Derde in de rij van voortijdige vertrekkers? Negentig minder eerstejaars op HZ ZEELAND 3 Eerst joeg hij zijn aandeelhouders in de gordijnen. Toen het personeel en ongeveer alle Zeeuwen. Tenslotte ook zijn Raad van Commissarissen. Zo maakte Arnoud Kamerbeek zich als CEO van Delta onmogelijk. water*.. 4 specialist Water ontharders VAN DE VOOR PAGINA Delta heeft de laatste tien jaar geen gelukki ge hand gehad bij het aanstellen van alge meen directeuren. In 2006 trad Peter Boer- ma aan. Bij zijn vertrek, in december 2011, constateerde de PZC dat het hem vooral ontbrak aan politiek gevoel. 'Waar zijn voor gangers Pieter Stoter en David Luteijn soe pel wisten om te gaan met het feit dat Del ta eigendom is van de provincie en de ge meenten - en daarmee dus van de Zeeuw se samenleving - riep Boerma bij zijn aan deelhouders steeds meer ergernis op.' Ook Boerma communiceerde slecht met zijn aandeelhouders en ook over zijn salaris be stond discussie. Uiteindelijk stapte hij op omdat hij zijn ambities voor een tweede kerncentrale niet kon waarmaken. Hij werd opgevolgd door Rob Frohn. Die leidde Delta naar rustiger vaarwater, maar vertrok na anderhalfjaar omdat hij in Zwit serland een topfunctie kreeg bij de holding van de familie Brenninkmeijer. Begin 2014 werd hij opgevolgd door Arnoud Kamer beek. Nu lijken diens dagen geteld. Arnoud Kamerbeek staat krap een halfjaar als Chief Executi ve Officer (CEO) aan het be wind bij Delta als hij een fikse aanvaring krijgt met de aandeel houders (provincie en gemeenten). Zij moe ten medio 2014 uit de krant (de PZC en het Financieele Dagblad) vernemen dat de in een gezamenlijke strategie overeengeko men fusie van Delta en Eneco is afgeketst. Kamerbeek doet in interviews uit de doe ken welke nieuwe koers hij wil varen. Zon der met de aandeelhouders te hebben over legd, zet hij dochter Indaver in de etalage. In de politieke besluitvorming rondom de splitsing gaat het al niet veel beter. Ter wijl een meerderheid van Provinciale Sta ten zich uitspreekt vóór de wettelijk opge legde scheiding tussen netwerkbedrijf en energieproducent, blijft Kamerbeek halsstar rig pleiten voor het tegenovergestelde. Volgens veel Statenleden is daarmee veel kostbare tijd verloren gegaan. Delta ver keert namelijk in nood. De gasgestookte centrale en de kerncentrale lijden verlies. Er moet een toekomstplan komen waarin de splitsing van het bedrijf wordt geregeld, met zo min mogelijk ontslagen. De voor keur van de aandeelhouders gaat uit naar herfinanciering van noodlijdende onderde len. Daarvoor moeten de aandeelhouders vrijwel zeker garant staan voor een lening van 200 miljoen euro. Dan kun je ze maar beter te vriend houden en je niet al te arro gant opstellen. Volgens insiders opteert Kamerbeek her haaldelijk voor verkoop van onderdelen van het energiebedrijf, de minst gewenste op tie, want die gaat met veel meer ontslagen gepaard. Met de toon waarop hij zijn denk beelden uitdraagt - „hij zei geen aardige din gen" - zou hij bij gedeputeerde Carla Schönknecht het bloed onder de nagels van daan hebben gehaald. Logisch dat er bij de aandeelhouders geen greintje sympathie is als een week ge leden blijkt dat Kamerbeek een loonsverho ging van 120.000 euro heeft getoucheerd. 