Nederlandse F-16's gaan IS in Syrië vanuit lucht aanvallen 10 NIEUWS Het kabinet noemt het bombarderen van Syrische doelen een beperkte missie. Achter deze papieren werkelijkheid schuilt een heel andere realiteit. We bombarderen alleen aanvoerlijnen Er vallen geen burgerslachtoffers Kamer voor bommen op IS 3 Nederland beschikt over precisiemunitie We winnen oorlog tegen IS dankzij bombardementen DEN HAAG. Er wordt vandaag nog de hele dag over gedebat teerd, maar de uit komst ligt al vast: in de Tweede Kamer is brede steun voor bombardementen op IS in Syrië. Met VVD, PvdA, CDA, PW, SGP en Bontes/Van Klaveren is een ruime Kamer meerderheid vóór de uitbreiding van de missie tegen IS naar Syrië. Regeringspartij PvdA, die lang twijfel de over militair ingrij pen in Syrië, is defini tief om. Wel wil Kamerlid Michiel Ser- vaes dat het kabinet duide lijker stelling neemt tegen de oorlogsmisdaden van de Syrische president Assad en de bombarde menten door de Russen, ook met de omstreden clusterbom- men. SP, Groenlinks, Partij voor de Dieren zijn te gen de uitbreiding van de bombarde menten. D66 en Christenunie hebben nog vragen. Zo zit die laatste partij in z'n maag met de steun die aan andere groe peringen worden ge geven. Naast IS zijn er nog meer strijden de partijen. Sommige daarvan, zoals bijvoor beeld al-Nusra, zijn gelieerd aan al Qaeda, maar worden soms wél gesteund door de VS. Kamerlid Joël Voordewind wil van het kabinet de garan tie dat Nederland die groepen niet steunt. „Krijg ik die garantie niet, dan kan ik er niet mee instem men." D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsmazal het standpunt van zijn fractie vandaag pas toelichten. Even de feiten op een rij voordat de bommen vallen door Hanneke Keultjes 1 2 Dat is het verhaal dat het kabinet houdt. Mooi gezegd, maar de Ne derlandse luchtmacht bepaalt niet zelf welke doelen worden aangeval len. Dat doet het Amerikaanse com mandocentrum; weliswaar in over leg met de coalitie. Als die centrale leiding zegt dat onze F-16's naar Raqqa moeten, gebeurt dat in prin cipe ook. Er zitten Nederlandse mili tairen in dat commandocentrum die een 'rode kaart' kunnen trek ken, weet defensiespecialist Dick Zandee van Instituut Clingendael. „In de praktijk gebeurt dat zelden." Het laatste woord is trouwens altijd aan de piloot: ziet hij of zij op de grond burgers, dan kan de missie nog worden afgeblazen. Volgens Zandee is het niet verstandig als de Kamer 'extra spelregels' oplegt aan de militaire inzet, zoals een beper king van het aanvalsgebied. „Dat is een nachtmerrie voor de militaire leiding. Dan komt straks toch weer alles op het bordje van de Amerika nen te liggen, die voeren nu al 95 procent van de aanvallen uit." Was dat maar zo. Waar oorlog wordt ge voerd, vallen burger slachtoffers. Dat is on ontkoombaar. Bij de 1.300 keer dat Neder landse F-16's in Irak hebben gebombar deerd, zijn in twee ge vallen mogelijk burger doden te betreuren, schreef het kabinet af gelopen weekend aan de Tweede Kamer. Het is ook vaak moeilijk het verschil te zien tus sen een IS-strijder en een burger. Heeft die laatste een wapen vast omdat hij zich wil ver dedigen tegen de strij ders? Of is hij een strij der? Dat er niemand op de grond aanwezig is om dat te controle ren, maakt het nog moeilijker. Maar toch: als na onderzoek blijkt dat er onschuldige do den op de grond zijn gevallen, betekent dat waarschijnlijk dat er een schadeclaim wordt ingediend. Tij dens de anderhalf jaar dat coalitietroepen bombarderen op Irak en Syrië, zijn er vol gens schattingen 800 burgers gedood. In die anderhalf jaar werden er 30.000 bommen en raketten afgevuurd op 20.000 doelen. „Dat zijn er 800 te veel, maar het zijn er rela tief weinig", zegt Zan dee. „Vooral als je het vergelijkt met het aan tal doden dat Assad, met de vaatbommen, op zijn geweten heeft of de Russen die clus termunitie gebruiken." foto ANP Nederland heeft vier F-16's in het gebied. Dat lijkt marginaal, maar het gaat niet al leen over het aantal ge vechtsvliegtuigen dat een land inzet. Het gaat ook over de kwali teit en het type bom men die de toestellen kunnen afwerpen. Ne derland heeft samen met de VS de beschik king over precisiemuni tie. „Vroeger gooiden we een grote bom. Ook als die niet pre cies op het doel te rechtkwam, was de verwoesting zo groot dat het doel toch ge raakt werd", legt oud-Commandant der Strijdkrachten Dick Berlijn uit. „Nu zoekt de F-16-piloot met ge avanceerde navigatie- apparatuur het doel, het linker- of rechter- raam van het gebouw, richt de vlieger een la serstraal op dat doel en zoekt de kop van de bom precies dat doel op." Let wel: dat werkt alleen als de F-16 zich binnen een bepaalde afstand van het doel bevindt. De bommen komen niet alleen op een exactere plek neer, maar de schade die de explosie op de grond toe brengt, is ook be perkt. Je hebt niks aan een precisiebom als die op de juiste plek terechtkomt, maar dan in de wijde om trek voor schade zorgt. Zelfs dan is het niet uitgesloten dat on schuldige burgers wor den getroffen. En de Nederlandse en Ameri kaanse straaljagers kunnen wel het ge avanceerde wapentuig onder hun toestellen hebben hangen, de an dere landen uit de coa litie hebben dat niet. 4 Helaas. Geen enkele oorlog is ooit gewonnen met luchtaanvallen al leen. Maar niemand wil grond troepen sturen naar het ingewikkel de wespennest dat Syrië heet. Bo vendien: dat is te gevaarlijk. Daar naast hebben de afgelopen ander half jaar bewezen dat de opmars van IS niet echt te stuiten is. En vol gens de geestelijk leider van IS wordt de beweging door de bom bardementen allen maar sterker. Po litieke partijen hameren dan ook op een politieke oplossing. In Genève zijn de eerste onderhande lingen begonnen, maar die leiden nog nergens toe. Niet in de laatste plaats omdat de meeste oppositie groepen niet aanschoven aan de on derhandelingstafel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10