De nieuwe trend: profiteren van de eerste uren van de dag 10 NIEUWS Een gat in de dag snurken? Zó 2015. Steeds meer mensen staan, onder invloed van het hitboek The Miracle Morning juist een uur éérder op. Zie haar gaan. Net na zeve nen 's ochtends. Door de straten. Langs de huizen. Voorbij de vijvers van het Wezenlandenpark in Zwolle. Wat maakt het uit dat het nog kil, donker en leeg is? De 25-jarige blogger Cynthia Schultz (bekend van www.misslipgloss.nl) vindt het 'heerlijk' om er even een half uurtje flink de pas in te zetten vóór de wereld ontwaakt. Sinds ze vorig jaar zomer The Miracle Morning van de Ameri kaanse zelfhulpgoeroe Hal Elrod las, heeft Cynthia haar ochtendri tueel gedisciplineerd, dat wil zeg gen een uur vervroegd. Om half zeven trilt haar polswekker, de Jawbone Up, springt ze uit bed, neemt een douche, maakt een ont bijt met havermout, amandelmelk en banaan, mediteert tien minu ten en stapt de deur uit voor een stevige wandeling. „En als ik het heel druk met werk heb, zet ik de wekker tegenwoordig om vijf uur. Dan krijg ik al veel gedaan voor de officiële werkdag begint." Cynthia's vrienden vinden het best curieus. Ze werkt thuis, is ei gen baas, dus waarom niet lekker een uurtje extra knorren? Maar Cynthia is allang de enige jongere niet meer die de geneugten van de prille ochtend ontdekt heeft en er op internet enthousiast over schrijft. Steeds meer Nederlanders sluiten zich aan bij de speciale Facebookgroep over het hitboek. Hal Elrod International Inc., het bedrijf van de auteur, is inmiddels in onderhandeling over een Neder landse vertaling. Het succes lijkt niet op zichzelf te staan. Steeds meer sportscholen doen de deuren vroeger open. En er zijn de 'creative mornings', ont- bijtlezingen voor jonge creatieve ondernemers in Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. In de laat ste stad kwam een groepje twinti gers zelfs met een 'Sun Up Club': dansen vanaf half zeven 's och- tends. Wordt deze zomer waar schijnlijk geprolongeerd, laat ini tiatiefnemer Jasper Voorendonk weten. Volgens de 24-jarige personal trainer Sven Maarschalk (www.feelbetterfitness.nl) zit de kracht van The Miracle Morning 'm in de eenvoudige boodschap. Wie de moeite doet één uur eerder uit zijn nest te klimmen, wordt fysiek en mentaal sterker. „Het gaat er om dat je niet direct in de stress, sleur en drukte van alledag stapt, maar eerst rustig iets voor jezelf doet." In het boek staan - nogal Amerikaanse - tips voor een deug delijk ochtendritueel (dagboek bij houden, ademhalingsoefeningen, hardop uitspreken wat je die dag wilt bereiken), maar volgens Sven kan je het 't beste op je eigen ma nier doen. „Sommigen gaan liever wat lezen, anderen misschien fana tiek hardlopen. Je doet waar jij je zelf goed bij voelt." Wel belang rijk: de dag zonder mobiel, tablet of computer starten. Sven: „Als je je door je telefoon laat wekken, is het zó verleidelijk om meteen even Facebook of Instagram te checken. Maar dan beland je, of je wilt of niet, toch weer direct in de drukte." Emeritus hoogleraar en slaap- deskundige Gerard Kerkhof is zeer te spreken over, bijvoorbeeld, Cynthia's vroege wandeling. „Een combinatie van beweging en blootstelling aan daglicht is een hartstikke goed begin van de dag." Kerkhof moet ook wel een beetje gniffelen om de trend, die 'in feite best ouderwets' is. „Ouderen heb ben vaak al zo'n ritme van lekker vroeg opstaan, dus ik vind het wel geinig dat het nu als iets nieuws wordt gepresenteerd." Toch: de fans hebben Kerkhofs steun, mits ze niet alleen vroeg opstaan maar ook vroeg - of tenminste vroeger - het licht uitdoen. „Het probleem van nu is namelijk juist dat jonge ren, met alle prikkels die tot 's Cynthia (25) springt uit bed, neemt een douche en maakt ontbijt Vroeg op is het nieuwe uitslapen door Eefje Oomen Iedere ochtend stapt ze de deur uit voor een stevige wandeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10