p\ek p\eU Ttoeede liefde brengt Bautista Agut veel succes Degradatiestrijd in de eredivisie ligt na de winterstop weer helemaal open SPORT 21 De vanzelfsprekende degradant is ineens geen zekerheidje meer. De Graafschap ruikt bloed en heeft nummer zeventien Cambuur in zicht. De Graafschap is bezig aan een wederopstan ding. De Superboeren haalden in de afgelo pen vijf duels al meer punten dan in de zeventien daarvoor. Afgaand op de statistieken is de kans nog steeds groot dat De Graafschap laatste wordt en rechtstreeks te rugkeert naar de eerste divisie. In de afgelopen tien seizoenen degra deerde liefst acht keer de club die bij de winterstop ook de laatste plek bekleedde. Alleen RKC (2007) en NEC (2014) raakten in de tweede competitiehelft de rode lantaarn nog kwijt. De Graafschap zou dat kunstje ook zo maar kunnen flikken. De Achterhoekers waren in de eerste competitiehelft volgens veel insi ders het lachertje van de eredivi sie met slechts vijf punten. De tel ler staat nu echter al op twaalf punten en de ploeg van trainer Jan Vreman hijgt Cambuur in de nek. De achterstand bedraagt nog slechts een schamel punt. „Eigenlijk had ik dit niet ver wacht", is Gert Kruys eerlijk. De voormalig trainer van De Graaf schap is tegenwoordig analist bij FOX Sports en RTV Utrecht en zag de Doetinchemmers daardoor al regelmatig live aan het werk. „Tegen Excelsior en ADO Den Haag wonnen ze verdiend, uit bij PSV (4-2 nederlaag) waren ze mentaal ijzersterk na een grote achterstand en afgelopen zondag hadden ze misschien wel van NEC (1-1) gewonnen als Karim Tarfi niet uit het veld was ge stuurd." Verdubbeld De Graafschap-trainer Jan Vre man is niet eens verbaasd dat het puntenaantal in vier weken tijd meer dan verdubbeld is. „Ik heb al tijd gezegd dat er progressie in de ze selectie zit. Alleen wist ik ook dat het tijd zou kosten, omdat veel van onze spelers nog niet eerder in de eredivisie hadden gespeeld. Ik zag de progressie in de eerste competitiehelft al, maar nu halen we ook meer punten." Vreman raakte ondanks de laat ste plek, die De Graafschap al sinds speeldag twee bezet, nooit in paniek. Er kwam geen peloton nieuwe spelers binnen, zoals bij Roda JC en Cambuur. „Ik ben er geen voorstander van om zomaar spelers te halen, al was er natuur- Ik denk echt dat we Cambuur onder ons kunnen houden' lijk bij ons ook weinig geld. Maar als je een speler haalt, zoals Mark Diemers (de middenvelder werd in januari gehuurd van FC Utrecht, red.), dan moet je wel we ten dat hij je ploeg sterker maakt." Ondanks de vele nederlagen voor de winterstop had Vreman nooit te maken met onrust in zijn spelersgroep. „Er is nooit gedon der geweest. De chemie is er, net zoals de wisselwerking met het publiek heel goed is." „De Graafschap heeft fantas tisch publiek en de spelers wor den daardoor gedragen", denkt Kruys. „En het is rustig bij de club, terwijl bij Cambuur de bom ontploft is. Ik geef De Graafschap een goede kans om van die laatste plek af te komen. Dat had ik in de winterstop niet gezegd." Verdediger Ted van de Pavert zegt er altijd wel in te hebben ge loofd. „Maar nu is het vertrouwen natuurlijk alleen maar groter ge worden. Ik denk echt dat we Cam buur onder ons kunnen houden", geeft de aanvoerder te kennen. Wat is volgens Van de Pavert het geheim van de smid? „Rust en vertrouwen houden", zegt de Ach terhoeker. „Dat is ook de verdien ste van onze trainer. Hij is niet tel kens dingen gaan veranderen toen het