Terpstra boos: 'NK over 196 km is echt een kampioenschap onwaardig' FC Twente vraagt KNVB en gemeente om uitstel 20 SPORT Kristoff pakt tweede zege in Qatar Henin gaat talent helpen Blanc langer trainer PSG Alexander Kristoff heeft zijn tweede ritzege in de Ronde van Qatar binnen. De Noorse wielrenner van Katoesja klopte in de vier de etappe de Belg Greg van Avermaet op de streep. Bes te Nederlander was More no Hofland, die de eind sprint van het uitgedunde peloton als negende af sloot. Mark Cavendish nam de gele leiderstrui over van Edvald Boasson Hagen, die lek reed in de finale. Justine Henin keert terug in de tenniswereld. De voormalige nummer één gaat het Oekraïense talent Elina Svitolina helpen. De 21-jarige speelster is de nummer 21 van de wereld en heeft al drie WTA-titels op zak. Henin beëindigde in 2011 haar carrière vanwe ge een elleboogblessure. Laurent Blanc zit ook de komende twee seizoenen op de bank bij Paris Saint- Germain. De trainer heeft zijn aflopende contract verlengd tot medio 2018. Blanc (50) volgde in de zo mer van 2013 Carlo Ancelot- ti op en pakte sindsdien met PSG bijna alle beschik bare prijzen in Frankrijk. Terpstra wordt geacht niet op zon dag, maar op zaterdag 25 juni zijn rood-wit-blauwe trui te verdedi gen op de Brouwersdam. Niet op een parkoers over de gebruikelijke 250 kilometer, maar in een titel strijd over slechts 196 kilometer. „En dan moeten we ook nog bela chelijk vroeg starten (9.00 uur, red.). Anders kunnen ze 's mid dags op tv een voetbalwedstrijd niet live uitzenden van het EK waar wij als Nederland niet eens aan meedoen", aldus een ontstem de Terpstra. „We schuiven onszelf als wielersport altijd maar op, vin den onszelf altijd onbelangrijker. In 2010 moesten we ook al eens zo vroeg starten vanwege het WK voetbal. Toen won ik, dus ik zal er nu ook gewoon weer staan. Maar het vraagt wel om een specifieke voorbereiding." Meer nog is Terpstra verbolgen over de koersafstand. „Een NK hoort gewoon 250 kilometer te zijn. Dat is een klassieke afstand. 196 kilometer, dat vind ik echt een kampioenschap onwaardig." Het inkorten is volgens de KNWU een wens vanuit het Nederlandse peloton, waar lang niet iedereen gewend is aan koersen boven de 200 kilometer. „Dus luisteren we maar naar de continentale ploe gen? Ik snap dat écht niet. En ik weet zeker dat alle profs van WorldTour-ploegen er ook zo over denken", aldus de drievoudig Nederlands kampioen, die wel be grip op kan brengen voor de ver huizing naar zaterdag, vanwege de zondagsrust op Goeree. De vrouwen komen vrijdag in actie en beginnen eveneens in de ochtend (10.30 uur) aan het race over 132 kilometer. De titels op de tijdrit (over 66 kilometer) worden twee dagen eerder vergeven. ENSCHEDE. FC Twente vraagt de KNVB-licentiecommissie en de gemeente Enschede om uitstel voor het aanleveren van belang rijke gegevens. De afgesproken deadlines blijken niet haalbaar. Op dit moment zijn er twee on afhankelijke onderzoeken gaan de naar enerzijds de bestuurlij ke structuur en de financiën en anderzijds naar de handelswijze op transfergebied. Deze diep gaande onderzoeken hebben tijd nodig en kunnen pas afgerond worden na de eerder afgespro ken deadlines. De uitkomsten van beide onder zoeken zijn naar verwachting be gin maart beschikbaar. Die kun nen mogelijk ook financiële con sequenties tot gevolg hebben, die vervolgens weer verwerkt moeten worden in zowel de half jaarcijfers naar de KNVB als in de risico- en liquiditeitsprogno se naar de gemeente. Het gaat daarbij onder meer over de afwikkeling van de transfer van Dusan Tadic naar Southampton. Bij die transactie werd 3 miljoen euro aan bemid- delingskosten betaald aan de ma nager van Tadic. Als uit het lo pende onderzoek blijkt dat een deel van dat bedrag naar de spe ler zeifis gegaan, wacht Twente hierover waarschijnlijk een na- hefïing en boete van de fiscus. Toenmalig koningin Beatrix feli