Het drukke gezin De verloren zoon 8? 7 WAARVAN AKTE Proef op de som V Onder voorbehoud van financiering: zo doe je het goed Doe je te laat een beroep op het voorbehoud, dan kom je niet meer onder de overeenkomst uit zonder een forse boete Hans staat op en wankelt als een gebroken man de kerk uit Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk trekkende huizenmarkt er vaak lan ger over doen om een hypotheek- aanvraag te verwerken. Kopers komen daardoor in tijdnood. Bo vendien veranderen ieder jaar rond de jaarwisseling allerlei regels - je kunt dit jaar bijvoorbeeld minder lenen dan vorig jaar - waardoor sommige aanvragen weer anders beoordeeld moeten worden. Ook dit vergt meestal extra tijd." „Het is verstandig om, voordatje de voorlopige koopovereenkomst tekent, aan je hypotheekverstrekker of financiële tussenpersoon een in dicatie te vragen van de tijd die ze denken nodig te hebben om jouw aanvraag te behandelen. Elk geval is tenslotte uniek. Een hypotheek verstrekker is bijvoorbeeld meer tijd kwijt bij kopers die hun rest schuld meegefinancierd willen heb ben dan bij twee starters met een goedbetaalde baan." „Vraag tijdig aan de verkoper of de termijn mag worden verlengd. Krijg je nul op het rekest, dan zit er maar één ding op: afzien van de aankoop door een beroep te doen op het financieringsvoorbehoud. Je moet dan wel een afwijzing van een hypotheekverstrekker kunnen laten zien. Is het verstrijken van de ter mijn te wijten aan onredelijk of on zorgvuldig handelen van je hypotheekverstrekker, dan kun je deze aansprakelijk stellen." „Doe je te laat een beroep op het voorbehoud, dan kom je niet meer uit onder de koopovereenkomst zonder een forse boete, meestal tien procent van het aankoopbedrag of drie promille van de koopsom voor iedere dag dat je te laat bent als je alsnog de woning afneemt. Daar naast kun je nog aansprakelijk wor den gesteld voor kosten die de verkoper heeft gemaakt of nog maakt, zoals (extra) makelaarskos- ten, (dubbele) notariskosten wegens het opstellen van aktes en dubbele woonlasten. Kopers zijn zich vaak niet bewust van de risico's en den ken dat het met een sisser afloopt. Maar rechters oordelen meestal vrij streng. Als afhakende koper kun je daardoor in de problemen komen. Ik ken weinig mensen die zomaar een boete van tien procent van de koopsom kunnen ophoesten." Dennis (38) en Michelle (35) met hun kinderen Kevin (4) en Jasmijn (2). Dennis werkt fulltime als IT-er, Michelle parttime als kapster. Ze hebben geen schulden maar ook geen spaargeld. Dennis en Michelle hebben het gemunt op een huis van 250.000 euro. Ze hebben het koop contract al gete kend maar blijken geen hypotheek voor de woning te kunnen krijgen, simpelweg omdat ze te weinig ver dienen. Bovendien zijn ze ook nog eens te laat om een beroep te doen op hun financieringsvoorbehoud. Dat bete kent dat ze een boete van 25.000 euro -10 procent van de koopsom - moeten betalen. Omdat de koper vooraf zeker wilde weten dat ze deze som konden opbren- gen, hebben ze hiervoor een bankgarantie geregeld. Dat betekent dat de bank de boete aan de notaris be taalt. Vervolgens zet de bank de bankgarantie om in een lening, die Dennis en Michelle maandelijks moeten terugbetalen. Zoon en enfant terrible Hans barst in tranen uit tijdens de uitvaartdienst van pa. Weduwnaar Bertus had een groot gezin, een uitgebreide familie en veel vrienden en kennissen. De kerk zit vol. Op de bankjes vooraan zitten zijn zes kinderen met aan hang. Alleen de zevende ontbreekt: Hans, het enfant terrible van de familie. Hij is