niet goed ging, maar vast blij ven houden aan zijn ideeën. Daar naast is er bij ons weinig tot geen gezeur in de selectie. We hebben een vrij hechte groep. Ik denk dat elke vorm van onrust alleen maar tegen je gaat werken." Met een ferme trap schopte hij de tennisbal na het laatste punt hoog de tribunes in. Bautista Agut won gisteren met 4-6 6-2 6-4 van de Tsjech Jiri Vesely zijn veertiende partij van 2016 op topniveau, wat niemand hem nadoet. Ook Novak Djokovic niet, die staat op twaalf. Maar de 27-jarige Spanjaard had het ook helemaal niet erg gevon den als hij nu voetballer was ge weest bij zijn geliefde Villarreal CF in de Primera Division. Tot zijn veertiende speelde hij voor de club. „Ik ben gek op voet bal, vond het leuker dan tennis, maar soms moet je kiezen. Ik moest van een klein voetbalveld naar een grotere en met oudere gasten spelen. Ik wilde dat met mijn vrienden blijven doen. Ook belangrijk: tennis is een individue le sport, je hebt het zelf in de hand. Alles wat ik heb, dank ik nu aan het tennis. Dat waardeer ik enorm." Wat hij heeft, is best veel. Bau tista Agut staat zeventiende op de wereldranglijst, won dit jaar al twee titels (Auckland en Sofia) en speelt nu zijn vijfde kwartfinale van 2016. Richard Krajicek maakte hem in december mee bij demon stratiewedstrijden in India en ver baasde zich over waartoe dat frêle mannetje met zijn 1 meter 83 in staat was. „Ik was echt onder de indruk", aldus de toernooidirec teur in Rotterdam. „Hij raakt alles zó zuiver." Verbazen In Ahoy blijft Bautista Agut verba zen. Waar Vesely met zijn 1 meter 98 en harde slagen doet denken aan menig kampioen op de boar ding (Ivanisevic, Del Potro, Ber- dych, Mirnyi, Söderling en ook Krajicek), daar is de kleine man uit Castellón de la Plana van de ca tegorie onderdeurtjes als Ferrer, Nishikori en Robredo. De indoor- baan, waarop de rallies kort zijn, is niet zijn normale habitat, maar hij kreeg de 22-jarige Tsjech er wel onder met geweldig voetenwerk en slimme passeerslagen. Met elke zege nemen wel de pijntjes toe. Gisteren liet hij zich bij zijn zestiende wedstrijd in vijf weken drie keer masseren aan zijn nek. „Dat is normaal als je zoveel speelt. Ik zal alle energie moeten verzamelen voor de kwartfinale", aldus de winnaar. Hoe die ook afloopt, na dit toer nooi is er voor Bautista Agut een welkome pauze. En hoe hij die be steedt, is altijd duidelijk. Hij heeft thuis behalve een hond ook twee paarden: „Wanneer het maar kan, ga ik met ze de bergen in. Zij hel pen mij ontspannen." Nog zo'n ze kerheidje in zijn agenda: volgende week donderdag is er Villarreal - Napoli, thuis in de Europa League. VRIJDAG 12 FEBRUARI 2016 IWillem lil IWillem lil *35»* door Raymond Willemsen Ted van de Pavert aanvoerder In de voorgaande tien seizoenen is het slechts twee keer gebeurd dat de hekkensluiter tijdens de winterstop de dans uiteindelijk nog ontsprong. 2015/2016 2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009 2007/2008 2006/2007 2005/2006 De Graafschap FC Dordrecht NEC Willem II Excelsior Willem II RKC FC Volendam Excelsior RKC !;/.T«£RBC FC Dordrecht Roda JC Willem II Excelsior Willem II RKC FC Volendam Excelsior infographic vKD Roberto Bautista Agut foto Pim Ras door Carl Houtkamp ROTTERDAM. Diep in zijn hart vindt Roberto Bautista Agut voetbal leu ker dan tennis. Toch staat de Span jaard vandaag in de kwartfinale van het ABN Amro-toernooi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21