164 ledereen blij met nieuwe cao in de grootmetaal m mmmmi ECONOMIE 23 Woonwinkels: fors meer omzet Valentijnsdag valt niet goed Lagarde mag blijven bij IMF Woonwinkels hebben vorig jaar li procent meer omgezet. Brancheorganisatie INretail re kent voor dit jaar op een stijging van 5 procent. De branche profi teert van het consumentenver trouwen en economisch herstel. Zondag is geen goede Valentijns dag, althans niet voor de bloemen verkoop. Veel winkels zijn op zon dag open, maar ze verkopen min der dan op een doordeweekse 14 februari. De vraag ligt gelijk aan vorig jaar, melden exporteurs. Christine Lagarde mag aanblijven als voorzitter van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF). De or ganisatie nomineert haar voor een tweede termijn. De 60-jarige Franqaise volgde in 2011 Domini que Strauss-Kahn op. Op het visitekaartje van Shane en Samantha Hutto staat 'Tuinbouw Oplossingen.' Maar het logo van hun bedrijf laat niets aan het toeval over: een gestileerd wietblad in de Amerikaanse vlag. De 32-jarige adviseur is samen met zijn 28-jarige vrouw en busi- nesspartner even vanuit de 'Sta tes' over in Nederland. Voor zaken met de vijf bedrijven die met hem in de wietkassen pionieren. En als opgeleid tuinbouwkundige voelt hij zich hier helemaal thuis. Wan delend door het kassengebied in Aalsmeer wijst hij zo aan welke kennis er achter het glas zit. „Ha! „Dit is mijn American dream. Ik ben voor mijn vijftigste miljo nair. Absoluut." „Bij de goudkoorts werd je gega randeerd rijk als je de schop en de zeef verkocht. Dat doen wij ook, samen met jullie bedrijven. Wij verkopen jullie technologie. Licht- systemen, irrigatiemethoden, au tomatisering, duurzaamheid zon der pesticiden. Plus advies. Op school leerde ik al dat Nederland wereldleider is in deze hightech sector. Wageningen University is mijn walhalla." „Vrijwel alle wiettelers zijn begin ners. Ons bedrijf brengt als eerste kennis en ervaring uit de tuin bouw naar deze nieuwe markt. 'Ons bedrijf brengt kennis en ervaring uit de tuinbouw naar deze nieuwe markt Dat scoort' Dat scoort. Waar wiet legaal is, worden de wetten steeds strenger. Zo moet elke partij wiet op pestici den worden getest." „Alleen al in Colorado was de om zet vorig jaar zo'n vijfhonderd mil joen dollar, de helft meer dan in 2014. Wietteelt is in vier staten le gaal voor medicinale dan wel re creatieve doeleinden. In Canada ook. Wij leveren elke maand een of twee projecten op. Van een lich tinstallatie tot een klus van twee jaar voor een kassencomplex. „Jullie wet is onduidelijk. Men aar zelt of dit nu onder het leverings verbod zoals bij growshops valt. Bedrijven wachten af of beginnen een fabriek in Canada om zo gega randeerd legaal in de VS te ko men. Onnodig duur. Jullie over heid zit legale export in een groei markt dwars. Concurrenten aarze len niet." „China. Inferieure producten, dus ik moet er niets van hebben. Maar zo laat Nederland wel banen en belastingopbrengsten liggen. Heel gek voor de wereldleider in deze sector." „Dat is een groot misverstand. Cannabisteelt is de strengst gere guleerde branche in Amerika. El ke maand sta ik wel ergens vinger afdrukken te geven. In de kas moe ten overal camera's hangen, zon der een blinde hoek. Alleen met een pas van de staat mag perso neel of bezoek een bedrijf in. En kel zonder strafblad krijg je zo'n pas. En de overheid pluist ook je fi nanciën uit." „Alleen waar het legaal is, zoals in Colorado." Daarmee lijkt een einde gekomen aan de acties die de afgelopen maanden door heel het land zijn gevoerd. Volgens FNV Metaal en CNV Vakmensen krijgen de circa 140.000 metaalmedewerkers meer zeggenschap over hun eigen werk tijden en in totaal 5,9 procent meer loon. De werknemers van metaalgie terijen, scheepsbouw, truckbouw en automobielindustrie krijgen hun eerste loonsverhoging van 2,1 procent op 1 april. Vervolgens is er in 2017 een verhoging van 2,25 pro cent en in 2018 