Veel geld aanpak armoe blijft over Frietfabrieken zoeken meer telers in de buurt Waardevolle ontspanning Bruisend of plat Winkelier maakt modezaken 14 WALCHEREN Onderneemster Aline Lauret (35) uit Middelburg begint actie op Facebook. „Ook veel Zeeuwen hebben geen cent." COMMENTAAR Een deel van de provincie heeft zich het afgelopen week einde in een feestelijke carnavalsjas gekleed, die ook de komende dagen nog wordt gedragen. De carnavalsop tochten hadden gelukkig minder met de weersomstan digheden te kampen dan van tevoren werd gevreesd, al kon de stadhuistoren van Hulst vanwege de harde wind niet met de tra ditionele boerenkiel worden versierd. Carnaval is een feest dat je in het bloed zit, of juist niet. Sommi gen lijkt het een gruwel. Zij ontvluchten de regio nog voor het hossen begint en keren pas terug als de laatste carnavalswagen uit het straatbeeld is verdwenen. Dat is prima: niemand kan tot feesten worden gedwongen. Voor hen die het feest omarmen is carnaval echter een jaarlijks te rugkerend hoogtepunt. Alleen al aan de uitdossingen wordt vol gens een ruwe schatting van de branche jaarlijks 150 miljoen euro besteed. Maar cijfers zeggen weinig. Carna val is bovenal het feest van ontspannen, van de teugels voor even laten vieren en van vrienden die weten dat ze elkaar in elk geval eens per jaar zullen ontmoeten. In een tijdperk dat steeds meer wordt geregeerd door de agenda, is een gelegenheid om het le ven te vieren des te waardevoller. Carnaval is bovenal het feest van ontspannen, van de teugels voor even laten vieren Dit blijkt uit voorlopige cijfers. La ter dit jaar volgt een uitgebreide evaluatie, waarin ook wordt beke ken of het geld bij de juiste men sen terechtkomt (zoals chronisch zieken en gehandicapten) en of de financiële ondersteuning ook pro blemen oplost. 'Het is een doelstelling om meer mensen die in armoede leven, te bereiken en te helpen' Vlissingen hield vorig jaar 594.000 euro over, Veere 290.000 euro. Middelburg kwam in deze berekening 32.000 euro tekort, maar feitelijk klopt dat niet. De ge meenteraad zag vorig jaar al aanko men dat niet al het geld nodig zou zijn en haalde er al 350.000 euro af, zegt wethouder Chris Simons. Middelburg hield dus eigenlijk ook tonnen voor armoedebestrij ding over: per saldo 318.000 euro. De 350.000 euro die de gemeen teraad al weghaalde uit het potje voor armoedebeleid, is in de grote spaarpot van de gemeente gesto ken - de algemene reserve. Middel burg zal het tekort van 32.000 eu ro dus uit de algemene reserve kunnen halen. „Daarvoor hoeven we niet terug naar de gemeente raad", zegt Simons. „Dat geld is er nog." Overigens merkt Simons op dat het niet erg is als er weer geld bij moet. „Dan hoef je niet met een te spreken over een financieel tekort. Het is immers ook een doelstelling van de gemeente om meer mensen die in armoede le ven, te bereiken en te helpen." Overigens doen gemeenten ook op andere manieren iets te gen armoede. Zo gaat geld naar het Jeugdsportfonds en jeugdcul tuurfonds, de Kredietbank bij Orionis Walcheren en maatschap pelijke instellingen zoals de Voed- selbank Walcheren. Cijfers over deze vormen van armoedebestrij ding zijn niet bekend. Almanak Bij het Antwerpse ziekenhuis staat het drinken van water hoog in het vaandel. Immers, water is op zuurstof na de belangrijkste pijler voor de ge zondheid. Geen leidingwater, maar bruisend of plat uit defies. De naam van de patiënt en het moment van af gifte worden nauwkeurig vermeld en het gebruik bijgehouden. Enkele we ken na zijn opname kreeg de Zeeuw twee facturen. Een kopie ziekenhuis factuur bestemd voor de verzekeraar en een voor hem zelf. Het totaal be droeg een kleine 2000 euro, waarvan 0,85 ten laste van hemzelf werd ge bracht. Jawel, een fles bronwater. 112-nieuws Politie arresteert drugsdealers De politie heeft afgelopen vrijdag zeven mannen en twee vrouwen aangehou den voor het kopen of ver kopen van harddrugs. In een woning in de Nieuw- straat in Goes werd de 43-jarige bewoner gearres teerd bij een inval door de politie. Ook een 33-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland, die in de woning aanwezig was, werd aangehouden. De andere verdachten wer den, in het bezit van hard drugs, later die dag op di verse plekken in Goes en Kapelle aangehouden. Acht kopers werden na verhoor vrijgelaten, de overgeble ven verdachte is voor na der onderzoek naar cellen complex Torentij d in Mid delburg gebracht. Dief computer aangehouden Een 32-jarige man uit Zie- rikzee is vrijdagavond in de Deltastraat in zijn woon plaats aangehouden op ver denking van diefstal uit een milieustraatcontainer. De man werd gepakt met een computer, een videoca mera en een adapter, waar van wordt aangenomen dat hij ze uit de milieu straat heeft gestolen. Hij werd opgesloten in het po litiecellencomplex Toren- tijd in Middelburg. Duo verraden door wietlucht Twee mannen uit Antwer pen (36 en 43 jaar) probeer den vrijdagnacht 96 wiet- planten in hun auto te smokkelen. De Antwerpe naars werden op heterdaad betrapt toen ze over de Heerlijkheid