Groene Ster wil stunten tegen topper Opkomsttijd van vrijwilligers blijft in Zeeland vertragende factor Eenmaal op pad is de Zeeuwse brandweer de snelste van het land. Toch blijft de responstijd relatief lang. MIDDELBURG. De brandweer in Zeeland was vorig jaar gemiddeld 18 seconden sneller bij een brand of ongeluk dan in 2014. Het duur de vanaf de melding gemiddeld 8 minuten en 6 seconden voordat de brandweer ter plaatse was, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het kost relatief veel tijd voor dat een brandweerauto de kazer ne uitrijdt, maar als de Zeeuwse brandweer eenmaal op pad is, is ze de snelste van het land. De rij tijd was vorig jaar gemiddeld 3 mi nuten en 6 seconden, wat 54 se conden sneller is dan het Neder landse gemiddelde. Het CBS berekende voor alle veiligheidsregio's de responstijd. Die bestaat uit de starttijd, alarme- ringstijd, uitruktijd en rijtijd. De Zeeuwse brandweer had een res ponstijd die 42 seconden boven het landelijk gemiddelde van 7 mi nuten en 24 seconden ligt. De uit ruktijd, de tijd die het kost voor de vrijwilligers om bij hun kazer ne te komen en weg te rijden, is de zwakke schakel in het dunbe volkte Zeeland. Dat kostte gemid deld 4 minuten en 18 seconden, anderhalve minuut boven het lan delijk gemiddelde. De verklaring is simpel. In de plaatsen met beroepsbrandweer staan de mannen en vrouwen in de kazerne paraat om uit te ruk ken. In Zeeland moeten vrijwilli gers van huis of werk eerst naar de kazerne rijden, omkleden en wachten tot een volledige beman ning aanwezig is. Burgemeester Jaap Gelok van de gemeente Borsele vindt het daarom zo goed dat binnen de Vei ligheidsregio Zeeland de Zeeuwse TS wordt ingevoerd. Dat is een brandweerauto die kan uitrukken met vier in plaats van zes vrijwilli gers. Dat kan de uitruktijd versnel len, is de verwachting. In Baar land, een van de zes posten in Ge- loks gemeente, is een pilot gestart met deze Zeeuwse TS. De burge meester voegt er meteen aan toe dat wat hem betreft de post Baar land ook na de pilot open blijft. Hierover wordt overigens pas vol gend jaar een besluit genomen. Zes veiligheidsregio's hadden vorig jaar een tragere responstijd dan Zeeland. Dat zijn Noord- Oost-Gelderland, Friesland, Gro ningen, Brabant-Noord, Limburg- Noord en Drenthe. In die laatste regio heeft de brandweer na een melding bijna tien minuten nodig om ter plaatse te komen. De brandweer rukte in Zeeland vorig jaar in totaal 2880 keer uit: 1620 keer om een brand te blus sen, 1240 keer om hulp te bieden bij bijvoorbeeld verkeersongeluk ken of stormschade. VLISSINGEN. De vwo-4 klas van het Schelde- mond College dacht aan een onverwachte toets, maar het was een onaangekondigd theaterstuk over de emotionele gevolgen van drugsgebruik. Wanhopig kwamen zijn ouders het lokaal binnen, op zoek naar hun verdwenen zoon Max, die 'tegelijk jager en prooi is in zijn zoektocht naar drugs'. „Max zat uren op zijn kamer met een nieu-1 we vriend", vertelt zijn moeder. „Ik luister de weieens aan zijn deur, of ik ze hoorde... ja, hoe klinkt dat als mannen samen iets doen? Maar ik hoorde niets. Later doorzocht ik zijn kamer en vond ik deze flesjes. Een GHB'tje, noemde Max het. Later kwam hij op de bank naast me zitten en was hij ont zettend knuffelig. Toen legde hij zijn hand opeens hier... Dat was heel ongemakkelijk." Het stuk wordt gespeeld door Annemari- ke Ruitenbeek en Oscar Postema van Thea- terloods-B, een Vlissings theaterinitiatief. Zij spelen 'de Jacht' de komende tijd nog twintig keer op middelbare scholenjrp Wal cheren. foto Ruben Oreel PAGINA 14 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl VRIJDAG 12 februari 2016 Brandweer sneller bij de brand door Theo Giele 1620 De brandweer rukte vorig jaar in Zeeland 1620 keer uit voor een brand. Voor hulpverlening, zoals bij ongevallen, reed de brandweer 1240 keer de kazerne uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33