OM: tbs van 'zaagman' nog twee jaar langer Huisvesten vluchteling verloopt redelijk Reformatorisch Meldpunt seksueel misbruik op 1 maart open 4 ZEELAND Vrijwilligers, onder wie vier Zeeuwen, staan klaar om via www.ikmeldhet.nl slachtoffers te helpen. VLISSINGEN. Voor slachtoffers van seksueel misbruik is de stap om er over te praten al groot. Maar voor reformatorische jongeren is die nóg groter. Al jaren klinkt de roep om een reformatorisch meldpunt van seksueel misbruik. Per 1 maart is die er dan. Vrijwilligers, onder wie vier Zeeuwen, staan klaar om een helpende hand te bieden. Eén op de drie kinderen in Ne derland krijgt te maken met sek sueel geweld, weet Berna de Rui ter, projectleider van het Reforma torisch Meldpunt. „Seksueel ge weld loopt uiteen van een verve lende seksueel getinte opmerking, tot verkrachtingen die herhaalde lijk over een langere tijd plaatsvin den. De drempel om erover te pra ten is enorm hoog." Seksueel misbruik verwoest dan ook iemands hele leven, on derstreept Linda. Als één van de Zeeuwse vrijwilligers (haar echte naam wil ze niet noemen) weet 'Wij kunnen een luisterend oor bieden en mensen doorverwijzen' Linda, www.ikmeldhet.nl ze hoe moeilijk het is om mis bruik bespreekbaar te maken. „Het blijft je hele leven achtervol gen. Er wordt inbreuk op je ge pleegd; dat is echt heel heftig." Zelf is ze niet misbruikt, maar op haar werk in het onderwijs komt ze vaak met zulke ervarin gen in aanraking. Omdat ze graag iets voor jongeren wil betekenen, meldde ze zich als vrijwilliger bij www.ikmeldhet.nl. Daar kunnen slachtoffers vanaf 1 maart via WhatsApp (06-11462758) of e-mail hun verhaal kwijt. De iden titeit blijft te allen tijde onbekend, verzekert Linda. Hoewel het een meldpunt wordt genoemd, is het dat niet helemaal. „Wij kunnen een luisterend oor bieden en men sen doorverwijzen. Wij doen geen melding bij de poli tie of andere instan ties. Het gaat erom dat Anoniem we slachtoffers kun nen steunen en doorver wijzen naar mensen waarmee ze verder kunnen praten, denk aan een vriend of vriendin, een pasto raal medewerker van een kerk of een vertrouwensper- Luisterend soon op een school." 'oor" Linda vindt het heel be langrijk dat jongeren met hun verhaal ergens terechtkunnen. „Het is van belang dat iemand naar hen luistert; dat ze zich ge hoord voelen. Dit soort proble men kun je niet bespreken met je familie, omdat het misbruik vaak binnen de familie voorkomt." Natuurlijk is er al een aantal meldpunten, waaronder die van stichting Chris. „We hebben het bewust Reformatorisch Meldpunt genoemd, omdat het laagdrempeli- ger is voor jongeren die zelf refor matorisch zijn", motiveert Linda. „Het gaat er om dat bellers we ten dat de vrouw of man aan de andere kant van de lijn of chat weet wat ge loof inhoudt en de beller aanvoelt. Als iemand zijn verhaal doet en er zaken uit het geloof bij be trekt, is het heel vervelend om tegen iemand te praten die jou niet begrijpt." De Zeeuwse benadrukt dat het meldpunt voor iedereen is be doeld. „Dus ook voor niet-refo's." Het meldpunt is vanaf 1 maart open op maandag, woensdag en vrijdag van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. „Er zit dan een persoon te chatten met jonge ren. Wie mailt krijgt binnen 24 uur antwoord. Als je wilt kun je via de mail aan een contactper soon worden gekoppeld." De vrijwilligers volgen nu trai ningen en doen oefenchats. „Het is dubbel om te zeggen dat we ho pen dat er veel jongeren op afko men. Maar we weten dat de pro blematiek speelt en dat jongeren erover willen praten." MIDDELBURG. Twaalf jaar geleden pleegde Terneuzenaar S.B. (30) een gruwelijk misdrijf. Met een zaag probeerde hij toen de 47-jari- ge Peter de Blok te onthoofden in zijn woning in de buurtschap Reu- zenhoek nabij Zaamslag. B. en zijn vriend R.D. waren destijds op bezoek bij De Blok. Ze gebruikten die nacht een enorme hoeveelheid drank en drugs en be gonnen plotseling De Blok te mis handelen. Eerst met hun voeten en vuisten, daarna werd hij be werkt met een stofzuiger en een tv-toestel en tot slot de zaag. B. en D. kregen destijds een cel straf en tbs opgelegd. D. woont in middels weer in Zeeuws-Vlaande- ren. B. nog lang niet. Hij heeft nog steeds tbs en verblijft in een kli niek in Groningen. Gisteren ver scheen hij voor de Middelburgse rechtbank omdat het Openbaar Ministerie vindt dat de tbs moet worden verlengd. Zelf