1,55 procent, plus 1,1 procent aan eenmalige uitkerin gen. „We hebben met dit principeak koord de verslechteringsvoorstel- len van de werkgevers van tafel ge haald. Er resteert een cao-pakket dat ik met een gerust hart aan on ze leden durf te presenteren", schetst onderhandelaar Peter de Jong van CNV Vakmensen. Ook FNV Metaal is opgelucht. „Dit cao-resultaat bewijst dat het in de metaal om mensen gaat en niet alleen over machines. Metaal werknemers krijgen meer zeggen schap over hun eigen werktijden en vrije tijd. Dat was voor ons een keiharde eis. Net zoals de moge lijkheid om vaker te kunnen kie zen voor een vierdaagse werk week", aldus onderhandelaar Jos Broeken. De bonden blij, maar ook de werkgevers van FME zijn gelukkig met het resultaat, blijkens de reac tie van onderhandelaar Peter Bon- gaerts. „We zijn een marktconfor me loonontwikkeling van 1,9 pro cent op twaalfmaands basis over- eengekomen, met een lange loop tijd van 37 maanden." De loonsver hoging is hoger dan gemiddeld. Onlangs maakte werkgeversorga nisatie AWVN nog bekend dat in nieuwe cao's gemiddeld 1,5 pro cent meer per jaar wordt betaald. In het metaalakkoord is verder onder meer afgesproken dat de grens voor ontziemaatregelen zo als seniorendagen wordt opgescho ven van 55 jaar naar 56 jaar en dat 56-plussers kunnen worden ver plicht om over te werken (5 uur per 4 weken). Daarnaast kunnen bedrijven alle AD V-dagen terugko pen. Bongaerts: „Deze afspraken vergroten de wendbaarheid en slagkracht van bedrijven en mede werkers. Dat is gunstig voor de concurrentiekracht van de bedrij ven en zorgt voor behoud van de werkgelegenheid." Het conflict in de metaalsector was negen maanden gaande. Voor bedrijven in de kleinmetaal was wel al een akkoord bereikt, maar in de grootmetaal konden werkge vers en vakbonden het lange tijd niet eens worden. In totaal is er in het hele land al meer dan 40.000 dagen gestaakt. Bedrijven die last hadden van de stakingsacties zijn onder meer truckbouwer DAF, luchtvaartbedrijf Fokker en bus- senmaker VDL. Eind vorig jaar voerden par tijen achter de schermen al meer dere verkennende gesprekken, maar die werden eerder deze maand opgeschort. De FME stuur de kort daarop een nieuwe uitno diging om verder te gaan met de onderhandelingen. Dat het daarna nog ongeveer een maand heeft ge duurd voor de bonden aan de tafel zijn geschoven, komt omdat ze eerst hun eigen achterban wilden raadplegen. De cao, met een loop tijd van 1 mei 2015 tot 1 juni 2018, is pas definitief als de vakbondsle den het principeakkoord hebben goedgekeurd. VRIJDAG 12 FEBRUARI 2016 Ondanks de sportieve malaise heeft voetbalclub Manchester United afgelopen kwartaal 27 procent meer omzet gehaald. Het gaat om een bedrag van ruim 164 miljoen euro. •V'. V 'Jullie kennis van wiet is goud waard' door Bart van Eldert Nederlandse kennis over de glas tuinbouw is miljoenen waard in de opkomende wietteelt in de VS. Nu steeds meer Amerikaanse staten hasj legaliseren, snakken wiettelers naar de beste technieken. „Dit is de nieuwe goudkoorts. En groen is het nieuwe goud", zegt consultant Shane Hutto uit Colorado. Groene goudkoorts. Dat komt wat stoned over? Hoe dan? Jullie Amerikanen kunnen er niets van? Shane Hutto wietconsultant Hoeveel geld gaat er in om? Vijf Nederlandse bedrijven. Dat loopt niet storm? Wie zijn dat dan? Maar die wietkwekers waren toch cri minelen? Zelf nog tijd om er een op te steken? ZOETERMEER. Na maandenlang on derhandelen is een principeak koord bereikt voor de nieuwe cao Metalektro, voor bedrijven in de grootmetaal. Dat meldden CNV en FNV alsmede werkgeversorganisa tie FME gisteren. De bonden en werkgevers reageerden verheugd. «OM cl AAL J^fWRS, KOM OVER 0£BRUC> Negen maanden voer den de vakbonden in de metaalsector acties voor een betere cao, zo als hier in september op de Erasmusbrug in Rotterdam, foto Bas Czerwinski/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23