6 I C(Uj»M IRENE WEET RMD VRAGEN EN OPMERKINGEN Een voorbehoud van financiering beschermt de huizenkoper die onverhoopt zijn hypotheek niet rond krijgt. Jurist Anke Linssen van juridisch dienstverlener DAS legt ui( datje als koper alert moet zijn. illustratie vijselaar en sixma DAS ziet wekelijks wel een zaak voorkomen waarin een koper te laat een beroep heeft gedaan op het voorbehoud van financiering Studiekosten Aangifte doen? Lijfrente Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties „In koopovereenkomsten van hui zen wordt bijna altijd een ontbin dende voorwaarde voor het verkrijgen van financiering opgeno men, het financieringsvoorbehoud. Pas na de koop van de woning kan de koper een hypotheek aanvragen. Daarom wordt vaak een termijn af gesproken waarbinnen de koper zijn hypotheek rond moet hebben. Wil hij de koopovereenkomst ont binden op grond van het voorbe houd, dan moet hij laten zien dat zijn hypotheekaanvraag door een hypotheekverstrekker is afgewe zen." „Het probleem is dat het rondkrij- gen van de hypotheek veel tijd kost. Als kopers geen aanwijzing hebben dat de aanvraag mogelijk wordt af gewezen, blijken ze vaak te vertrou wen op een goede afloop en doen zij geen beroep op het financie ringsvoorbehoud." „DAS ziet wekelijks wel een zaak voorkomen waarin een koper te laat een beroep heeft gedaan op het voorbehoud van financiering. Een oorzaak van de toename is dat hy potheekverstrekkers in deze aan- P Vorige week schreef Irene van den Berg over verande ringen in de aangifte voor 2015. Lezers reageerden massaal met hun belasting- vragen. Hierbij een selectie. woensdag 10 februari 2016 GO Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl Iï'age bank? ONDERNEEM JOE! Waarvoor is een voorbehoud van financiering? 44 Kopers doen vaak te laat een beroep op het financieringsvoorbehoud. Hoe komt dat? Wat verklaart de toename van het aantal kopers dat te laat is? Onderschat de waarde van het financie ringsvoorbe houd niet, voor je het weet zit je als koper in zwaar weer. Marcel van Aken vraagt zich af of zijn zoon studiekosten kan aftrekken. „Ik heb een zoon die vanaf september 2015 geen studiefinanciering meer heeft, maar wel collegegeld betaalt en een bijbaantje heeft. Mag hij het colle gegeld en de kosten van zijn boeken fiscaal aftrekken?" Als hij die kosten maakt om zijn vak kennis op peil te houden of voor een nieuw beroep, dan mag hij deze onder voorwaarden aftrekken voor de peri ode dat hij geen studiefinanciering heeft. Er geldt wel een drempel van 250 euro. Kosten voor les-, college- en cursusgelden kan hij aftrekken in het jaar van betaling. Ook de kosten van boeken, andere leermiddelen en exa mengeld horen hierbij. Belangrijk is wel dat hij zelf de kosten betaalt. Charles Lemmers wil weten of hij aan gifte moet doen. „Wij hebben nooit be lastingaangifte hoeven doen. We hebben geen eigen huis, auto, vermo gen of leningen. Over 2014 moest ik wel aangifte doen omdat ik een eenma lige afkoopsom kreeg van pensioen fonds ABP. Maar in 2015 heb ik alleen AOW en pensioen gehad. Als je wél een aangiftebrief hebt ont vangen van de fiscus, dan is belasting aangifte verplicht. Maar soms is belastingaangifte ook verplicht als je geen aangiftebrief ontvangt, namelijk als je 45 euro of meer belasting moet betalen. Twijfel je of je belasting moet bijbetalen, vul dan op proef de aangifte in op de website van de Belasting dienst. Belastingaangifte doen kan ook slim zijn als je geen belasting hoeft te betalen. De kans bestaat namelijk dat je juist geld terug krijgt van de fiscus." Joke Meijerink vindt het interessant dat de afkoop lijfrente gunstiger is ge worden. „In 2014 heb ik mijn lijfrente afgekocht waarbij ik dus 52 procent belasting heb betaald én 20 procent boete. Ik weet niet meer of dat bedrag hoger was door de optelsom van de be taalde premies. Is het in mijn geval zin vol om te kijken of ik hierover belasting kan terugvragen?" Dat is zeker zinvol. Vanaf 2015 kijkt de fiscus alleen nog naar de afkoopsom en maakt het dus niet uit als de be taalde premies hoger zijn. Dit geldt met terugwerkende kracht. Voor de jaren 2011 tot en met 2014 kun je belasting terugvragen als de hogere waarde van de betaalde premies is gebruikt voor berekening van de boete.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51