ZEELAND 9 iteem diaal. Een toenemend aantal diensten r te horen én te zien. In hoge kwaliteit. Vluchtelingen Vos Warmtewinner Twitter De animo voor Kerk TV is groot, merkt Heijstek. „Veel men sen willen van de mogelijkheid gebruik maken." Indien nodig gaat Jan Kallemein, een van de vrijwilligers, bij de mensen langs om alles in te stellen. Als het even kan verbindt hij de com puter met de tv, zodat de kerk- dienst op die manier kan wor den bekeken. „Sommige oude ren nemen speciaal hiervoor een internetabonnement." Het camerasysteem vergt een behoorlijke investering. Hoeveel, dat laat de kerk liever in het mid den. Volgens Ewout Suurmond, van Relisound, de voornaamste Zeeuwse leverancier op dit ge bied, gaat het in het algemeen al gauw om ïo.ooo euro. „We zijn zes jaar geleden met video begon nen. Het is een lang traject ge weest om het kwalitatief goed, betaalbaar en gebruiksvriende lijk te krijgen. Inmiddels is het goed te doen." De belangstelling stijgt. Zeker elf Zeeuwse kerken zenden in middels beelden uit, waaronder zeven via het platform kerk- dienstgemist.nl, dat een impuls kreeg nadat KPN in 2013 met de kerktelefoon stopte. De meeste diensten zijn via internet te be luisteren. „Als het gaat om video blijft Zeeland nog wat achter", zegt Wouter Bin van kerkdienst- gemist.nl. „Ongeveer zeven pro cent van de kerken heeft video. Landelijk is dat 15 procent. In Zeeland kijkt men blijkbaar toch wat langer de kat uit de boom." De opkomst is echter onmis kenbaar. „De vraag ernaar stijgt", constateert Ewout Suurmond van Relisound. „Vooral het laat ste jaar merk je: het gaat er nu echt komen. Ik weet van dertig, veertig Zeeuwse kerken die se rieuze interesse hierin hebben. Maar het duurt vaak lang voor dat intern alle hobbels zijn geno men." De voorste kerk bank in de zij beuk is omge bouwd tot regie ruimte. Wim Passchier en Jan Kallemein zitten achter de knop pen waarmee ze op afstand de beide camera's in de kerk bedie nen. De beelden, in Full HD, ver schijnen op de schermen voor hen. Zij smeden die meteen aan een tot een uitzending die, recht streeks of later, via internet is te bekijken. Alsof de dominee in je huiskamer staat. De Sint Jacobskerk in Vlissin- gen legt de laatste hand aan de introductie van Kerk TV, zoals zij het noemt. „Wij willen dat de mensen die niet zelf kunnen ko men - omdat ze bijvoorbeeld ziek zijn of in een verzorgings huis zitten - de kerkdienst toch live kunnen meemaken", zegt Bert Heijstek, voorzitter van het College van Kerkrentmeesters. „Op die manier willen we de be trokkenheid van de gemeentele den behouden. De diensten zijn wereldwijd te volgen via inter net. We hebben er geen slot op gezet, want we willen als kerk juist naar buiten treden." De aanleg had nogal wat voe ten in de aarde. De kabels moes ten zelfs over het kerkdak wor den geleid. Ook diende goed te worden nagedacht over privacy. „Dat is door de wetgever niet ge regeld", zegt Heijstek. „Wij heb ben afgesproken dat de kerkbe- zoekers niet kerkenbaar in beeld komen en tijdens de gebeden ook de voorganger niet." gers zijn die met kennis van za ken deze klus kunnen klaren. Deze mensen hebben soms tijd genoeg om dit monument weer in goede staat te brengen en ze hebben er nog plezier in ook. Het zou fantastisch zijn. Plaats een advertentie voor vrijwilligers die zich nuttig willen voelen en geef deze mensen een kans. Dan is het voor zover het een pro bleem is, opgelost. Fijn: de bestuurders hebben maandag 1 februari rond de tafel gezeten om te brainstormen over opvang van vluchtelingen in Zee land. De uitkomst (3 februari) is voor alsnog mager: een voorbeeld van 'een leegstaande school als onor thodoxe maatregel' met de kantte kening erbij dat het helemaal niet zeker is dat dit ook gebeurt. Nog steeds hebben de beleidsma kers verzorgingshuis Vredelust in Yerseke