1 1 Vlaams icoon Eddy Wally (83) overleden Aanpak mensenhandel faalt Minder mensensmokkelaars belanden in een cel, hoewel het kabinet de bestrijding tot prioriteit heeft gemaakt. Nu WinterUitverkoop! Ajax wint klassieker tegen Fevenoord Aline begint kledingactie voor arme Zeeuwen 9 ROTTERDAM. Ondanks de felle strijd tegen mensensmokkel daalt het aantal smokkelaars dat de cel in moet nog steeds. Ook kwamen er in 2015 minder zaken voor de rechter dan in 2014. „Het is opmerkelijk dat twee jaar verhoogde inzet van de over heid nog niet meer veroordelin gen oplevert", stelt Conny Rijken, hoogleraar mensenhandel. Uit cijfers die deze krant heeft opgevraagd bij de Raad voor de Rechtspraak blijkt dat in 2015 57 mensensmokkelaars een celstraf kregen opgelegd door de rechter. Dat is het laagste aantal in tien 'Opmerkelijk dat twee jaar verhoogde inzet niet meer veroordelingen oplevert' jaar tijd. In 2014 werden 60 men sen veroordeeld, in 2013 76. In 2005 waren het er nog meer dan 200. Er werd ook minder vaak een langere celstraf opgelegd: in 2015 kregen vier mensen een celstraf van langer dan een jaar, in 2014 waren dat er nog zeven. Wel daal de het aantal vrijspraken: van 25 naar negentien. In totaal kwamen er in 2015 negentig zaken waarin mensensmokkel een rol speelde voor de rechter. In 2014 waren dat er nog 116. De cijfers zijn opmerkelijk om dat justitie al twee jaar flink inzet op de bestrijding van men sensmokkelaars, die de afgelopen jaren duizenden vluchtelingen naar Nederland hebben gebracht. Staatssecretaris Dijkhoff noemde het afgelopen vrijdag 'een priori teit van het kabinet'. Ook stelde hij dat de extra grenscontroles die sinds september worden uitge voerd, vruchten afwerpen. Er zijn volgens het ministerie van Veilig heid en Justitie sinds september zeker dertig extra verdachten aan gehouden. De eventuele rechtsza ken die daaruit voortvloeien zijn nog niet afgehandeld en vallen dus nog niet onder de cijfers van 2015. De daling van het aantal zaken en veroordelingen blijft echter op merkelijk, vindt Conny Rijken, hoogleraar mensenhandel en glo balisering aan de universiteit van Tilburg. „Nadat in april 2014 op eens veel Eritreeërs naar Neder land kwamen, heeft de overheid veel meer aandacht voor men sensmokkel gekregen. De inzet van politie en marechaussee is ver hoogd en er is geïnvesteerd in een speciaal mensensmokkelteam. Dit lijkt zich nog niet te vertalen in veroordelingen." Twee politiebonden klaagden vorige maand al dat regelgeving de Nederlandse agenten dwarszit. Ze mogen bij grenscontroles al leen in achterbakken en geblin deerde busjes kijken als er een ge fundeerde verdenking is. Volgende week praat de Twee de Kamer over een wetsvoorstel de maximumstraffen voor men sensmokkel te verhogen van vier naar zes jaar. AFHAALBON Rembrandt Knip deze bon uit en lever hem in bij Bruna, Plus of Primera. Geldig t/m 13 februari 2015. Kras.n l/win teru i tverkoop of bei 0900-9597 70 cP9 SPZt Kijk ook op: www.pzc.nl 8 711688 555530 V Het was het weekeinde van de leut. In heel wat Zeeuwse i plaatsen werd, net als elders in het land, het carnaval uitbundig gevierd in duizendeneen kleuren. 1 PAGINA 24 25 Smokkelaar ontspringt de dans door Cyril Rosman Conny Rijken, hoogleraar pagina 6: Grenscontrole leidt tot vangst kleine vissen www.pzc.nl iditie WALCHEREN MAANDAG 8 februari 2016 258e jaargang nr. 32 Los nummer €2,00 Abonneeprijs€1,11 fi veel wind nï4DSK HELDEN5 Extra hoge kortingen op auto-/busreizen, stedentrips, weekendjes weg en wintersport met vertrek in Februari en maart! SPORT 2 3 PAGINA 14 15 Leut in alle kleuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1