Opbrengst Ride naar onderzoek leukemie VKI Leen Coenraad timmert meubeltjes op maat voor kleine honden w ZEELAND 5 Jongen (13) gewond bij poging straatroof Middelburg ^k ^k Chihuahuabezitters hebben veel over voor hun hond. In Zierikzee kunnen ze terecht voor een heuse bedstee, strandstoel of loungeset. GOES. De opbrengst van de Delta Ride for the Roses, dit jaar op za terdag tl juni, gaat naar onderzoek naar het ontstaan van leukemie. Dat heeft de organisatie gisteren bekendgemaakt. Vorig jaar bracht de fietstocht 135.008 euro op. Het geld ging toen naar de verdere ont wikkeling van immuuntherapie te gen huidkanker. Elk jaar rijden ruim vierdui zend mensen mee aan de Delta Ri de for the Roses. Dit jaar wordt de tocht voor de achtste keer verre den. De opbrengst gaat altijd naar onderzoek in de strijd tegen kan ker. Begrijpen hoe kanker ontstaat is de rode draad in het onderzoeks werk van onderzoeker, professor en dokter Ruud Delwei. Óp de af deling hematologie van het Eras mus Medisch Centrum in Rotter dam gebruikt hij nieuwe DNA-technieken om een speciale schakelaar in het DNA te ontcijfe ren. Deze 'genetische schakelaar' komt voor bij de ernstigste leuke- mievariant AML. „Door eerder onderzoek", aldus Delwel, „weten we dat in zieke beenmergcellen een gen aanstaat dat niet aan hóórt te staan. De boosdoener is deze schakelaar, die dit gen aanzet. Met kanker als ge volg. In dit onderzoek willen we leren hoe de schakelaar werkt en hoe we deze kunnen uitzetten." Uit recent gepubliceerde cijfers van de Nederlandse Kankerregis tratie bleek dat vorig jaar 105.000 Nederlanders de diagnose kanker hebben gekregen. In 1990 werden nog maar 58.000 nieuwe patiën ten geregistreerd. Schattingen gaan uit van ruim 120.000 patiën ten in 2020. De meest voorkomen- 'We weten dat in zieke beenmergcellen een gen aanstaat dat niet aan hóórt te staan' de vormen van kanker in Neder land zijn: huidkanker, darmkan ker, en borstkanker. Net als voor gaande jaren kan over vier afstan den gefietst worden: 25, 50, 80 en 120 kilometer. De inschrijving is inmiddels geopend. Coentjes Little Dog Ac cessoires, heeft Leen Coenraad zijn beslo ten Facebookgroep ge doopt. Zijn creaties vinden grif aftrek bij bezitters van chihuahuas. En ook de maltezer leeuwtjes, teckels en Franse bulls sluiten inmiddels de rijen voor een eigen bedstee, eettafel of hippe strandstoel. Al dan niet versierd met 'eigen' silhouet in hout. De 63-jarige Zierikzeeënaar laat niet naar zijn afkomst raden. De tong val is nog steeds onmiskenbaar Rot terdams en de enige echte voetbal club uit die stad is voor hem Sparta. „Drie jaar geleden ben ik puur toeval lig in de chihuahuawereld terecht ge komen." Als tegenwicht springt zijn uit de kluiten gewassen dalmatiër Lu- na op de bank en wurmt haar kop on der Leens arm voor wat aandacht. „Wat in die wereld omgaat, daar had ik werkelijk nog nooit van gehoord." In 2011, een week nadat zijn neef Bobby (23) overleed aan kanker, krijgt Leen te horen dat hij de ge vreesde ziekte ook heeft. Wel iswaar een andere vorm, maar het leidt er al snel toe dat hij zijn baan als interieurbouwer verliest en arbeidsongeschikt wordt verklaard. Nadat de eerste behandelingen aan slaan, herpakt Leen zich en richt hij met een aantal vrienden van Bobby het Roparunteam 301 op. Een jaar la ter doen ze voor het eerst mee aan de sponsor-estafetteloop van Parijs naar Rotterdam. Met Leen als captain en begeleider van de lopers op de fiets, toont Team 301 Vrienden van Bobby zich creatief in het inzamelen van geld voor mensen met kanker. „Bij de Roparun in 2013 kwam ene Henriette Letterman naar mij toe. Ze had gehoord dat ik handig ben met hout. Of ik ook een kledingkast voor een chihuahua kon maken? Ik dacht eerst, zit jij mij nou in de maling te nemen joh?! Maar ze was bloedse rieus. Ze organiseert iedere twee maanden in Zuid-Beijerland een chi- huahuabingo en zo'n kast zou dan een mooie prijs moeten worden. Nor maal bestellen ze die in China of in de Verenigde Staten, maar dat gaat niet altijd helemaal goed. En als ik dat zou doen, konden ze ook andere spulletjes laten maken." Leen verdiepte zich in de wondere wereld van de kleine hondjes en ging aan het werk. Niet alleen de kasten voor de uitgebreide chihuahuagarde- robe rolden sindsdien van zijn werk- bank.Ongekend populair is beslist ook zijn bedstee, naar eigen voorkeur bekleed met blauwe of rose dekbed- jes en gordijntjes. En de uitzet groeit ondertussen grif door: een strand stoel met lade (voor de kleding), de traditionele mand (door echt genote Miranda opgepimpt met bling bling langs de randen) en zelfs een complete loungeset. Leen vindt het best. „Alles voor Bobby!" MIDDELBURG. Een 13-jarige jon gen is maandagmiddag in de fietstunnel onder de Kanaalweg in Middelburg gewond geraakt toen drie personen hem probeer den te beroven. De jongen hield aan de mislukte overval een pijn lijke enkel en een kapotte tele foon over. De jongen fietste tussen 15.50 uur en 16.00 uur vanuit de Se- geersweg de tunnel in. Daar werd hij tegengehouden en van zijn fiets getrapt, waarna de da ders zijn kleding aftastten en zijn broekzak opensneden. Zijn telefoon viel uit zijn zak, maar toen een van de daders die wilde pakken, trapte het slachtoffer op diens hand. De straatrovers gin gen er zonder buit vandoor. De politie zoekt getuigen van de straatroof. De daders zijn drie jongens van rond de 16 of 17 jaar. Wie iets heeft gezien, wordt ge vraagd contact op te nemen met de politie via 0900-8844. "ê- <f< WOENSDAG 10 FEBRUARI 2016 ^5» -TtOx Voor meer informatie: kijk op www.deltaridefortheroses.nl 'Eerst dacht ik, neem je me nou in de maling?' door Marcel Modde In zijn achtertuin heeft Leen Coenraad een werkplaats inge richt. foto Marieke Mandemaker i'l lljf~ m. J 1— -v INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE &-"c_ CAMERABEWAKING MELDKAMER PAC ALARMOPVOLGING *24-uurs meldkamer-service erkend BORG Beveiligingsbedrijf erkend Branddetectiebedrijf LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel.: 0113-213720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl DAAR MOET OP tf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33