citeerde Van der Velde in 1988 per telegram. Toch liep niemand in Nederland echt warm voor shorttrack. Ook niet toen de kers verse wereldkampioen een paar weken later met de aflossings- ploeg goud won op de Olympi sche Spelen, al was shorttrack in 1988 een demonstratiesport in Calgary. Na zijn wereldtitel en pseu- do-olympische gouden medaille hield Van der Velde het op 22-ja- rige leeftijd voor gezien. Samen met onder meer huidig bonds coach Jeroen Otter was hij een van de shorttrack-pioniers. Het succes was kort stondig en er bleek nauwelijks een voedingsbodem. Zo herinnert Van der Velde zich dat hij van sponsor Aegon eenmalig 3000 gulden kreeg voor zijn wereldtitel. „Verder moesten we alles zelf bekosti gen. Ik kon er niet van leven en daarom ben ik er mee gestopt. Ik had nog geen gulden op bank. Ik werkte bij een drukkerij en nam veel onbetaald verlof, maar kwam simpelweg uren tekort. Toen ik in dat ene jaar alles had bereikt, dacht ik: het is goed zo. Ik ga knaken maken en ben in de vrachtwagen gesprongen. Als ik naar het shorttrack van nu kijk, ben ik stinkend jaloers op Sjin kie Knegt. Er is niks mooiers dan van je hobby je werk te maken." Ontkoping Bijna dertig jaar na de wereldti tel van Van der Velde heeft Ne derland shorttrack in de armen gesloten. Dit weekeinde staat in Dordrecht de ontknoping in de wereldbeker op het programma. Vanaf de tribunes zullen driedui zend mensen probe ren topfavoriet Ik kon niet leven van het shorttrack en ben er daarom mee gestopt' Knegt naar de eindzege op de 1500 meter te schreeuwen. De Nederlander verdedigt een voor sprong van bijna 6000 punten op zijn Koreaanse rivaal Kwak Yoon-gy. Bondcoach Otter schat de kans op winst op vijftig pro cent. „Het winnen van de wereld beker wordt onderschat. Het is verdomd goed als je zes wedstrij den goed presteert. Het geeft de kracht van Sjinkie aan." Otter maakte als schaatser de eerste shorttrackpiek in Nederland mee. Nu staat hij als coach van de Ne derlandse ploeg SSS w aan de basis van de tweede ople ving. Om het succes structureel te maken en te zorgen dat de sport toekomst heeft, wijst Otter op het belang van voldoende ijs banen en trainers. Maar net zo belangrijk is zijn pupil. Niet al leen om dit weekeinde mensen naar Dordrecht te lokken, ook voor de lange termijn. Otter: „In een sport heb je iconen nodig. Sj inkie is wat dat betreft ideaal. Veel kinderen willen later een Sj inkie worden. Hij is een ambassa deur. Hij presteert goed en is uit bundig als hij wint." Loftuitingen De hoofdpersoon in kwestie heeft in de loop der jaren aan de loftuitingen kunnen wennen. Van hobbyist groeide Knegt uit tot bekende Nederlander. „Een groot verschil, maar dat hebben wij als schaatsers in eerste instan tie aan onszelf te danken. De sport is met mij meegegroeid en zo ben ik een bekende Nederlan der geworden. De sport staat op dit niveau mede dankzij mij. Dat is ontzettend mooi, maar ik her inner mij ook nog de eerste jaren dat ik reed. In 2008 was er hele maal geen pers bij wedstrijden. Toen werkte ik ook nog gewoon veertig uur bij Philips in Drach ten. Net als toen gaat het nu ook nog altijd om het plezier." Wereldkampioen van toen is jaloers op topper van nu WIELRENNEN TENNIS VOETBAL Laurent Blanc foto Reuters door Arjan Schouten OUDDORP. Nederlands kampioen Niki Terpstra heeft weinig goede woorden over voor het NK wielren nen van 2016, gisteren gepresen teerd op Goeree-Overflakkee. door Daan Hakkenberg DORDRECHT. Sjinkie Knegt kan dit weekeinde als eerste Nederlan der een eindklassement in de we reldbeker shorttrack winnen. De 26-jarige Fries is inmiddels uitge groeid tot het eerste shorttrack icoon van Nederland. Ook al was Peter van der Velde de eerste Ne derlandse wereldkampioen ooit. Peter van der Velde oud-kampioen Na de wereldtitel en olympisch brons kan Sjinkie Knegt nu de wereldbeker win nen. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20