Paard laat zich van zijn menselijke kant zien Historische ontmoeting tussen paus en patriarch 12 NIEUWS De breuk tussen katholieke en Russisch orthodoxe kerk ontstond in 1054. Nu vinden de leiders het eindelijk tijd om elkaar weer eens te spreken. VATICAANSTAD De Russisch ortho doxe patriarch Kirill ontmoet van daag op Cuba paus Franciscus. De twee zijn nogal verschillende ty pes. Maar ze hebben een ge meenschappelijk probleem: de kerken in Europa lopen leeg. En de christenen worden door moslimextremisten uit het Midden-Oosten en Noord-Afrika verjaagd. „Isla mitische strijders maken zich schuldig aan genocide onder de christelijke bevol king. Het vereist dringend maat regelen en nog nauwere samen werking tussen de christelijke ker ken", aldus het Vaticaan. De kerkleiders hopen gezamen lijk te kunnen voorkomen dat nog meer christenen wegtrekken uit het gebied waar het christendom is ontstaan, zegt kerkhistoricus Peter Nissen. „Het is tegelijk een manier om die christe nen een hart onder de riem te steken." De ontmoeting van de twee belangrijkste kerklei ders ter wereld is bij voorbaat al historisch. Nooit eerder troffen de paus en de patriarch van de Rus sisch orthodoxe kerk elkaar. In 1997 leek het er van te komen maar de Russische bisschoppen staken er een stokje voor. Ze von den het te vroeg en waren bang voor een scheuring binnen de ei gen kerk. De toenmalige paus Jo hannes Paulus II kwam uit Polen en lag de Russen daarom niet zo. Sinds het uiteenvallen van het Romeinse Rijk, aan het eind van de 4e eeuw na Christus, groeide de kerk in het westen en oosten sterk uiteen. In 1054 was de defini tieve breuk en ontstonden de ka tholieke en oosters-orthodoxe kerk. Nu telt de katholieke kerk wereldwijd een miljard aanhan gers. De oosterse stroming bestaat uit een reeks orthodoxe kerken, met rond de 300 miljoen gelovi gen. De Russisch-orthodoxe kerk is daar de grootste van. Ook al gaat hooguit 5 procent van de Rus sische gelovigen regelmatig naar de kerk. „Na de val van het com munisme is wél weer meer ruim te gekomen voor de kerk in de sa menleving", weet Nissen. „De Russen vinden dat de kerk de Rus sische ziel weerspiegelt." Kirill Gunjadev werd in 2009 gekozen KIRILL NIET VIES VAN BEETJE LUXE tot patriarch. De geestelijke zei eens tegen het persbureau Inter fax dat hij zich als kind al graag verkleedde tot priester. Later werd Kirill het daadwerkelijk en ver plaatste hij zich in een priesterlijk gewaad op de motor door zijn ge boortestad Sint Petersburg. Kirill verzorgt een wekelijkse pastorale rubriek op de staatszen- der ORT. Hij heeft nauwe banden met het Kremlin. Van oudsher is de Russisch-orthodoxe kerk sterk vertegenwoordigd in politiek, op scholen en in de rechtelijke macht. Maar de band tussen Kirill en de Russische president Vladi mir Poetin is uitzonderlijk hecht. Van Kirill doen verhalen de ron de dat hij werkte voor de geheime dienst KGB. Verder is het in Rus land een publiek geheim dat hij in het verleden geld verdiende met het aan de Russisch-ortho doxe kerk verleende recht om belastingvrij sigaretten te im porteren, wat hem de naam tabaksmetropoliet opleverde. De ontmoeting tussen Kirill en Franciscus komt niet uit de lucht vallen. Al bij zijn aantre den in 2013 liet de paus doorsche meren dat hij werk wilde maken van betere relaties tussen de ver schillende stromingen binnen het christendom. Beide kerkvorsten hebben be wust voor Cuba gekozen, stelt Nis sen. „Politiek gezien is het com munistische Cuba verbonden met Moskou. Kerkelijk gezien is het land verbonden met Rome." Fran ciscus maakt een tussenlanding op weg naar Mexico. Kirill was al voor zijn werk in Cuba. Mede daar om kozen ze ervoor om elkaar te spreken