Hulst wil anders ontpolderen 'Gebeurt er niets, dan verdwijnt er zorg uit Zeeland' Fruitteler Van der Maas begint minicamping Tijdens vier regionale bijeenkomsten kunnen inwoners meepraten over de Zeeuwse zorg. Wat die zorg is 'ziek'. GOES. Zeeuwen kunnen in maart en april meepraten over hoe de ge zondheidszorg in Zeeland eruit moet gaan zien. In vier regio's ko men bijeenkomsten waarin wordt uitgelegd welke kant het met de zorg op gaat. „Belangrijk is dat in woners op de hoogte zijn", zegt Eeke van der Veen, voorzitter van de commissie Toekomstige Zorg Zeeland. De Zeeuwse zorg is ziek, stelde onderzoeker Jos de Beer begin 2015 vast. „Gebeurt er niets, dan verdwijnt er zorg uit Zeeland", stelde hij. Minister Edith Schip pers van Volksgezondheid greep in en drong aan op een toekomst plan. Oud-GGD-directeur Victor Slenter presenteerde dat vorige zo mer. Een reeks maatregelen moet de Zeeuwse zorg in tien jaar beter maken. Uitgangspunten: wat dichtbij kan, moet dichtbij; com plexe zorg komt op afstand. Dat vereist verregaande samenwer king. Hoe precies zoekt de com missie Toekomstige Zorg nu uit, onder leiding van oud-Tweede Ka merlid Eeke van der Veen. De commissie heeft vier werkgroe pen ingesteld en die zijn een klein half jaar aan het werk. Gepraat wordt over hoe het verder moet met: specialistische zorg (zieken huizen), integrale zorgcentra (zorg om de hoek), geestelijke ge zondheidszorg en ICT (elektro nisch patiëntendossier). Voor het eerst sinds tijden staan de ziekenhuizen niet met de ruggen maar met de gezichten naar elkaar toe. Zo werken ze sa men aan een borstkankercentrum en worden computersystemen op elkaar afgestemd. „Positief, maar we zijn er nog niet. Het moet straks zo zijn dat de plannen aan sluiten bij opvattingen van de in woners", zegt Van der Veen. Hij merkt dat de scepsis (gaat er nu werkelijk iets gebeuren?) nog vrij groot is. „Dat moet veranderen." Er is al een klankbordgroep van inwoners, maar Van der Veen wil dat alle Zeeuwen kunnen meepra ten. Dat gebeurt tijdens regionale 'Het moet zo zijn dat de plannen aansluiten bij de opvattingen van de bewoners' bijeenkomsten in maart en april (data worden binnenkort bekend). Ook daarna wordt mensen naar hun mening gevraagd. „Het gaat immers over 'hun' gezondheids zorg." Ook maakt Van der Veen een rondje langs de politiek. „Ver anderen doet pijn. Dat geldt voor inwoners, maar ook voor de poli tiek. Lokale politici moeten erop letten dat veranderingen ten goe de komen van de inwoners. Maar als een verandering de zorg in heel Zeeland vooruit helpt, moe ten zij het algemeen belang zwaar der laten wegen dan het lokale be lang. Hoe lastig dat ook is. Politici zouden wat vaker aan zorgaanbie ders of de commissie vragen kun nen stellen, voordat ze standpun ten innemen." Jarenlang heeft de gemeenteraad van Hulst zich ver zet tegen ontpoldering van de Hedwigepolder. „Maar dat is een gelopen race", realiseert Hulster CDA-raadslid Karei Martinet zich. Het plan dat de rijksoverheid heeft gemaakt voor de herinrichting van de Hedwigepolder, kan in elk geval niet op steun rekenen in Hulst. De bedoeling is de huidige zeedijk weg te halen, een nieuwe aan te leggen en onder meer vier meter diepe geulen in het gebied aan te leggen, waardoor het Scheldewater ver kan doordringen. In een motie die 18 februari in de Hulster gemeen teraad wordt behandeld en al door alle partijen is on dertekend, wordt opgeroepen in elk geval die vier meter diepe geulen niet te graven. Het zal volgens de opstellers van de motie leiden tot verzilting van de achterliggende polders. Ze wijzen er ook op dat de gekozen manier van ontpolderen in strijd is met een principe van de wereldvoedselorganisatie FAO. Het omzetten van landbouwgrond in natuur moet terug te draaien zijn. Dat zou niet kunnen, als de Hedwige polder deels wordt ontgraven. Het belangrijkste tegenargument is evenwel dat de Hedwigepolder bij de nu gekozen herinrichting al snel zal dichtslibben met slib dat meekomt met het Scheldewater. Van natuurherstel zal dan geen sprake zijn. Waterbouwkundig ingenieur en anti- ontpolderaar Wil Lases heeft daarop gewezen in brie ven. Het juni vorig jaar opgeleverde ontpolderde ge bied bij Perkpolder levert volgens hem het bewijs. Hij stelt dat de geulen daar al aan het opslibben zijn. De Hulster gemeenteraad wil daarom dat de zee dijk blijft en water alleen via een kokersluis in de Hedwigepolder wordt toegelaten, zoals in Plan Wa- terdunen bij Breskens. Of dat er slechts een bres in de zeedijk wordt gemaakt en het Scheldewater - zon der ontgravingen - zelf voor de herinrichting van de polder zorgt. De constatering dat het ontpolderde gebied bij Perkpolder versneld opslibt, wordt door Rijkswater staat ontkend. Volgens projectleider Anton van Ber- chum verloopt de ontwikkeling tot - uiteindelijk - een natuurlijk schorrengebied als verwacht. Zeeland schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuw praat mee over de zorg door Jeffrey Kutterink Eeke van der Veen, commissievoorzitter door Harmen van der Werf HULST. De Hertogin Hedwigepolder moet als natuurge bied anders ingericht worden. De gemeenteraad van Hulst komt met die oproep. Het juni vorig jaar opengestelde, ontpolderde gebied bij Perkpolder dat volgens waterbouwkundig ingenieur en anti-ontpolderaar Wil Lases snel dichtslibt, waardoor van het verwachte natuurherstel geen sprake zou zijn. Rijkswaterstaat stelt juist dat het gebied zich naar verwachting ontwikkelt, foto Camile Schelstraete PAGINA 20 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49