeblick en omge ving trots. Het eigen apparte ment moet optimaal worden ge bruikt. Dus kunnen belangstellen de leden er nu ook meedoen aan bingo en bewegen voor ouderen. Het volgen van tabletcursus sen en workshops glasbewerken en sieraden maken, staan op de verlanglijst, melden bestuursle den Bep Tanihatu (voorzitter), Ronald den Broeder (secretaris), Trudy van 't Oor (penningmees- 'We houden elkaar ook in de gaten, kijken of het met iedereen goed blijft gaan' ter) en Linda van der Geugten (coördinator evenementen). De vereniging telt 35 leden en het bestuur hoopt dat dat aantal nog groeit. Want de club ont vangt dit jaar een eenmalige sub- sidie van de gemeente Vlissin- gen, nog afkomstig uit een potje voor het voormalige zorgpunt. Volgend jaar moet de welzijnsver eniging helemaal op eigen benen staan. Dat dat gaat lukken, staat voor de bestuurders wel vast. Maar ze willen wel kenbaar ma ken dat ze er zijn, ook voor oude ren uit de omgeving van Pape gaaienburg. „Zo willen we een zondagmiddagclub oprichten, omdat veel ouderen met weinig familie en kennissen in de buurt tegen de zondag opzien." Doordat de club een heel ap partement tot haar beschikking heeft, kan ze ook slaapruimte voor bezoekende familieleden of kennissen aanbieden. De wel zijnsvereniging houdt vanmid dag een officiële openingsrecep tie voor genodigden. „Maar als Droom nog ander half, twee jaar de kans krijgt, kan het wel zelfredzaam zijn", zegt ad vocaat Rinus Wouters van de Raad van Toezicht. De stichting heeft de gemeente gevraagd om na te denken over steun. Het colle ge schrijft echter in een tot voor kort vertrouwelijke brief aan de raad dat het bedrijfsplan, dat stich ting Droom begin dit jaar aan de gemeente voorlegde, te veel onze kerheden bevat en wil niet gelde lijk ondersteunen. De budgethulp die de stichting geeft aan zeventig mensen is in middels ondergebracht in een aparte stichting Budgetbeheer Het Vlot, onder leiding van Frits Stichting Droom heeft een huurschuld bij de gemeente Vlissingen van tien maanden voor gebouw Het Vlot. Lemsom, tot voor kort ook lid van de raad van toezicht van Droom. Daar stelde POV-raadslid Pim Kraan woensdag schriftelijke vra gen over aan het college. Hij wil weten of de stichting verantwoor ding heeft afgelegd over de 42.000 euro die er aan budgetbeheer bin nen zou zijn gekomen. De gemeente heeft geen aanwij zingen dat mensen ontevreden zijn over de dienstverlening van stichting Droom, stelt wethouder Albert Vader. „Ik heb daar geen meldingen over gezien. Er is wel een zakelijk geschil." Droom heeft een huurschuld bij de gemeente van tien maan den. Tot mei 2015 gebruikte Droom Het Vlot gratis, sindsdien geldt een huur van 500 euro per maand die Droom niet heeft vol daan. De stichting is in afwach ting van een grote subsidie van de Heidemij en Landelijk Samenwer kingsverband Actieve bewoners. Directeur Kris van Wezel ver wacht daar deze maand uitsluitsel over. Dat geld is onder meer nodig om de keuken van het Wereldres taurant in Het Vlot af te bouwen en om de huurschuld te voldoen. De gemeente vordert, met deur waarderskosten, 7272 euro van de stichting. Die hoopt op de kans meer inkomsten te vergaren, on der meer uit het restaurant. De on derhuurders - waaronder kinder opvang Kiddo's, stichting Dunya, een schoonheidssalon en een kle dingwinkel - brengen nu 20.000 euro per jaar op, volgens Van We zel. Het college maakt een plan van aanpak voor de ondersteu- nings- en verhuuractiviteiten als Droom moet stoppen, aldus de brief aan de raad. D. vervolgde dat hij zelf, toen hij tiener was, misbruikt is door zijn grootvader. „Ik weet dus wat het is. Je voelt je vies. Er gebeuren dingen met je waardoor je plotse ling niet meer dat jongetje bent." En na een kort pauze: „Dat jonge tje, dat komt nooit meer terug." Officier eist achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk tegen een 75-jarige man wegens misbruik minderjarige jongen Hoewel D. precies wist was het is om seksueel misbruikt te wor den, en in 1989 ook al eens veroor deeld is voor zo'n misdrijf, ging hij ruim tien jaar geleden weer de fout in. De zoon van een bevriend gezin verbleef toen regelmatig bij hem en na verloop van tijd werd het contact tussen die twee, aldus officier van justitie Wilfred Suij- kerbuijk, steeds intiemer. D. erkende dat hij dingen deed met die jongen waar hij nu vrese lijk spijt van heeft en die hij nooit had mogen doen. Maar hij verze kerde de rechtbank dat er maar één keer een daadwerkelijke pene tratie was geweest. En dat was op het moment dat die jongen al zes tien jaar was. „Want hij reed op een brommer." Suijkerbuijk houdt het erop dat de jongen vijftien was toen die vorm van seksueel misbruik werd gepleegd. En dat dat vaker gebeur de. Het slachtoffer heeft in ieder geval aangegeven dat het vaker ge beurde en de officier heeft geen De verdachte vertelt dat hij zelf, toen hij tiener was, misbruikt is door zijn grootvader. 'Ik weet wat het is'. enkele reden om hem niet te gelo ven. Suijkerbuijk: „Maar ik snap dat de verdachte dat zegt, omdat seksueel misbruik maken van ie mand die zestien jaar is, minder zwaar wordt bestraft." De officier vindt dat de man een celstraf van achttien maanden moet krijgen waarvan zes voor waardelijk. Daarnaast eiste hij ook dat de man een behandeling moet volgen zodat hij niet meer in de verleiding komt om minderjari gen seksueel te misbruiken. Raadsman Martij n Kalle stelde dat er geen enkel bewijs is dat de man iemand gepenetreerd heeft die jonger was dan zestien jaar. „Hij heeft afgrijselijke dingen ge daan, maar dat niet." Ook zei hij dat het slachtoffer mogelijk twee misbruikzaken door elkaar haalt. Hij vroeg de rechtbank om zijn cliënt een werkstraf te geven. Vol gens de advocaat is hij bereid om 2500 euro schadevergoeding te be talen. „Dat kan hij opbrengen." Het OM eist het dubbele. Uitspraak 25 februari. VRIJDAG 12 FEBRUARI 2016 Op de wekelijkse koffieochtend op donderdag zit de gemeenschapsruimte van Weyeblick, een echte huiskamer, meestentijds stampvol. Lekker bijklet sen met koffie of thee en een plak cake beschouwen de meeste bewoners van de seniorenflat en ouderen uit de omgeving als een uitje, foto Lex de Meester Weyeblick houdt door René Hoonhorst Bep Tanihatu, voorzitter door Claudia Sondervan VLISSINGEN. Als stichting Droom geen financiële steun van de ge meente Vlissingen krijgt, moeten de activiteiten in wijkgebouw Het Vlot in het Middengebied stop pen. De stichting heeft flinke geld problemen. door Emile Calon MIDDELBURG. Het moet een ver schrikking zijn geweest voor hem. Hij heeft dat geheim jarenlang met zich mee moeten dragen, zo zei gis teren de 75-jarige Middelburger A. D. tegen de Middelburgse rechters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39