over het hoofd gezien. Voor mij is al lang (en op vele ma nieren) duidelijk geworden dat de meeste Yersekenaren (behalve de 800 mensen die overwegend tegen vluchtelingen zijn) zich al jaren afvragen waarom Vredelust nou in vredesnaam niet wordt ge bruikt voor kleinschalige opvang. Nog een extra tip: de duplexwo- ningen aan de Marijkelaan staan op de nominatie gesloopt te wor den. Kant en klare flatjes. Ook een idee? Kies je voor lammetjes in de wei of kies je voor de wolf. Kies je voor een haas, konijn of fazant of voor de vos. Kies je voor zangvogeltjes of kies je voor eksters, kouwen en kraaien. Het is met alles in het le ven zo, welke keuze maak je. In de krant (29 januari) stond een artikel van Eneco over besparen op de gasrekening, maar volgens mij is deze tekst niet compleet. De genoemde warmtepomp ver bruikt ook energie en in dit geval elektriciteit. Dit betekent dat het verminderde gasverbruik wordt gecompenseerd door een hoger elektriciteitsverbruik. Resultaat: op de jaarlijkse energieafrekening staat ongeveer hetzelfde bedrag. Moet als gevolg van dit verhoog de elektriciteitsverbruik de aan- sluitwaarde van de woning ver hoogd worden, dan stijgen de vastrechtkosten per jaar hierdoor ongeveer gelijk aan het verbruik van 1050 m3 aardgas. Als Eneco er in zijn artikel van uit gaat, dat men zelf elektriciteit pro duceert waarvoor dan eerder is geïnvesteerd, dan is dit artikel cor rect, maar dit wordt niet vermeld. Verantwoord isoleren van de wo ning is de beste besparing. Op internet is veel informatie te vinden over 'hybride verwar ming'. Anke @ankelaterveer Van het geld dat de trouwjurk kostte die in m'n berging hangt, kun je zeker 75 Zeemantrouwjur ken kopen, bedenk ik net. Hij is wel mooier. Carnaval Online Top-5 Zeeland Geboekt WOENSDAG 10 FEBRUARI 2016 fb Op kerkomroep.nl zijn de uitzendingen van 115 kerken in Zeeland te vinden. Vier ervan zenden ook beelden uit. door Rolf Bosboom Bij kerkdienstgemist.nl zijn 84 Zeeuwse kerken aangesloten. Daarvan zenden er inmiddels zeven ook videobeelden uit. De kerkbank als regieruimte. Vrijwilligers Jan Kallemein en Wim Passchier krijgen uitleg over het camerasysteem in de Sint Ja cobskerk van Wout Suurmond (I) van Relisound. foto Ruben Oreel tv brengt nee thuis Elly van der Bliek Zeemanserve 30, Vlissingen Anneke Jumelet-Vette Magnolialaan 9, Yerseke Jan Luteijn Rijksweg 4A, Breskens F. Bernard Voltastraat 7, Terneuzen De Zeeman trouwjurk die gis terochtend vanaf 6.00 uur voor 29.99 euro online te bestellen was, wordt nu massaal aangebo den op Marktplaats. De budget jurk was al snel niet meer lever baar. De feestweek zit er weer op. Op onze website hebben we al le berichten, foto's en video's over carnaval gebundeld op één pagina. In het foto-album staan inmiddels meer dan 400 kleurrij ke foto's waar het plezier vanaf spat. Er zijn foto's te zien van onze fotografen, maar ook van lezers. En ook uw foto's kunnen in het album geplaatst worden. Ga naar: www.pzc.nl/carnaval 1. Nederlandse beachvolleybal- ler opgepakt voor verkrachting 12-jarig meisje in Engeland 2. Echtpaar in Oostkapelle vecht voor hotel-restaurant 3. Deel gevel pand Vlissingen komt naar beneden 4. Jongen (13) gewond bij mis lukte straatroof in Middelburg 5. Beachvolleyballer Boehlé beëindigt samenwerking met dubbelpartner We hoorden de kanonnen aan het front. Op de kust spoelden zeemijnen aan. Er vielen bom men op Zierikzee, Sluis en ande re plaatsen. En duizenden vluch telingen uit België kregen onder dak en eten. Henk van der Lin den en Leo van der Vliet heb ben in hun boek Zeeland en de Eerste Wereldoorlog de dramati sche jaren 1914-1918 gevan gen. Lees meer op de weblog van Jan van Damme: www.pzc.nl/zeelandgeboekt Kijk op www.pzc.nl of 0 GPpzcredactie G facebook.com/depzc -r dPpzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37