Wind rukt gevel van huis Vlissingen Van Leeuwen legt lijntje met Koerdistan Door Europa en Zeeland subsidiëren Twee jaar na einde van het project Zeeuwse Tong komt coöperatie uit Kamperland met vervolg. MIDDELBURG. Het project Zeeuwse Tong krijgt een vervolg. De coöpe ratie Fry-Marine in Kamperland gaat onderzoeken of een tongkwe kerij kan worden opgezet die eco nomisch rendabel is. Fry-Marine is een samenwer kingsverband van de viskweke- rijen Seafarm uit Kamperland en GroVisCo uit Tholen. Aan hun project 'Tong Ja-Natuurlijk' is een Europese innovatiesubsidie van ruim 315.000 euro toegekend. De provincie legt daar 64.000 euro bij, de helft van wat de coöperatie Fry-Marine had aangevraagd. Zelf investeren de ondernemers ruim een half miljoen euro. 'De initiatiefnemers geloven in het project. Wij passen alleen maar het laatste eindje bij' „Dat betekent dat de initiatief nemers zeer geloven in het pro ject", zegt gedeputeerde Jo-Annes de Bat. „Wij passen alleen maar het laatste eindje bij." Het tongkweekproces dat Fry-Marine commercieel aantrek kelijk hoopt te maken is gebaseerd op de kennis die is opgedaan met het project Zeeuwse Tong. Van 2009 tot en met 2013 heb ben tien bedrijven en belangenor ganisaties samen met de kennis centra HZ en Wageningen UR de binnendijkse kweek van tong, za gers, schelpdieren en zilte gewas sen beproefd op een grote kweek- locatie bij Colijnsplaat. De conclu sie was dat de kweek van tong technisch mogelijk was en dat er vraag naar was, maar dat in de praktijk nog wel de nodige hob bels moesten worden genomen om er een commercieel succes van te maken. Fry-Marine neemt die hand schoen nu op. De bedoeling is een duurzaam kweeksysteem te ont wikkelen dat in een toekomstige kwekerij kan worden geplaatst. Zo wordt als het ware een blauwdruk voor een tongkwekerij opgeleverd. Daarbij krijgt het bedrijf steun van flink wat partners. De stich ting Zeeschelp uit Kamperland en Murre Techniek uit Krabbendijke helpen de kweek van tong verder te ontwikkelen. Bij het project zijn ook de kennisinstituten Ima- res en HZ, het bedrijf Coppert Cress en het in aquacultuur gespe cialiseerde adviesbureau DeVoCo betrokken. De ontwikkeling van aquacul tuur is één van de speerpunten in het economische beleid van de provincie. Het dagelijks provincie bestuur heeft gisteren niet alleen besloten geld uit te trekken voor de kweek van tong. Er is ook 6000 euro toegekend aan een project om de algenkweek te verbeteren. Het bedrijf Immersion, waarin oesterkwekerij Smit Smit uit Kats participeert, kan daarmee ideeën uitwerken om de kweek door middel van nieuwe technolo gieën stabieler te maken. KLOOSTER. „Dit rotweer heb ik in mijn ruim 33-jarige ambt nog niet meegemaakt", zei Theo de Waal, voorzitter van De Kloorianen in Klooster- zande dinsdagmiddag tegen zijn penningmeester, Dimitry van de Pas. De deelnemende carnavals- en bouwersverenigingen deden hun uiterste best, zo dansten de kikkers van De Boelies (foto) alsof er zeven zonnen schenen. De Raad van Elf stapte, ondanks de blauw-witte paraplu's, nat geregend van de prinsenwagen, maar de Kloorianen lieten zich niet kisten. PAGINA 4 PAGINA 12 13 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl WOENSDAG 10 februari 2016 Zeelan Geïd voor kweek van tong door Ernst Jan Rozendaal Jo-Annes de Bat, gedeputeerde foto Camile Schelstraete weer en wind

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69