gebrouilleerd met zijn broers, zusters en vader en heeft alle contact verbroken. Zelfs op het ziek- en sterfbed van pa liet hij verstek gaan. Iedereen kijkt dus vreemd op als Hans zich, net voor de dienst begint, meldt in de kerk. Een zus die toevallig achterom kijkt, wenkt hem: 'Kom maar hier zitten.' Iedereen schuift gewillig in. Op dit verdrietige moment is er geen plaats voor familieperikelen. Hans heeft het kennelijk moeilijk met de eredienst, want hij zucht en steunt en be gint te huilen, steeds harder. De kerkgan gers denken er het hunne van. Hans raakt volledig overmand door zijn emo ties. Hij staat op en wankelt als een ge broken man de kerk uit. Een zus die hem wil bege leiden, wim pelt hij af. „Blijf maar, ik red me wel." De verloren zoon keert niet terug in de kerk. Ook bij de crema tie en de aan sluitende receptie vertoont hij zich niet. Zijn broers en zusters maken zich, huns ondanks, on gerust: waar is Hans, wat is er gebeurd? Dat blijkt als de broers en zusters na af loop van de bijeenkomst aankomen bij het huis van vader: daar staat helemaal niets meer. Elke tafel, elke kast, elke stoel, elk schilderij, al het bestek, de televisie, de wasmachine, de koelkast en elk ander stuk huisraad is weg, verdwenen. De broers en zusters zijn verbijsterd: wat is hier gebeurd? Buren vertellen hoe ze twee grote ver huiswagens hebben gezien, kennelijk wachtend op het moment dat Hans zich vertoonde. Onder zijn leiding is het huis in rap tempo leeggehaald. Daarna zijn de verhuiswagens met onbekende bestem ming vertrokken, Hans er achteraan. De broers en zusters kunnen maar een con clusie trekken: Hans heeft hen met zijn ac teertalent om de tuin geleid. Zijn heftige emoties waren gespeeld. Hij heeft het al lemaal zo gepland, uit wraak, om hen een hak te zetten, of vanwege de waarde van de goederen. De broers en zusters pikken het niet en stappen naar de rechter. Maar omdat nooit een inventaris is opgemaakt, kunnen ze niet aantonen welke goederen precies uit het huis van vader zijn ver dwenen. Tegenover zoveel uitgekookte boosaardigheid staan ze machteloos. Hans wint. Tegelijk is deze zogenaamde verloren zoon ook een verliezer. Mis schien wel de grootste, sjohannebbeling woensdag 10 februari 2016 GO -:■* ONoem het financieringsvoor- behoud direct bij je bod, dus voordat je mondeling overeenstem ming bereikt. Doe je dat niet, dan loop je het risico dat de verkoper er later niet mee instemt. ©Spreek een termijn af waar binnen je een beroep mag doen op dit voorbehoud. O Leg vast welke bewijslast je moet aanvoeren. In de koop overeenkomst opgesteld door ma kelaarsverenigingen en Vereniging Eigen Huis wordt uitgegaan van één afwijzing van financiële instellin gen, maar het kan ook zijn dat er twee afwijzingen worden gevraagd. O Als de verkoper akkoord gaat, kun je nog meer afspraken in het voorbehoud vastleggen. Neem bijvoorbeeld als ontbindende voor waarde op dat je de financiering rond wilt krijgen op basis van an derhalf salaris. Als je hierover van tevoren niets afspreekt, kan het zijn datje onverwacht beide volledige salarissen moet gebruiken om de woning te financieren, terwijl een van beide partners in de toekomst minder wil gaan werken. Welke termijn is verstandig om als koper te vragen voor financierings- voorbehoud? Wat moet je doen als je bank traag is? 44 Wat zijn de gevolgen als je te laat bent? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@persgroep.nl Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de echte namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52