De ellende is groot in kamp Heumensoord de timmermanskist was afgepakt' NIEUWS 7 DEFENSIE GEEFT TANKS WEG EN HUURT ZE TERUG precies dat het tot 3 kilometer af stand nog een militair uit zijn schuttersputje schiet. Vuren is een kwestie van seconden. En on derschat het psychologisch effect niet, doceren militaire kenners. Ze zorgen voor een schokeffect bij de vijand. Tegelijkertijd zijn tanks 'kogel vreters'. Er hangt zo veel staal aan dat soldaten met geweren kunnen schieten wat ze willen. Beroemd is het verhaal van een Britse tank die bij de inval in Irak in 2003 bij Basra maar liefst vijftien keer werd geraakt door een bom, zon der dat er een door de bepantse ring kwam. Waarom wil Nederland zo graag zelf weer met tanks rijden als andere landen er genoeg heb ben? Duitsland alleen al heeft 328 Leopards. Maar tanks met beman ning van het ene land, passen niet naadloos in het leger van een an der, weet oud-generaal Harm de Jonge. „Tanks opereren in kleine eenheden en geven vaak vuur- steun in noodsituaties. Infanteris ten zitten dan vaak in de meest angstige minuten van hun leven. Die moeten in hun moerstaal kun nen doorgeven waar de vijand zit, en niet in Rudi-Carell-duits." En dus laat waarnemend com mandant John zijn manschappen nog maar een keer aanrukken. Want er moet nog heel wat trai ningsuren ingehaald worden, na al die jaren. „Wij zijn de speer op het slagveld. Die is nu misschien een beetje bot, maar die zijn we hard aan het fijn slijpen", zegt hij. uit, maar van binnen is het een heel verfijnde machine. Daar komt het aan op vakmanschap en nauwkeurigheid." John en zijn be manning zijn de eersten die weer op een tank mogen rijden. Een Duitse weliswaar, maar dat maakt hem niets uit. Het type, de Leo pard 2A6, gebruikten ze zelf ook al jaren. „Alleen de radio en het ma chinegeweer zijn anders." In 2019 moeten er achttien ope rationeel zijn, een schim van wat ons land ooit had. Op het hoogte punt van de Koude Oorlog, mid den jaren zeventig, reden er maar liefst duizend rond. Maar bij de landmacht tellen ze hun zegeningen. Ze zijn al lang blij dat de Leopards weer terug zijn. Nog maar vijfjaar geleden, op 18 mei 2011, klonk het laatste schot op een oefenterrein in Duits land en moest het leger het vootaan zonder tanks stellen. Nederland was in Europa het enige land dat niet meer geloofde in het zwaarste wapen dat de land macht heeft. Defensie moest een miljard euro bezuinigen en had het geld er niet meer voor over om de 116 krachtpatsers te laten rijden. Op zestien na werden ze al lemaal verkocht aan Finland. De deal leverde de schatkist 200 mil joen euro op. Militairen van hoog tot laag zien het verlies van de tank nog steeds als een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de land macht. Ook waarnemend com mandant John. En niet alleen om dat het zo machtig mooi is daar boven op die geschutskoepel. „Ja renlange ervaring met tanks, in spanningen om ijzersterke teams op te bouwen, kameraadschap; het was allemaal weg. En de land macht kan niet zonder tank. Het is de hamer in onze gereedschaps kist", zegt hij. Generaal-Majoor der Cavalerie Harm de Jonge b.d. denkt er net zo over en spreekt nu zelfs van een historische blunder. „Vooral omdat het zo ontzettend moeilijk te voorspellen is in wat voor con flict we in de toekomst verzeild kunnen raken. Maar we verwach ten wel van onze bondgenoten dat ze ons dan komen helpen met tanks als dat nodig mocht zijn. Daarmee maak je jezelf niet popu lair." Politiek Den Haag had vijfjaar geleden zo zijn eigen gedachten over de Leopards. De tanks zou den uit de tijd zijn, klonk het. Een overblijfsel uit de Koude Oorlog. Irrelevant op het slagveld en kwetsbaar bovendien. Allemaal onzin, vindt De Jonge. „Maar De fensie had geld nodig en zocht ver volgens naar argumenten om het afstoten van de tanks te rechtvaar digen." Tanks zijn volgens De Jonge he lemaal niet overbodig op het slag veld. En hij staat hierin zeker niet alleen, blijkt uit diverse militaire publicaties die verschenen na het verdwijnen van de tanks. In Irak en Afghanistan hebben ze overdui delijk hun nut bewezen. En het is niet voor niets dat tanks nu wor den ingezet in het