vindt B. dat het wel redelijk goed met hem gaat. Hij hoopt dat hij binnen niet al te lange tijd zelfstandig mag gaan wonen. Een medewerkster van die kliniek vertelde dat hij soms nog drugs gebruikt. Tijdens de jaarwisseling zelfs harddrugs. TVvaalf jaar geleden probeerde Terneuzenaar S.B. (30) met behulp van een zaag Peter de Blok te onthoofden. Zij: „Zo lang hij dat doet kan er geen sprake zijn van zelfstandig wonen en moet hij nog begeleid worden." De officier van justitie liet ook weten dat wat hem be treft de tbs met nog eens twee jaar moet worden verlengd, en niet één jaar zoals de raadsman be pleitte. Uitspraak 25 februari. Daarmee ligt de provincie rede lijk op schema om in de eerste helft van dit jaar in totaal 537 ver gunninghouders een dak boven het hoofd te bieden. Slechts twee provincies zijn beter op weg om aan hun taakstelling te voldoen: Overijssel en Limburg. Dat leren cijfers van het ministe rie van Veiligheid en Justitie. Binnen Zeeland zijn er grote verschillen. Borsele, Noord-Beve land en Kapelle doen het bijzon der goed, maar het gaat in deze gemeenten om kleine aantallen. De gemeenten Goes, Hulst, Mid delburg en Veere liggen (ver) achter op hun schema. De ge meenten die tot 1 juli nog de meeste vergunninghouders moe ten huisvesten zijn Middelburg (nog 80 mensen), Terneuzen (74) en Vlissingen (62). De aan tallen nog te vestigen vergun ninghouders in de andere ge meenten zijn: Borsele 18, Goes 28, Hulst 40, Kapelle 5, Noord-Be veland 4, Reimerswaal 24, Schou- wen-Duiveland 40, Sluis 36, Tho- len 20 en Veere 31. In Zeeland hebben de gemeen ten en de provincie onlangs af spraken gemaakt voor de huisves ting van statushouders. Er zijn drie regio's waarbinnen dit gere geld wordt: Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren met Schouwen-Dui- veland, en de Bevelanden met Tholen. Landelijk moet tussen 1 fe bruari en 1 juli nog een huis ge vonden worden voor 20.550 men sen met een verblijfsvergunning. 112-nieuws Auto belandt in de sloot De brandweer heeft gister ochtend in Colijnsplaat ie mand uit een auto geknipt die op zijn kop in een sloot terecht was gekomen. Dat meldt HVZeeland. Het ongeluk gebeurde rond 7.15 uur op de Oost Westweg (N255). De be stuurder van een auto met een trailer met boot ver loor de macht over het stuur en belandde in de sloot. De automobilist is naar het ziekenhuis wor den gebracht. Over de aard en de ernst van het letsel van de man is nog niets be kend. Volgens de politie ge beurde het ongeluk moge lijk als gevolg van plaatselij ke gladheid. Aanhouding na vermissing De politie heeft woensdag avond een twintigjarige vrouw uit de gemeente Sluis aangehouden wegens betrokkenheid bij de ver missing van de vijftienjari ge Carmen Maenhout uit Retranchement. Dat is gis teren bekendgemaakt. De vrouw wordt verdacht van het onttrekken van het meisje aan de ouderlijke macht en zit nog steeds vast. Maenhout werd sinds 30 januari gezocht door de politie nadat ze door haar vader als vermist was opge geven. Woensdag werd het meisje weer gevonden. Twee gewonden bij ongeluk Bij een eenzijdig ongeluk in 's-Gravenpolder zijn woensdagavond twee per sonen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde om 19.35 uur op de Goesestraatweg (N669) tussen 's-Graven- polder en Goes. Dat meldt HVZeeland. Door onbekende oorzaak kwam een scooter met daarop twee personen in de berm terecht. Eén van de gewonden had knielet sel, de ander had een hoofdwond. Politie zoekt gedupeerden De politie krijgt steeds meer aangiftes binnen over diefstallen die zijn ge pleegd uit kraampjes langs woningen en boerderijen. In de meeste gevallen is geld weggenomen. De politie vermoedt dat er ook diefstallen zijn ge pleegd waarvan geen aan gifte is gedaan. Gedupeer den wordt verzocht con tact op te nemen met de politie Goes (0900-8844). De diefstallen hebben voor namelijk plaatsgevonden in de gemeenten Goes, Bor sele en mogelijk ook Kapel le. Stap om te praten over misbruik is nog groot door Jeffrey Kutterink Er is ook een website www.ikmeldhet.nl ledereen kan bellen, ook niet-refo's Het meldpunt is bereikbaar via WhatsApp 06-11462758 Het meldpunt opent op 1 maart door Theo Giele MIDDELBURG. Afgelopen januari hebben 75 vluchtelingen met een verblijfsvergunning een woning gevonden in Zeeland. COLIJNSPLAAT SLUIS 'S-GRAVENPOLDER GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36