op de luchthaven van Ha vana. Maar het past ook bij de so berheid die Franciscus predikt. En Kirill zit na een rel om zijn dure horloge (zie kader) niet te wach ten op verwijten dat hij een te luxueus leven leidt. „Als ik een rot dag heb, kan ik beter niet gaan paardrijden. Dan lukt echt niks. En als ik verdrietig ben, doet mijn paard extra lief. Dan kriebelt 'ie me met zijn neusje. Je merkt echt dat hij aanvoelt hoe ik me voel. Normaal ben ik blij en ont spannen, dan kunnen we het best samenwerken. Maar voor een wed strijd ben ik gespannen, omdat ik wil winnen. Dat is ongunstig, want daar reageert het paard niet goed op. Gelukkig word je minder zenuwachtig als je vaker een wed strijd rijdt. Zelf heb ik een merrie en ik heb 't idee dat die nóg gevoe liger zijn. Alleen als ze hengstig is, vergelijk het met ongesteldheid bij een vrouw, dan overheersen haar eigen emoties. Dan is ze niet te genieten! Je kunt het beste een ruin hebben, een gecastreerd man netje, die zijn niet zo gevoelig." „Ik zou het raar vinden als on derzoek zou uitwijzen dat paarden niet op mensen reageren. We werken al eeuwen met paar den, daar moet toch een reden voor zijn? Ik heb dat vooral ge merkt bij Bonfire, die was het meest extreem op mij gericht. Dat vind ik heel fijn: je weet dat je op dezelfde golflengte zit, dat je reke ning houdt met eikaars gevoelens. Als ik niet zo lekker in m'n vel zat, deed hij extra hard zijn best. Wij vulden elkaar aan, dat móet je ook hebben als je met een paard samenwerkt. Je hebt ook paarden die zich nergens iets van aantrek ken, dat zijn nooit mijn beste paar den geworden. Die waren te veel op zichzelf gericht. Je moet een klik hebben met het paard. Als dat zo is, kun je ook echt steun van een dier hebben. Ik heb in mijn puberteit vaak troost gezocht bij mijn eerste paard Prisco. Dan ging ik bij 'm in de stal zitten. Hij kwam bij me, legde zijn hoofd te gen me aan. Dat geeft je echt het gevoel dat hij er voor je is. Heel fijn. Na een kwartier vond hij het vaak wel mooi geweest, dan ging 'ie weer wat anders doen. Nu ge beurt het niet meer dat ik voor troost de stal in ga. Ik ben minder verdrietig nu, denk ik." Paardenthera- peut, rijdt paard sinds haar 7e „Een paard kan je heel erg be wust maken van je eigen emoties. Hij spiegelt hoe jij je voelt. Als ik bijvoorbeeld zenuw achtig ben voor een presentatie, schrikt mijn paard ineens van een opvliegend vogeltje. Als ik relaxed ben en goed in m'n vel zit, dan verloopt de training soepel. Dan doet Jaurena alles wat ik vraag. Ik merk dagelijks dat hij op mij rea geert. Dat geeft 'ie direct terug. De mensen om je heen reageren niet altijd zo primair." Duizend jaar stilte doorbroken door Cerben van 't Hof foto's Reuters en AP Het wordt een ontmoe ting tussen twee extre men. Terwijl paus Fran ciscus bekend staat om zijn soberheid is de Rus sische patriarch Kirill niet vies van een beetje luxe. Enkele jaren gele den werd Kirill gefoto grafeerd, terwijl hij zijn 30.000 euro kostende Breguethorloge om de pols had. Dat stond niet zo fraai. Dus is zijn klok je met photoshop weg gepoetst, zo gaf de kerk later toe. Wat over het hoofd werd gezien: de Breguet weerspiegelde in de glanzende tafel. door Heleen Boex Paarden kunnen menselijke emo ties lezen. Zien ze bijvoorbeeld een boze man voor zich staan, dan gaat hun hartslag omhoog. Brits onder zoek wijst nu uit wat 'paardenmeis- jes' al lang wisten. De liefhebbers vertellen waarom hun band met de edele viervoeter veel dieper gaat dan af en toe een ritje maken. BRITT DEKKER (23) Realityster, rijdt paard sinds 6e ANKY VAN CRUNSVEN (48) Amazone, rijdt paard sinds 6e DORINE ERKENS (33)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12