'Onacceptabel', oordelen de Staten una niem. Ook bij het bedrijf zelf slaat het nieuws in als een bom. Personeelsleden die met samengeknepen billen afwachten of ze volgend jaar nog wel een baan hebben, zien hun baas er nu ineens vandoor gaan met een opslag die veel hoger is dan hun jaarsa laris. Daarmee raakt hij zijn draagvlak op de werkvloer kwijt. En bij de Zeeuwen. Eind 2015 levert een oproep om Delta niet verloren te laten gaan nog veertigduizend steunbetuigingen op. Uiteraard heeft geen van de ondertekenaars begrip voor Kamerbeeks exorbitante salaris verhoging. En niemand eigenlijk. Statenlid Ton Veraart (D66) spreekt vorige week vrij dag van een 'graaicultuur' die ten koste gaat van de goodwill van Delta in en buiten de provincie. „Op een handjevol bestuurders na vindt niemand hier iets positiefs van." Met het handjevol bestuurders doelt Veraart op de Raad van Commissarissen. Die stelt zich die ochtend bij monde van voorzitter Cees Maas in een interview met de PZC nog vierkant op achter Kamerbeek. Begin deze week tellen zij toch hun kno pen, onder druk van de politiek en de pu blieke opinie, en beginnen pragmatischer te denken. Maar tegenover de commissarissen blijft Kamerbeek net zo rechtlijnig als tegen over ieder ander. Hij wil niets van zijn sala ris inleveren en weigert een vertrekregeling zonder de riante langetermijnbonus. Zo is hij zijn laatste bondgenoten kwijtgeraakt. Op University College Roosevelt in Middelburg is het aantal eerste jaars gelijk gebleven, omdat ieder jaar maximaal tweehonderd stu denten worden toegelaten. Ook het totale aantal studenten blijft altijd rond de zeshonderd. Maandag maakte de landelijke Vereniging Hogescholen bekend dat de instroom op hogescholen dit jaar 8,3 procent lager ligt dan het jaar ervoor. De instroom op universiteiten daalde met 0,9 pro cent. De hogescholen en universitei ten wijten die daling aan de in voering van het leenstelsel, waar bij de studiefinanciering geen gift meer is, maar een lening. Volgens Esther Hokke van de Door nieuwe toelatings toetsen begonnen er dit jaar 73 studenten aan Leraar Basisonderwijs, 125 in 2014 HZ komt de lagere instroom voor al door de landelijke invoering van instroomeisen en toelating stoetsen voor de opleiding Leraar Basisonderwijs. In 2014 begon nen er op de HZ nog 125 studen ten aan deze opleiding, dit jaar waren dat er 73. Landelijk hebben alle pabo's te maken met een ge middelde daling van 32 procent bij de toegelaten eerstejaars. Ieder jaar melden zich zo'n vier honderd studenten aan bij de UCR, vertelt woordvoerster Maan Leo. Dat aantal is ongeveer gelijk gebleven. Wel ziet zij een toena me van niet-Europese studenten op de UCR. „Bijvoorbeeld uit Rus land en Zuid-Korea. Door studen tenwerving wordt onze naamsbe kendheid daar steeds groter." Het totale percentage Nederlandse studenten op de school is ten op zichte van 2014 met drie procent afgenomen. Een derde van alle studenten op UCR heeft geen Ne derlands paspoort. Het totale aantal studenten dat in Nederland staat ingeschreven op een hogeschool is licht (0,9 pro cent) gedaald. Op de HZ daalde dat aantal met 0,3 procent van 4814 naar 4801 studenten, van wie 432 internationaal. Het totale aantal studenten op universiteiten is nog nooit zo hoog geweest. Dat komt vooral door buitenlandse studenten. In een jaar steeg hun aantal met twintig procent. fnjot) iaMerf VRIJDAG 12 FEBRUARI 2016 Hoe de Deltadirecteur alleen kwam te staan door Ernst Jan Rozendaal door Joanne Karkdijk VLISSINGEN. Het aantal eerstejaars dat dit jaar instroomde op de HZ University of Applied Sciences in Vlissingen is met 6,3 procent ge daald ten opzichte van vorig stu diejaar: van 1424 naar 1334 nieu we studenten. Daarvan komen 150 studenten uit het buitenland, 21 minder dan in 2014. Meer nieuws zie: www.pzc.nl Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35