conflict in Oost-Oekraïne. Vooral als militairen onder vuur liggen of er een doorbraak ge forceerd moet worden is de Leo pard op zijn best. Het kanon is zo 'Wij spreken tijdens ons bezoek bewoners die het beeld bevesti gen zoals dat in de klachten naar voren komt. Dit beeld wijkt totaal af van het beeld dat het COA (Cen traal Orgaan opvang Asielzoekers, red) zelf heeft van deze noodop vang.' Het is in een notendop wat er sinds de opening van het kamp, half oktober vorig jaar, aan de hand is. De vluchtelingen die op Heumensoord wonen, klagen over slaapgebrek, gebrek aan privacy, diefstal, onduidelijkheid over hun procedures, onvoldoende gezond heidszorg en discriminatie. Als ze dat melden bij het COA, voelen ze zich niet gehoord en ze zien dat er weinig verandert. Ten einde raad gingen ze meer dan eens met spandoeken de straat op. De ellende is groot, con stateert de Ombudsman: 'Al le klagers melden dat bewoners soms zo wanhopig worden dat zij een poging tot zelfmoord doen.' Tegelijk vindt het COA dat het voldoet aan zijn taak, namelijk het bieden van een veilige, leefbare en beheersbare omgeving aan asiel zoekers. Klachten worden 'snel vertaald in praktisch op te lossen problemen', maar de échte oor zaak, 'de opzet van de voorzienin gen', wordt niet besproken. Ge volg: 'De percepties van het COA en de bewoners lopen volledig uit een.' De bewoners zien bijvoor beeld een niet goed functio nerende gezondheidszorg op het kamp. Ze moeten een nummertje trekken en staan vervolgens met vijf tig anderen te wachten tot een arts ze komt helpen. Voor moeders met kinderen en zwange re vrouwen duurt dat vaak te lang, waardoor ze afhaken. Dat mag zo niet doorgaan, vindt de Nationale Ombudsman. Er moet gezorgd worden voor be tere begeleiding van zwangeren, kinderen, chronisch zieken en ouderen. Ook vindt de ombuds man dat vluchtelingen sneller naar specialisten verwezen moe ten worden. Heumensoord bestaat uit drie woonpaviljoens die elk bestaan uit een aantal slaaptenten en een tent met een recreatieruimte. Een slaaptent bestaat uit een aantal vertrekken voor 96 personen elk, die weer onderverdeeld zijn in 'ka mers'. Per kamer slapen acht per sonen in stapelbedden. Tussen de kamers zitten scheidingswanden, die niet tot het plafond reiken. De kamers hebben geen deur, maar een gordijn als afsluiting. Volgens de Onbudsman heerst er een 'voortdurend gevoel van on veiligheid'. „Er is totaal geen priva cy, er is geen veilige plek waar je je kunt afzonderen. Iedereen kan voortdurend bij iedereen binnen lopen, ook in de slaapzalen. Ook je spullen zijn nergens veilig", al dus het rapport. Het COA kondigt met regel maat nieuwe huisregels af, maar met weinig effect. Omdat de be woners slecht slapen door overlast van medebewoners die tot laat wakker blijven, maar ook door de wind en een alarm dat vaak af gaat, moet vanaf 10 uur 's avonds het licht uit in de slaaptenten en moet iedereen rustig zijn. „Maar waar 100 mensen in een tent sla pen zonder enige geluidswering blijft het onrustig. Steeds maar nieuwe huisregels helpen daar niet bij." WOENSDAG 10 FEBRUARI 2016 Nederland heeft op pa pier nog steeds geen enkele tank in bezit. De achttien tanks die het leger gaat gebrui ken, huren we van de Duitsers. Om die deal mogelijk te maken, heeft ons land de acht tien tanks die nog wachtten op een ko per, cadeau gedaan. De Nederlanders val len officieel onder de Duitse bevelhebber ge- neraal-majoor Lange- negger van de 1Pan- zerdivision. Nederland beslist wel zelf over de inzet. De Delta-compagnie, zoals de Nederlandse tankeenheid genoemd gaan worden, blijft ge stationeerd in Ber- gen-Hohne. Voorals nog zijn daar vier tanks beschikbaar. In 2019 moet de leger eenheid volledig ope rationeel zijn. De een heid bestaat dan uit zo'n honderd militai ren. Tot die tijd geven Duitse instructeurs tanktrainingen. Waarnemend commandant John (tweede van links) met zijn team. door Bettine Winters NIJMEGEN. De zin die precies sa menvat waar het misgaat in de noodopvang Heumensoord bij Nij megen staat op pagina één van het rapport dat de Nationale Ombuds man vandaag naar buiten brengt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7