Extra geld voor mensen die financieel tussen wal en schip vallen Cuypersgenootschap in actie voor monumenten Grondbezitters krijgen nog tien jaar om huizen te zetten op onbebouwde percelen SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Een aangekondigd bouwverbod in Nieuw-Haamstede dwingt eigenaren snel iets neer te zetten. JMWKAVEL voor vrijstaand landhuis Peter Rietberg zet de toon scherp aan, maar het is voor hem dan ook klip en klaar dat de gemeente Schou- wen-Duiveland iedere realiteitszin aan het verliezen is. Met het aangekondigde bouwver bod voor de nog beschikbare per celen in Nieuw-Haamstede staan miljoenen euro's op het spel. En bovendien een verpaupering van een uniek duindorpje, waar schuwt Rietberg. Zijn familie be zit een riant optrekje aan de Toren- weg en heeft daarnaast twee flin ke stukken bouwgrond aan de Strand- en Klaproosweg. Wat is er aan de hand? De ge meente herijkt alle bestemmings plannen aan de hand van de wer kelijke woonbehoefte op het ei land. Nieuw-Haamstede is als eer ste aan de beurt. Stelregel wordt dat grondeigenaren tien jaar de tijd krijgen om een woning te zet ten op hun nog onbebouwde per ceel. Doen ze dat niet, dan vervalt de zogeheten bouwtitel. De meest eerlijke benadering in het kader van het algemeen be lang, is CD A-raadslid en oud-pro jectontwikkelaar Jan Bijdevaate het met wethouder Ad Verseput (VVD) eens. Verseput is niet van plan te zwichten voor het grootka pitaal uit Nieuw-Haamstede. De nieuwe regels gelden voor het he le eiland, dus vindt de wethouder het ongepast het duindorp hierin tot 'enclave' uit te roepen. Bijde vaate: „Het kan niet zo zijn dat fa milies tot in lengte ter dagen een bouwperceel vasthouden en dat de bouw van een woning voor een jong gezin tegenhoudt." De provincie heeft een maximum bouwvolume vastgesteld voor Schouwen-Duiveland. En ook on- De prijzen voor bouwgrond zijn fors. Voor 5000 vierkante meter wordt nu bijna één miljoen euro gevraagd gebruikte percelen bouwgrond tel len mee in dat totaal. Volgens Rietberg schiet de ge meente zichzelf met de maatregel juist in eigen voet. „Zo'n bouwter- mijn van tien jaar lijkt op papier heel wat. Maar de grond wordt met de dag dat het plan wordt vastgesteld, praktisch onverkoop baar. Eigenaren rest dus maar één optie: bouwen. En het liefst zo goedkoop mogelijk. Er zal een vloedgolf aan bouwactiviteiten over ons heen komen. Prefab en goedkope nieuwbouw zal het straatbeeld ontsieren. Het risico bestaat dat er slechts casco's wor den opgericht, waarvan de afwer king eindeloos op zich laat wach ten." Daarmee creëert de gemeen te bovendien de leegstand, die ze met dit beleid zegt te willen voor komen, werpt Rietberg tegen. Nieuw-Haamstede telt volgens hem zo'n 25 vrije bouwkavels. Schrijnende gevallen noemt wethouder Cees van den Bos ze, de mensen die geen bijstand krij gen en leven van hun eigen inko men, maar toch in broodnood ko men. „We weten nog niet hoe veel het er zijn, maar we weten wel dat ze er zijn. We gaan ze hel pen op basis van maatwerk." Dat is één van de maatregelen uit het nieuwe minimabeleid, zo als de gemeente dat momenteel opstelt. Het geld dat deze men sen krijgen, kunnen ze besteden aan bijvoorbeeld kleding. De ge meente gaat dan ook geen subsi- 'We weten nog niet hoeveel schrijnende gevallen er zijn, we weten wel dat ze er zijn' Cees van den Bos, wethouder die verlenen aan de kledingbank, legt wethouder Van den Bos uit. „Het minimabeleid willen we niet bij een derde partij neerleg gen. Voor minima moeten we als gemeente zelf voorzieningen tref fen." Voor mensen met een laag inkomen krijgen gemeenten extra geld van het Rijk. Dat komt op Schouwen-Duiveland goed te recht. Bovendien merkt het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de samenwer king van de gemeente met de Stichting Leergeld aan als één van de tien beste voorbeelden van hoe het zogeheten kind pakket moet worden ingevuld. Sa men met de stichting stelt de ge meente vast wat kinderen nodig hebben, om daar vervolgens sa men voor te zorgen. Door samen werking, ook met Zeeuws Jeugd Sportfonds, hebben gezinnen maar één aanspreekpunt. ZIERIKZEE. De Stichting Het Cuy persgenootschap roept de gemeen te Schouwen-Duiveland dringend op haar historisch erfgoed niet te verkwanselen. Dat dreigt volgens de landelijke monumentenorganisatie te gebeu ren als de gemeente haar plan doorzet om de monumentenlijst op te schonen. Het idee is dat eige naren alleen maar last hebben van een monumentenstatus. Maar door de lijst in te korten, kunnen historische panden 'na een simpele sloopmelding ge sloopt worden', voert Norman Ver vat van de stichting aan. „Ook bin nen beschermde stads- en dorps gezichten is sloop tegenwoordig relatief makkelijk. Voor het be houd van het bijzondere karakter van een plaats is de gemeentelijke monumentenlijst onmisbaar." Met dit voorstel worden vol gens Vervat alle investeringen ter bescherming van de panden zin loos. „Allemaal weggegooid geld. Terwijl de gemeente Schouwen- Duiveland een paar jaar geleden nog een procedure vaststelde die moet worden gevolgd als de ge meente panden van de lijst wil ha len. Het lijkt zo wel of ze haar ei gen beleid niet kent." Eerder reageerde heemkundige club Stad en Lande ook al boos. WOENSDAG 10 FEBRUARI 2016 Dit kavel aan de Strandweg in Nieuw-Haamstede staat al geruime tijd te koop. Eigenaren moeten binnen tien jaar een huis bouwen op hun grond. Doen ze dat niet, dan vervalt de zogeheten bouw- titel en rest weinig anders dan het terrein in te richten als tuin. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde door Wendy Wagenmakers ZIERIKZEE. Voor mensen die finan cieel tussen wal en schip vallen, komt de gemeente Schouwen-Dui veland met een speciale vangnet regeling. door Wendy Wagenmakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60