in Sint Jan steen reden. Surveilleren de agenten roken een ster ke cannabislucht toen het voertuig passeerde. Toen ze de auto doorzochten, bleken de hele achterbank en kofferbak vol te liggen met wietplanten, die met wortel en al uit de grond waren getrokken. De inzit tenden zijn gearresteerd en naar Torentij d gebracht. Ongeval Goes: getuigen gezocht Het politieteam Goes zoekt getuigen van een aanrij ding waarbij een fietser en een scooter met elkaar in botsing kwamen. Dat ge beurde donderdagochtend rond 08.10 uur op de 's-Gra- venpolderseweg bij Goes. De scooterrijder reed na het ongeval door. Omdat er veel verkeer op de weg was, zijn er waarschijnlijk mensen die het hebben ge zien. De politie roept getui gen op met 0900-8844 te bellen. e vrouw was een goede klant. Totdat ze haar baan ver loor. Ze kon zich geen mooie kleding meer veroorlo ven. Aline Lauret van Lien Fas hion, met winkels in Goes, Mid delburg en Sluis, zag haar een keer op straat. Ze schrok zich lam. „Ze droeg veel te wijde kle ding, met een riempje erom heen. Ze was duidelijk afgeval len. Ze zei dat ze geen geld had om eten te kopen. Ja, armoede kan je lijf veranderen. Stress vreet aan een mens. Ik kon het gewoon niet aanzien, rende snel naar boven en gaf haar wat kleren." Nu is Lauret van nature al maatschappelijk betrokken, maar de toestand waarin haar eens trouwe klant verkeert, 'opende haar ogen'. „Op dit mo ment staat de hulp aan vluchte lingen in het nieuws, maar als ik zie hoeveel kleding die op de Griekste stranden achterlaten... Onderwijl vergeten we vaak dat ook veel mensen in Zeeland in KLEDINCBANK ZEELAND armoede leven. Deze mensen hebben evengoed hulp nodig." Lauret bedacht een even sim pel als doeltreffend plan. „Een modewinkel heeft na de uitver koop altijd een aantal stukken uit de collectie over. Daar moet je vanaf. Ik gaf die kleding tot nu toe aan het Rode Kruis, de Zak van Max en het Leger des Heils. Maar door die situatie met mijn trouwe klant wil ik dat die kleren bij Zeeuwen te rechtkomen." 'Armoede verandert je lijf. Ik kon het gewoon niet aanzien en gaf haar wat kleren' Ze schenkt zelf het overschot van de collectie voortaan aan de Kledingbank Zeeland in Middel burg. „Een nog niet zo bekende, maar wel gecertificeerde organi satie en dus betrouwbaar. Ze hebben zo'n 3000 klanten." Zeeuwen die de eindjes niet of nauwelijks aan elkaar kunnen knopen, kunnen daar gratis ha gelnieuwe boutiekkleding krij gen. Nette, leuke kleren zijn be langrijk voor mensen, zegt Lau ret. „Je voelt je fijner als je iets moois draagt. Bovendien wil je er representatief uitzien als je op sollicitatiegesprek gaat." Nu heeft Lauret geen honder den jasjes, broeken en shirts over. Daarom probeert ze ande re fashionwinkels te enthousis- meren. „Ik ben een actie op Face book gestart, want je wilt na tuurlijk de Kledingbank uitein delijk van een gevarieerd aan bod voorzien. We hebben nog geen groot volume. Als nou 20 zaken meedoen, heb je een aar dig assortiment van een paar honderd stuks kleding. Voorals- KRUININGEN. Frietfabrikanten zo als Lamb Weston Meijer in Krui- ningen zoeken meer contractte lers in de buurt van hun verwer kingsfabrieken. Dat meldt het vakblad Nieu we Oogst. De frietfabrikanten willen hun volumes opvoeren omdat ze kansen zien voor meer export. Het heeft logisitieke en kwaliteitsvoordelen als de beno digde extra frietaardapplen in de omgeving worden geteeld. Ook hebben sommigen hun verwerkingscapaciteit vergroot. Zo opende Lamb Weston Meijer in september vorig jaar een nieuw aardappelontvangst- en sorteercentrum. Per uur kan het centrum drie vrachtwagenladin gen aardappelen verwerken tot friet of andere diepgevroren aard appelproducten. De contractprijzen voor friet aardappelen blijven nagenoeg ge lijk aan vorig jaar: 150 tot 163 eu ro per ton. Wel gaan de aardap pelverwerkers na april hogere premies betalen. Lamb Weston Meijer stelt telers vanaf half mei extra bewaarpremies in het voor uitzicht, onder meer als die uit de 'mechanische koeling' afkom stig zijn. De frietfabrikant wil ook later in het seizoen goede kwaliteit aardappelen hebben. door Maurits Sep MIDDELBURG. Voor mensen op Wal cheren die in armoede moeten le ven, is meer geld beschikbaar dan tot nu toe wordt gebruikt. De drie gemeenten hielden vorig jaar 851.883 euro over. Chris Simons, wethouder Tip? redactie@pzc.nl GOES ZIERIKZEE SINT JANSTEEN GOES Ik wil arme door Frank Balkenende D Stichting Kledingbank Zeeland bestaat sinds 2012. De organisatie zonder winstoog merk verstrekt gratis kleding aan mensen die het aantoonbaar zelf niet meer kunnen betalen. De stichting wil mensen modieu ze, nieuwe of zo goed als nieuwe kleding geven. Voor kinderen heeft ze ook speelgoedpakketten. Inmiddels zijn zo'n 3000 Zeeuw en klant bij de stichting. Stichting Kledingbank Zeeland huist aan Ravensteijnweg 1a in Middelburg. Meer informatie? Kijk op kleding- bank-zeeland.nl. Mail naar kledingbankzeeland@gmail.com of bel 0118-558464 Aline Lauret, eigenaar Lien Fashion door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14