Zes procent van de raadsleden recent bedreigd Sluise promoveert met proefschrift over vroegsignalering van opvoedproblemen ZEELAND 5 Ingrid Staal vroeg zichzelf af: hoe kunnen we opgroeiproblemen bij kinderen eerder opmerken. Haar antwoord is SPARK. Ingrid Staal (49) uit Sluis be gon ooit als jeugdverpleeg- kundige en is vanuit die vi sie altijd blijven kijken hoe het werk beter kan. Ze heeft een methode ontwik keld waarmee opvoed- en opgroei problemen bij kinderen van nul tot vier jaar eerder worden gesig naleerd. Bijvoorbeeld: hoe gaan de ouders om met hun kind, kan het kind hetzelfde als leeftijdsgenoot jes en hoe speelt en slaapt het? Maar ook ernstiger zaken als ge dragsstoornissen of een moeilijke thuissituatie kunnen op jonge leef tijd al worden ontdekt. „Hoe vroe ger je dingen opspoort, hoe meer je dat kan ombuigen", legt ze uit. Dat klinkt veelbelovend en dat blijkt ook uit alle landelijke aan dacht die Ingrid krijgt voor haar onderzoek: GGD Zeeland werkt al sinds 2006 met haar methode en ook op andere plekken in het land werken organisaties voor jeugdge zondheidszorg ermee. Daarnaast tonen veel organisaties uit heel Nederland en België belangstel ling. Ingrid, die momenteel als pro jectleider innovatie en academise- ring bij de GGD Zeeland werkt, promoveert dinsdag aan de univer siteit van Utrecht met het proef schrift 'vroegsignalering van op- voed- en opgroeiproblemen bij jonge kinderen: een gestructureer de dialoog met ouders'. „Ik dacht eerst: promoveren? Ik wilde in eer ste instantie alleen antwoord op mijn vraag hebben", vertelt ze. Na melijk: hoe kunnen opvoed- en opgroeiproblemen eerder gesigna leerd worden. Het antwoord daar op is de door Ingrid ontwikkelde 'SPARK' (Structured Problem Ana lysis of Raising Kids) methode. „Er was nog geen instrument om 'Vroeger ging de zuster op haar solex ook op huisbezoek. Het was alleen nooit onderbouwd dat het beter was' dat te meten. Ook hebben we de verschillen tussen een thuisbe- zoek en het consultatiebureau on derzocht." Verpleegkundigen van jeugdgezondheidszorginstellingen gaan een gestructureerd inter view met de ouders aan en dat werkt volgens het onderzoek het beste thuis. „Vroeger ging de zus ter op haar solex ook op huisbe zoek. Het was alleen nooit onder bouwd dat het beter was", legt In grid uit. „Thuis zijn is prettiger voor kinderen en je ziet ze in hun eigen omgeving. Daardoor zie je meer dan wanneer er een stil en verlegen kind op een consultatie bureau zit." Het proefschrift gaat over de dialoog met ouders aan gaan over opvoeden en opgroeien van hun kind Daarbij worden er ook problemen die kunnen leiden tot kindermishandeling ontdekt. „Het voorkomt veel leed als je dat op tijd kunt opsporen, maar zoe ken naar problemen is niet het hoofddoel", benadrukt Ingrid. Dat blijkt uit een enquête die Overheid in Nederland heeft uit gevoerd in opdracht van Raads- lid.Nu, de landelijke vereniging voor raadsleden. In totaal 2593 raadsleden vulden deze in, onder wie 82 (van de 281) uit Zeeland. Aanleiding voor het onderzoek zijn de veelal verhitte discussies die de afgelopen maanden zijn ge voerd over de opvang van vluchte lingen. Daardoor kwamen op di verse plaatsen volksvertegenwoor digers onder vuur te liggen. In Zeeland had onder anderen Andries Jumelet, raadslid voor de Christenunie in Reimerswaal, te maken met bedreigingen, omdat hij zich inzette voor de komst van vluchtelingen naar Yerseke, waar hij ook woont. De enquête maakt duidelijk dat meer Zeeuwse raadsleden recent te maken hebben gekregen met 'een vorm van dreigende bejege ningen': zes procent. In de andere provincies varieert dat van drie Zeven procent overweegt met het raadswerk te stoppen, op korte termijn of na de volgende verkiezingen procent in Friesland en Gronin gen tot negen procent in Zuid- Holland. Zeven procent van de Zeeuwse raadsleden geeft aan dat het voor komen van bedreigingen - in wel ke vorm dan ook - invloed heeft op het eigen functioneren. Zij overwegen ermee te stoppen, op korte termijn of na de volgende verkiezingen. Zeeland zit daarmee op het lan delijk gemiddelde. In Zuid-Hol land dreigen de meeste raadsle den af te haken (elf procent). In Noord-Holland is dat aantal het laagst (vier procent). Over de precieze aard van de be dreigingen geeft de enquête geen uitsluitsel. Wel blijkt dat het voor al gebeurt via sociale media en in wat mindere mate persoonlijk of per telefoon, mail of post. Het onderzoek maakt verder duidelijk dat een aanzienlijk deel van de raadsleden niet of nauwe lijks op de hoogte is van het be staan van hulp- en meldlijnen voor raadsleden. Zij kunnen ervaringen met agressie of bedreigingen tevens melden bij de griffier van de ge meenteraad of aangifte doen via de burgemeester. Die mogelijk heid is bij één op de vijf raadsle den onbekend. VRIJDAG 12 FEBRUARI 2016 'Huisbezoek altijd al normaal' Ingrid Staal uit Sluis promoveert dinsdag aan de universiteit van Utrecht. Haar onderzoek over het signaleren van opvoed- en opgroeiproblemen krijgt landelijk aandacht, foto Peter Nicolai door Sophie Stockman door Rolf Bosboom VLISSINGEN. Zes procent van de Zeeuwse gemeenteraadsleden heeft het afgelopen halfjaar te ma ken gehad met bedreigingen. Ze ven procent overweegt om die re den te stoppen met het raadswerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37